חיילי צה"ל (צילום: חדשות 2)
למצולמים אין קשר למעשה | צילום: חדשות 2

"זו הייתה האווירה במוצב, כולם הכו": ארבעה חיילים מגדוד "נצח יהודה" שנאשמו בהתעללות במחבלים פלסטינים ובתיעוד המקרים ועדיין נמצאים במעצר. כעת נחשפות עדויות הלוחמים בחקירתם, בהן הם ניסו להצדיק את התנהגותם. בין השאר טענו הלוחמים כי המפקדים ידעו מהמעשים, בהם גם חושמל אחד הפלסטינים, אך לא טיפלו במקרה. במהלך החקירה נמצאו סרטונים מדאיגים בטלפון הסלולארי של אחד החיילים, כאשר באחד מהם איימו הלוחמים "לשרוף ערבים בשם האל". עדויותיהם הגיעו לידי חדשות 2 Online ואנו חושפים אותן לראשונה.

עוד באותו נושא:

כך הונחו החוקרים לחפש אמירות "ימניות" במכשירי הטלפון של החיילים

אחד הלוחמים מהגדוד החרדי סיפר לחוקר את השתלשלות האירועים: "קמתי בבוקר הגעתי לש.ג., ראיתי את העצור, לקחתי אותו, הוא התקפל. לשאלתך, כל אחד מאיתנו הביא לו בעיטה אחת. הוא השתין". החייל הוסיף כי בהמשך האירוע הכה שוב את העצור: "הבאתי לו עוד שלוש ארבע כאפות בלחיים ומאז לא נגעתי בו", ולאחר מכן הועבר העצור לאשפוז עם פנס בעין. החייל טען להגנתו כי חלק מהפציעות נגרמו על ידי הפלסטיני עצמו: "אני גם רוצה לציין שהוא הרביץ לעצמו, לא ידוע לי למה הוא עשה את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא המשיך לדבר בצורה עצבנית, העפתי לו מכה עם היד שלי לכיוון הצלעות ואמרתי לו 'אוסקוט', שתוק", הוסיף. כאשר נשאל החייל מדוע הכה את הפלסטיני, השיב: "הייתי טעון מהלילה הקודם, היינו אצלו בבית, מצאנו אצלו ספר של היטלר, דברים מאיימים, לא הייתי מרביץ לסתם מישהו".

"זו הייתה האווירה בבסיס". ארכיון (צילום: רויטרס)
"זו הייתה האווירה בבסיס". ארכיון | צילום: רויטרס

"רציתי שהוא ייבהל מהזרם של החשמל"

לוחם שני הביע צער במהלך החקירה: "אני מבין את חומרת המעשים ומצטער עליהם, זה לא היה במטרה לפגוע". הוא הודה בחקירה באחד המקרים החמורים המופיעים בכתב האישום, בו חושמל פלסטיני באמצעות אלקטרודות. "בשלב מסוים הוצאתי מכשיר שמחובר אליי, מכשיר לטיפול אורטופדי עם ארבע אלקטרודות, כמו מדבקות גומי מחוברות בחוט למכשיר, יש לי את המכשיר הזה בגלל בעיות בברכיים".

לדבריו, הוא רצה להבהיל את העצור באמצעות זרם החשמל: "חיברתי את זה לעציר הפלסטיני והפעלתי את המכשיר. עשיתי את זה ברוח שטות כדי שהוא ייבהל מהזרם, זה לא מכאיב, זה רק מבהיל, הוא לא רואה מה מחברים לו אז הוא ייבהל מהזרם של החשמל, זה מעשה שטות בצחוק שאנחנו עושים בין חברים להבהיל אחד את השני".

באותו זמן שלושה חיילים הכו, על פי כתב האישום, את העצור הפלסטיני: לאחר מכן הם הוציאו אותו מהחמ"ל, ושם הכו אותו שוב באגרופים: "פיצצו אותו בכל חלקי הגוף, בעיטות גם לא מעט, לא יודע מספר לרגליים, אולי לכל הגוף, זה מה שראיתי". החייל הוסיף כי התנהג באגרסיביות כלפי עצורים פלסטינים "כי זו התרבות במוצב".

חוקר: למה לדעתך הכו את העצורים?
חייל: בגלל המצב בארץ לאחרונה. זה תסכול. העצורים האלה הם אנשים עם עבר של פעולות במטרה לפגוע.
חוקר: תודרכתם בנושא?
חייל: לא, לא מדברים על זה בכלל
חוקר: ידוע לך שזה עבירה פלילית?
חייל: כן
חוקר: למה בכל זאת עשית זאת?
חייל: רוח שטות, אני לא התכוונתי לפגוע.
שאלה: אם לא רצית לגרום כאב לעצור, מדוע לא עצרת את האחרים כאשר הכו וראית?
תשובה: כי זו הייתה האווירה במוצב. כולם הכו, המפקדים לא הכו, אבל ידעו כי כולם יודעים שאם יש עצור פלסטיני אז יש מכות, זה מתוך האווירה, לא ראיתי מפקד בסיטואציה אבל הם יודעים מהשמועה. לא עצרו כי אף אחד לא עצר כולל המפקדים.

השרטוט של אחד החיילים
השרטוט של אחד החיילים | צילום:

"המפקד אמר שאקח את זה על עצמי"

לוחם שלישי תיאר בחקירה - ואף שרטט על דף - כיצד בעט לפלסטיני ברגלו והכה אותו באזור הצוואר. "פעלתי כמו שנראה לי שכל אדם היה פועל אם מישהו היה מתנגד ללכת, אני מבין שעשיתי טעות קטנה, יכול להיות שהייתי צריך לקרוא למפקד", הוסיף. בהמשך החקירה הוא הכחיש את המעשים בהם הודה: "לא ידעתי מה זאת כל החקירה הזאת, בגלל זה גם לא ביקשתי עורך דין". כאשר עומת עם גרסתו הקודמת, השיב: "לא ידעתי. זה סתם דברים שיצאו לי מהפה. המ"פ אמר שנפתור את זה בבסיס ושאני אקח את זה על עצמי, אז אמרתי שאני אקח הכל עליי".

לוחם רביעי תיאר אירוע בו הוכה עצור פלסטיני לאחר שדפק את ראשו בקיר: "תפסתי לו את השיער כדי שיפסיק לדפוק את הראש. הוא היה עם פלנלית על העיניים. הוא היה אזוק. אחרי חמש דקות חזרתי לחדר ונתתי לו בעיטה באזור של התחת. בעיטה לא חזקה. הוא צעק איזה משהו, לא הבנתי מה, ונתתי לו עוד בעיטה". בהמשך הכה על פי הודאתו את הפלסטיני שוב בגבו.

חוקר: מדוע הכאת אותו?
חייל: ירו באבא שלי, ערבים ירו באבי. הם לא פגעו בו, הם פגעו ברכב. בגלל האירוע שקרה לפני איזה חודש, זה הטריף אותי נפשית לראות מחבל. פשוט השתגעתי.

עו"ד חי הבר
עו"ד חי הבר | צילום:

החיילים איימו בסרטונים: "נשרוף ערבים"

בחקירה אחרת הכחיש החייל את הדברים והוסיף: "הכל פרי דמיוני. המצאתי סיפור. לא עשיתי את זה - למה שאקבל עונש על מה שלא עשיתי?". למרות זאת, נגד ארבעת החיילים מגדוד "נצח יהודה" הוגש כתב אישום בגין התעללות בפלסטינים במספר מקרים ותיעוד האירועים בטלפון הסלולרי. בסרטונים שניים מהלוחמים תועדו כשהם שורפים את דגלי פלסטין ומאיימים ב"שריפת הערבים בשם האל". כמו כן נמצאו שלושה סרטונים בהם אדם כפות ומכוסה עיניים מוכה במסדרון במוצב על ידי חיילים, ותיעוד נוסף בו חייל מצמיד חוטים לעורפו של האדם.

מי שמייצג את החיילים הם עורכי דין מטעם ארגון "חוננו". בבית הדין הצבאי ביפו נפתח הבוקר (שני) משפטם של הארבעה, ולבקשת עורך דינם חי הבר נדחה המענה לכתב האישום שכן חלק חשוב מחומרי החקירה טרם הועבר לסנגורים. בדיון התברר לטענת ארגון "חוננו", כי יתכן וצילומי חקירת הלוחמים אינם קיימים, למרות הצהרת התביעה על כך בהליך המעצר, ונציגת הפרקליטות הצבאית הודיעה כי הנושא בבדיקה של מצ"ח.

"עוד בדיון המעצר הראשון נתבקשה התביעה להציג לנו את הקלטות החקירות של החיילים על מנת שנוכל לבסס טענתם כי החקירה התנהלה שלא על פי החוק תוך שימוש באמצעים פסולים", אמר עו"ד חי הבר המייצג חלק מהלוחמים מטעם ארגון חוננו. "התביעה שטענה לאורך כל הדרך כי יש בידיה צילומי החקירות שיש בהם להראות ללא כל ספק כי הכל התנהל כשורה פתאום הודיע היום בדיון, כאשר נתבקשה להציג את התיעוד, כי יתכן וישנה בעיה והקלטות אלה נמחקו או אבדו".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני