חיסול (צילום: חדשות 2)
החיסול בעזה, היום | צילום: חדשות 2

48 ימים למבצע "צוק איתן" ובצה"ל ממשיכים לרדוף אחר הבכירים בארגון חמאס. שעות לאחר שחוסל גם האחראי על העברת הכספים בחמאס, אמר בתדרוך גורם צבאי בכיר: "במאמץ ההתקפי יש המשך של הגעה לבכירים. זה המאמץ שמורגש כרגע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, הגורם הבכיר ציין כי ההתמקדות מאז שנשברה הפסקת האש היא במאמץ ההגנה ואיתור המודיעין וכי ניתן לראות הצלחות בתחומים אלו. "חיל האוויר ממשיך לפעול על כל המערכים שלו, וזה מה שהיה בכל 48 הימים האחרונים", אמר הגורם הצבאי.

"נתח התקיפות גדל", הוסיף הבכיר. "היו תשתיות טרור שנמנענו מלפגוע בהן מתוך מחשבה שזה לא נכון לתקוף בתים גדולים. עכשיו אנחנו לא חוששים לפגוע בהן והתוצאות הן טובות. אנחנו מצליחים להגיע להישגים מבלי לגרום ל'נזק אגבי' בבלתי מעורבים".

הבכיר הצבאי התייחס גם לנעשה בעורף הישראלי, ואמר כי בצה"ל מתמקדים בצמצום ירי פצצות המרגמה לעבר עוטף עזה. "קודם חמאס פעל לטווחים בינוניים וארוכים, אבל עכשיו עוטף עזה הוא האיום המרכזי", הוא אמר. "בנק המטרות ממשיך לפעול ואנחנו מצליחים לייצר מטרות כל הזמן".

ארכיון (צילום: חגי הקר)
פגיעת רקטה בעוטף עזה, אתמול | צילום: חגי הקר

3 בכירי חמאס חוסלו בשבוע שעבר

זמן קצר לאחר חיסול אחראי הכספים מוחמד אל-ע'ול, תקף צה"ל בצפון הרצועה שני פעילי טרור שביצעו במהלך היום ירי תלול-מסלול לעבר שדרות. פגיעה בשניים זוהתה. מדובר צה"ל נמסר כי מאז חצות אמש ביצע צה"ל כ-50 תקיפות נגד מטרות טרור ברחבי הרצועה, שכללו בין היתר תקיפה של אתרי ייצור ואחסון של אמצעי לחימה, מתחמים צבאיים, מתחמי אימונים, חמ"לים ומשרדים צבאיים.

כמו כן, נמסר מדובר צה"ל כי מאז חצות בוצעו 93 שיגורים מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום, 88 רקטות נפלו, 86 מהן בשטח פתוח, ושתיים בשטח בנוי. חמש רקטות יורטו בהצלחה על ידי סוללת כיפת ברזל.

כחלק מהגברת המאמץ של חיל האוויר, חוסלו ביום חמישי האחרון שלושה מפקדים בכירים בזרוע הצבאית, ובהם שני מפקדי חטיבות בתקיפת דירת מסתור ברפיח. אחד מהם, ראאד עטאר, היה המפקד של חטיפת שליט ואחד האנשים שהחזיקו בחייל בשבי. הוא גם עמד בראש החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל במהלך קרב שנערך ברפיח במסגרת מבצע "צוק איתן".

ראאד עטאר בעת שחרור גלעד שליט (צילום: הטלוויזיה המצרית)
ראאד עטאר בעת שחרור גלעד שליט | צילום: הטלוויזיה המצרית

מפקד בכיר נוסף שחוסל הוא מוחמד אבו שמאללה. הוא היה מעורב בשנת 94' ברציחתו של קצין צה"ל באזור רפיח ובמרוצת השנים היה אחראי על מספר פיגועי תופת שבהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ולמעלה מ-20 נפצעו. במהלך מבצע "צוק איתן" היה אבו שמאללה מעורב בהפעלת חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרת טרור באזור סופה.

בניין בן 14 קומות הופל במערב עזה

ביום רביעי הפציץ חיל האוויר בית בשכונת שייח' רדוואן ברצועת עזה, בו שהו בני משפחתו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף. הפלסטינים דיווחו כי אשתו ובתו של דף נהרגו בתקיפה, אך לטענתם דף לא נפגע. גורמים ביטחוניים בישראל העריכו כי בכיר חמאס אכן נהרג בהפצצת הבית, על אף טענות ראשי הארגון.

אתמול הפיל חיל האוויר את אחד הבניינים הגבוהים ביותר ברצועת עזה, בו לטענת צה"ל ניהלו בכירים בחמאס חמ"ל באחת מ-14 קומותיו. בתמונות ששידרו כלי תקשורת פלסטינים ניתן לראות כיצד הופל הבניין באמצעות טילים שפגעו ביסודותיו בקרקע.

קרב בלימה דיפלומטי. ארכיון
הבניין שהופל בעזה, אתמול | צילום:

הבניין שנפגע מירי של חיל האוויר נקרא בורג' זאפר 4 (מגדל הניצחון) והוא ממוקם בשכונת תל אל-הווא במערב העיר עזה. תחילה התרחש במקום נוהל "הקש בגג" במסגרתו נורה טיל שפגע קלות בגג הבניין על מנת לסמן לתושבים לנטוש אותו. כעבור 10 דקות - הגיעה הפגיעה הנוספת שהביאה להפלתו.