ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום בבסיס השייטת בעתלית, לראשונה מאז הפרסום על חזרתה לפעולה ביעדים מרוחקים, ושוחח עם החיילים על הסכנות הביטחוניות שאורבות לישראל מהים.

בנוסף, אחרי שהרמטכ"ל גבי אשכנזי רמז בדבריו על ביצוע פעולות סודיות של השייטת הרחק מחופי ישראל, התקבל היום אישור מרומז רשמי גם מראש הממשלה, כשזה אמר: "אני גאה בכם גם בימים אלו שאתם פועלים במבצעים ובפעולות שרחוקות מעיני הציבור".

"פעילות השייטת - חיונית מאין כמותה"

"עזה הפכה להיות בסיס טרור אירני שמסכן את מדינת ישראל", הזהיר נתניהו ואמר כי לא מדובר בסכנה תיאורטית בלבד. "יש ניסיונות בלתי פוסקים של חמאס ואירן להחדיר כמה שיותר כלי נשק לרצועת עזה דרך הים", אמר ראש הממשלה וטען כי הסגר הימי הוא אמצעי לגיטימי כדי להילחם בתופעה.

ראש הממשלה אף התייחס לאירועי המרמרה מהחודש האחרון והגדיר את פעולת החיילים כ"חיונית וחשובה מאין כמותה". נתניהו אף הדגיש כי למרות הטענות בעולם, הייתה הפעולה מקצועית.

"הפעולה שלכם מנעה מאלו שניסו להרוג אתכם לבצע את רצונם. אתם נלחמתם בכוח בטרור", אמר. "כאשר ניצבו מולכם גורמים לא אלימים פעלתם ללא נפגעים או עימותים. אתם נהנים מהגיבוי שלי, של כל עם ישראל ושל המדינה כולה", הוסיף נתניהו.

הביקור הסתיים בפגישה עם הקצין שנזרק מהסיפון

נתניהו עם קצין השייטת שנזרק מהסיפון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
נתניהו עם קצין השייטת שנזרק מהסיפון | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ראש הממשלה סיים את דבריו בחיזוק ללוחמים ובתשבוחות על אומץ ליבם. "אני מצדיע לכם. אני טובים מכם. פעלתם בשם מדינת ישראל ולמענה", אמר. "הוכחתם לי במהלך ארבע שנות כהונתי בתפקיד שאתם הכי טובים שיש. אני גאה שאלו הלוחמים של חיל הים ועם ישראל", סיכם.

לאחר שהסתיים הביקור, ניגש נתניהו אל הקצין שנזרק מהסיפון על המרמרה וניהל איתו שיחה פרטית במשך מספר דקות. הקצין, שנפצע קשה באירוע, אמר לראש הממשלה כי הוא אינו זוכר את התקרית בשל מצבו הרפואי באותה תקופה, אך נתניהו הזכיר לו את הפרטים ואף ציין כי ביקר אותו בבית החולים כאשר היה מאושפז. בסופם של הדברים אמר נתניהו לקצין כי הוא שמח לראות שמצבו הרפואי השתפר ושהוא חזר לפעילות ביחידה.

אשכנזי היה הראשון לאשר

ביום ראשון, במהלך עדותו בפני ועדת טירקל, אישר הרמטכ"ל גבי אשכנזי כי שייטת 13 ערכה לאחרונה מבצע חשאי ביעד מרוחק, זאת בפעם הראשונה מאז ניסיון ההשתלטות על ה"מרמרה" שהייתה בדרכה לעזה בסוף חודש מאי האחרון.

"בחודשים שחלפו מאז העדות האחרונה שלי, צה"ל, חיל הים והשייטת במיוחד, התמודדו גם עם משטים נוספים וגם עם שורה של מבצעים קרובים ורחוקים כאלה שלא ניתן לפרט אותם, אפילו גם בימים אלו", אמר הרמטכ"ל במהלך עדותו בוועדה. בכך למעשה התקבל אישור רשמי ראשון לשובה של השייטת לפעילות מבצעית הרחק מגבולות המדינה.

יש לציין בנוסף, כי על פי פרסומים זרים פועלים בחודשים האחרונים סטי"לים וצוללות בזירת ים סוף מול חופי סודן וזאת על מנת לסכל הברחות נשק מאירן לעזה. עם זאת, לעניין זה לא התקבל אישור רשמי מצה"ל.

פעולת ההשתלטות על המרמרה - סיקור מיוחד:

אשכנזי: השייטת שבה לפעול ביעדים מרוחקים

IHH מאיים: המרמרה תחזור לעזה

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד" 

נתניהו מבהיר: "האחריות לאירועי המשט - עליי"

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה