ירי בזמן חופשת החנוכה: אזעקת צבע אדום נשמעה סמוך לשעה 11:45 במספר יישובים בתחומי המועצה האזורית אשכול, בהם חולית וסופה. רקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בתחומי המועצה, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. טרם התברר איזה גורם בתוך הרצועה אחראי לירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתום מספר שעות של סריקות איתרו כוחות צה"ל את שרידי הרקטה בשטח פתוח מחוץ לאחד היישובים באשכול. זמן קצר לאחר הירי מתח ראש מועצת אשכול חיים ילין ביקורת על התנהלות הממשלה. "מי שחשב שהרתעה צה"לית זה הפתרון לשקט בעוטף עזה, לא מבין שמלחמות מוכרעות על ידי מדינאים, שבאומץ מביאים שקט וביטחון", אמר. השבוע הודיע ילין על הצטרפותו ליש עתיד.

"אחרי צוק איתן הייתה למדינה הזדמנות בלתי רגילה להביא להסדר ארוך טווח", הוא הוסיף. "במקום זה אנו מוצאים את עצמנו עם שעון מתקתק לקראת ההסלמה והמלחמה הבאה". מצה"ל נמסר כי בשעה זו מתבצעות סריקות בניסיון לאתר את נפל הרקטה.  

ברוח הדברים, תקף ח"כ עומר בר לב (עבודה) את מדיניות הממשלה ביחס לירי מרצועת עזה. "מדיניות השב ואל תעשה של הממשלה מחזירה אותנו למסלול הידוע מראש של עימות צבאי נוסף", אמר. "נתניהו מפקיר את תושבי הדרום ולא מנצל את ההזדמנות להחלשת חמאס".

ארכיון (צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2)
נפילת הרקטה, היום | צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2

לעומתו, ח"כ דני דנון (ליכוד) אמר בתגובה לירי כי "הבוקר האירופים קיבלו עוד הוכחה שחמאס הוא ארגון טרור". עוד הוא הוסיף כי "על ממשלת ישראל להגיב בעוצמה כנגד כל פגיעה בריבונותנו ולא לנטוש את תושבי הדרום".

"התחדשות הירי לעבר ישובי הנגב המערבי הייתה ידועה מראש, כל מי שגר באזור יודע שהמלחמה לא באמת נגמרה", קובלת עדי, המתגוררת במועצה. "התושבים חווים חדירות, ירי נק"ל והתרעות מאז המלחמה". עוד הוסיפה עדי כי הסלמה מחודשת היא עניין של זמן. "זה מה שקורה בהיעדרה המוחלט של יוזמה להסדרה ארוכת טווח בעזה", אמרה. "על המתמודדים לבחירות הקרובות להתחייב לקידום פתרון מדיני כי אין לנו יותר זמן לבזבז".  

שברי הרקטה, היום (צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2)
שברי הרקטה, היום | צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2

מוקדם יותר היום דווח כי ארגון חמאס החל בשיקום מערך המנהרות ההתקפיות שלו שהותקף על ידי צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן". ב"קול ישראל" דווח מפי מקורות פלסטינים כי לאחרונה החלו לזלוג חומרי בנייה ומלט המיועדים לשיקום רצועת עזה - לידי ארגון חמאס. עם זאת מדגישים הגורמים כי מרבית חומרי הבנייה מגיעים ליעדם, כלומר לשיקום תשתיות ומבנים אזרחיים שנהרסו במהלך המבצע.

הדיווח על שיקום מערך המנהרות ההתקפיות מצטרף לדיווחים על כך שחמאס הגביר את הניסויים בירי רקטות לעבר הים, כחלק מהמאמץ לשקם גם את מערך הרקטות שנפגע במבצע. במקביל ממשיכים בחמאס גם בייצור הרקטות ובהברחת אמצעי לחיצה באמצעות עשרות מנהרות הברחה בציר פילדלפי.