מסמך ההנחיות לחוקרים
מסמך ההנחיות לחוקרים | צילום:

חקירתם של חיילי צה"ל שנעצרו בחשד שהיכו פלסטינים עצורים חושפת את דרכי עבודתם של חוקרי המשטרה הצבאית. מסמך מחומר החקירה שנחשף מפרט את ההנחיות לחוקרים שמתשאלים את החשודים בניסיון למצוא ריאיות אודות עמדותיהם הפוליטיות של החשודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסמך מפורטות ההנחיות לחיפוש במכשירים הניידים של העצורים. החוקרים הונחו לחפש באפליקציות השונות את המונח "הכאת פלסטיני" ולחפש אמרות "ימניות". הדגש, על פי המסמך, הוא על חיפושיפ בעיקר באפליקציות ווטסאפ ופייסבוק.

העצורים הם שבעה לוחמים מגדוד הנח"ל החרדי שחשודים בהכאת עצורים פלסטינים שנחשדו במעורבות בטרור. הפרקליטות הצבאית תגיש נגדם היום כתבי אישום, בעוד עורכי דינם טוענים: "במקום לקבל גיבוי החיילים נמצאים במעצר".

החיילים: "הפעלנו כוח סביר"

במרכז החקירה מקרה שבו נעצר חשוד במהלך פעילות מבצעית באזור ג'נין. על פי העדויות הוא נלקח לשירותים על ידי שלושה מהלוחמים, שם השתולל ואף הטיח את ראשו בקיר וברצפה מספר פעמים. לטענת החיילים הם נאלצו להפעיל כוח סביר על מנת לרסנו, בעוד במצ"ח מעריכים כי פעל באופן זה על מנת שהחיילים יפסיקו להכותו.

ארבעה לוחמים נוספים נעצרו בימים האחרונים בעקבות מעצרם של הלוחמים מהתקרית בג'נין. הם חשודים כי הכו חשודים פלסטינים בשורה של מקרים אחרים. אחד מהחשודים כבר שוחרר למעצר פתוח בבסיסו.

עו"ד חי הבר המייצג שניים מהחיילים מטעם ארגון חוננו מסר בתגובה: "היה עצוב ומזעזע לראות כי במהלך החקירה בחרו חוקרי מצ"ח לחטט במכשירי הטלפון הפרטיים של החיילים, לא רק בחיפוש אחר ראיות הקשורות לחקירה, אלא כהגדרתם - 'אמירות ימניות', דבר שללא כל ספק מהווה לא רק חדירה לפרטיות, אלא חדירה לתחומים שלא צריכים להיות מעניינו של הצבא".