התגובות לפרסום דוח מועצת זכויות האדם על אירועי המשט הטורקי לעזה שפורסם הלילה לא מפסיקות להגיע. הבוקר בירך שר החוץ הטורקי אחמד דבוטאולו על הדוח וכינה אותו "הגון ומבוסס על ראיות מוצקות". ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן טרם הגיב בעצמו לדוח.

"הבדיקה עומדת בציפיות של טורקיה", אמר דבואטולו בתגובה והביע תקווה כי ישראל תפעל מעתה במסגרת החוק הבינלאומי המחייב אותה. "מחברי הדוח עם שופטים בעלי ידע משפטי נרחב והם מוערכים מאוד בעולם ולכן אנחנו מקבלים את מסקנותיהם", הוסיף שר החוץ הטורקי.

דבואטולו הדגיש כי לאורך כל הדרך הייתה טורקיה מחויבת לעבודת הוועדה ולכן גם שיתפה פעולה באופן מלא, שלא כמו ישראל שהעדיפה, לדבריו, להתחמק. "אף מדינה לא יכולה להישאר אדישה להרג אזרחים חפים מפשע", אמר דבואטולו.

"אם עד עכשיו ישראל ניסתה להציג את הפרשה כאילו זו בעיה פרטית שלה עם טורקיה, נתן לנו הדוח הוכחה ניצחת שמדובר במאבק של ישראל מול כל העולם", טען שר החוץ הטורקי. דבואטולו הדגיש כי לא מדובר בדוח פוליטי, אלא כזה שנשען על יסוד משפטי מוצק ומאוזן.

גם בחמאס מברכים

"להעמיד את הפושעים לדין". ח"כ חנין זועבי (צילום: חדשות 2)
"להעמיד את הפושעים לדין". ח"כ חנין זועבי | צילום: חדשות 2

דובר ארגון החמאס פאזי ברהום הגיב היום בשם התנועה לפרסום דוח האו"ם. "החמאס מברך גם הוא על קביעת הוועדה שישראל השתמשה בכוח לא פרופורציונאלי נגד הפעילים", אמר ברהום. "הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטינים ממשיך להדגיש את הפרות זכויות האדם שעושים הישראלים, לא רק נגד הפלסטינים, אלא נגד כולם", הוסיף דובר הארגון.

במקביל, גם בישראל החלו לזרום תגובות לפרסום הדוח, כשהראשונה שבהן הייתה של חברת הכנסת חנין זועבי שהעידה בפני ועדת האו"ם לחקר אירועי המשט. זועבי בירכה אף היא את הוועדה ואמרה כי היא מקצועית והוגנת.

"אל לנו להסתפק בהודעות גינוי, אלא עלינו לפעול להעמיד את הפושעים, מבצעים ונותני פקודות, לדין", אמרה ח"כ זועבי. "על ישראל והישראלים בכלל להתעמת עם מסקנות אלו. כל ניסיונות ההשמצה האופייניים לא יהפכו אותם לחפים מפשע", הוסיפה.

"ישראל פעלה בניגוד לחוק הבינלאומי"

"נתניהו שלח 'שליחים מוזרים'". ארדואן (צילום: רויטרס)
טרם הגיב. טאיפ ארדואן | צילום: רויטרס

הדוח שפרסמה הלילה מועצת זכויות האדם של האו"ם על אירועי המשט לעזה מטיח בישראל האשמות חמורות ביותר: תגובה אלימה חסרת פרופורציות ובלתי סבירה מצד החיילים כלפי נוסעי הספינה, הפרת החוק הבינלאומי, ירי בראשי הפעילים מטווח קצר ושימוש בכוח מתוך מטרה אחת בלבד - למנוע מהאנשים על הסיפון ניצחון מורלי ויחסי ציבור ברחבי העולם.

עוד קובע הדוח, שהתבסס בחלקו על עדויות בכירי מערכת הביטחון בוועדת טירקל, כי העדויות הישראליות, שטענו לחטיפת נשק ושימוש בירי מצד הפעילים, היו כל כך מבולבלות ורצופות בסתירות, שיש לדחותן על הסף. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "ממצאי הוועדה הם מוטים וחד צדדים בדיוק כמו הגוף שילד אותה. ישראל חוקרת את אירועי המשט, כמו גם ועדה נוספת של האו"ם. לכן העיסוק הנוסף בנושא הינו מיותר".

בוועדה, שקיבלה מנדט ממזכ"ל האו"ם ובראשה עומד נציג מתאילנד, דחו הלילה את הטענות שהשמיעו בישראל לפיהן עבודת הוועדה היא מוטית, קיצונית ולא שיוויונית. בוועדה גם החליטו להתעלם מהמציאות הביטחונית שהביאה על ישראל להטיל סגר ימי על עזה, ולא לקחה בחשבון את האפשרות שנתנה ישראל לקברניטי הספינה לפרוק את המטען בנמל אשדוד, ומשם להעבירו לעזה.

"כלי הנשק של החיילים הושלכו למים"

מעיון בדוח המלא של הוועדה עולה כי היא דוחה באופן כמעט מוחלט את הטענות הישראליות ומאמצת את גרסת ראשי ארגון IHH הטורקי. בעוד שממצאי הוועדה קובעים כי אכן נחטפו מספר כלי נשק מחיילי צה"ל, הרי שלא עלתה עדות שנעשה שימוש בהם כלפי החיילים. מספר רופאים שטיפלו בשלושה חיילים פצועים שנלקחו לבטן האוניה העידו כי אלו לא סבלו מפצעי ירי, אלא מחתכים עמוקים בגופם שנגרמו על ידי החדרת חפץ חד.

"כלי הנשק שנלקחו מחיילי צה"ל הושלכו למים ולא נעשה בהם שימוש כלפי החיילים", נכתב בדוח הוועדה. בנוסף, קיבלו חברי הוועדה את הטענה שמספר פעילים מועט ניסה לפגוע בחיילי צה"ל, אך ציינו כי נוסעים רבים שהיו על הסיפון ניסו להגן על החיילים בגופם, וחלקם אף נורה על ידי כוחות הביטחון, למרות שכלל לא היו להם כוונות אלימות.

"החיילים המשיכו לירות במכוון כלפי הפעילים, למרות שחלקם היו פצועים בדרגות פציעה שונות", כתבו חברי הוועדה בדוח. "חלק מהפצועים נורו מקרוב בראש ובבטן על ידי החיילים, אשר סביר להניח שיכלו להימנע מהירי", הוסיפו. חברי הוועדה אף קיבלו את טענתו של ראש ארגון IHH שאמר כי עשה שימוש בחולצתו הלבנה כדי לאותת לחיילים על כניעה, אך טען כי אלו המשיכו לירות לעבר הפעילים למרות זאת.

לסיכום הדוח, מציינים חברי הוועדה כי הכאוס ששרר על הספינה הקשה עליהם להתחקות אחר כל העובדות המלאות, אך על בסיס הממצאים שכן הובאו בפניהם, וכוללים, כאמור, גם עדויות בפני ועדת טירקל, עולה תמונה של סבל קשה מנשוא של הפעילים, שאף נכפתו באזיקוני פלסטיק עם שוך המהומות, הופשטו מבגדיהם וסבלו מכוויות קשות בגלל שהושארו בשמש, ללא מחסה.

ממשרד החוץ נמסר כי "ישראל היא מדינה דמוקרטית שיכולה לחקור בעצמה את אירועי המשט בוועדה משלה וכן בוועדה שהורכבה על ידי האו"ם". בירושלים דוחים את ממצאיו של הדו"ח וקובעים כי "הוא מוטה וחד צדדי".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

סרטון: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"