הירי הבלתי פוסק לעבר יישובי הדרום נמשך, וצה"ל בתגובה מגביר את התקיפות ברחבי הרצועה: בתמונות ששודרו בכלי התקשורת הפלסטינים נראית הפלתו של אחד הבניינים הגבוהים במרכז העיר עזה. על פי הדיווחים, עשרות בני אדם נפצעו וקיים חשש לחייהם של רבים נוספים. על פי גורם ביטחוני, שלוש קומות מתוך המגדל שמשו כחמ"ל של החמאס ופעילי הארגון נהגו להסתתר בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבניין שנפגע מירי של חיל האוויר נקרא בורג' זאפר 4 (מגדל הניצחון) והוא ממוקם בשכונת תל אל-הווא במערב העיר עזה. על פי הדיווחים המגיעים מהרצועה, תחילה התרחש במקום נוהל "הקש בגג" במסגרתו נורה טיל שפגע קלות בגג הבניין על מנת לסמן לתושבים לנטוש אותו. כעבור 10 דקות הגיעה הפגיעה הנוספת שהביאה להפלתו.

בתמונות יוצאות הדופן שמגיעות מהעיר, נראה רגע הפגיעה בבניין וקריסתו לתוך יסודותיו. על פי הדיווחים, בין הפצועים הרבים בתקרית גם ארבעה ילדים פלסטינים. הפצועים הועברו על ידי אמבולנסים מקומיים לבית החולים שיפא בעיר, שבו מסתתרים בכירי הנהגת החמאס.

גורמי ביטחון בכירים בישראל אומרים היום לחדשות 2 כי "שום דבר לא חסין יותר, גם אם בבניין בן 14 קומות יש פעילות טרור, הבניין ייפגע ויקרוס". בכך נראה שצה"ל איבד את סבלנותו כלפי ארגון הטרור, לאחר יממה שבה נפגעו עשרות יעדי טרור בשטח הרצועה.

זמן קצר לאחר מכן תקף צה"ל בצפון הרצועה כלי רכב ובו פעיל טרור. מהירי הזה נהרג מחמוד עבאס המוכר בכינוי אבו אל-עמרין, מפקד שטח של הזרוע הצבאית של החזית העממית. על פי התקשורת הפלסטינית לפחות עוד 9 בני אדם שהיו בקרבת מקרום נפצעו בתקרית.

חיל האוויר תוקף ברצועת עזה
תקיפות חיל האוויר בעזה, ארכיון | צילום:

מוקדם יותר היום הזהיר הצבא את תושבי הרצועה מפני סיוע למחבלי חמאס. אזהרת האוכלוסייה בוצעה באמצעים שונים, ביניהם הטלת כרוזים, הודעות מוקלטות והפצת מסרונים לתושבים.

על פי לשון ההודעה, צה"ל מבקש מתושבי הרצועה למנוע ירי לעבר ישראל מבתיהם. "אל תושבי הרצועה", נאמר באזהרה, "צה"ל יסכל כל פעילות טרור ויפגע בתשתיות ופעילי הטרור של חמאס ושאר הארגונים".

כרוזי האזהרה שהפיץ צה
כרוזי האזהרה שהפיץ צה"ל היום | צילום:

"הנהגת חמאס תמשיך להיות נרדפת, בעודה מתחבאת מתחת לאדמה ומתעלמת מצרכי האזרחים ברצועה ושאיפתם לשקט", נמסר לאוכלוסייה בכרוזים שנכתבו בערבית. "צה"ל יפעל בכל הכוח כנגד כל מתקן צבאי או אזרחי שממנו תתבצע פעילות טרור נגד מדינת ישראל".

בצה"ל הוסיפו כי כל בית שממרחבו מבוצעת פעילות צבאית, יותקף וייפגע. "למען שלומכם מנעו מפעילי הטרור להשתמש ברכושכם למטרות טרור והתרחקו מכל מקום ממנו פועלים ארגוני הטרור", נכתב. צה"ל קורא לכם להתפנות באופן מיידי מאזור בו מבוצעת אש לעבר ישראל". הודעת האזהרה הסתיימה במילים: "תושבי הרצועה - המערכה פתוחה. ראו הוזהרתם. מפקדת צה"ל".