תקרית חריגה בגבול סוריה: צה"ל יירט היום (שלישי) מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי 24" שחדר לתוך שטח ישראל. בצה"ל מסרו כי שני טילי פטריוט שוגרו לעבר מטוס ההפצצה, מתוצרת רוסית, שחדר לעומק כשני קילומטרים לתוך שטח ישראל. מיד לאחר מכן נשמעו אזעקות ברמת הגולן ובעמק הירדן. ההנחייה לתושבים היא לחזור לשגרה. מקור בצבא אסד לסוכנות הידיעות הסורית: "האויב תקף את אחד ממטוסינו באזור עמק הירמוכ". גורמי מורדים ודאע"ש הודיעו כי המטוס הופל, אך בצבא אסד טרם אישרו את הדיווח. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע החל בסביבות השעה 12:30 בצהריים, אז פתח חיל האוויר הסורי בגל תקיפות בעברו הסורי של רמת הגולן. מטוסי קרב של צבא אסד, בליווי כוחות ארטילריה, תקפו עמדות של המורדים באזור קוניטרה במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. "החל משעות הבוקר ישנה עלייה במאפייני הלחימה הפנימיים בסוריה ובתוך כך פעילות גוברת של כוחות אוויר סוריים", מסרו בצה"ל.

בישראל החלו לעקוב מקרוב אחר המתרחש ומטוסי קרב הוזנקו לאזור הגבול. בשלב מסוים אחד המטוסים הסוריים, מסיבה שעדיין לא ידועה, נכנס למרחב האווירי הישראלי. בישראל הוחלט מיד להפעיל את אמצעי האש הזמין ביותר באותו הרגע, טילי פטריוט. כשהמטוס התקרב לעבר הגבול, נורו לעברו שני טילים שפגעו בו והפילו אותו לקרקע, סמוך לגבול.

מקום ההתרסקות של המטוס שיורט (צילום: מוקד הידיעות Global, חדשות)
זירת הפלת המטוס הסורי | צילום: מוקד הידיעות Global, חדשות

לאחר היירוט שאר המטוסים הסוריים חזרו על עקבותיהם ועזבו את מרחב הגבול. בישראל העבירו מיד מסרים לסורים, באמצעות גורם שלישי, שמדובר באירוע הגנתי. בשלב זה עדיין לא ברור אם הטייס הסורי הצליח לנטוש את המטוס וכן אם החדירה הייתה מכוונת. "צה"ל נמצא בערנות ומוכנות גבוהים וימשיך לפעול כנגד הפרות של הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974", הוסיפו בצה"ל.

סוכנות ידיעות המקורבת לדאע"ש אישרה שהמטוס נפל בשטח העיירה תסיל, הנמצאת בשליטת אנשי הארגון. מקור בצבא סוריה גינה את הפלת המטוס, ואמר: "הפעולה מוכיחה שהוא (האיוב הישראלי) לוקח תחת חסותו את חבורות הטרוריסטים שהמטוס כתש את ריכוזיהם". לפני שנה נרשם אירוע דומה כשמטוס קרב סורי חצה לתוך שטח ישראל, אך הספיק לשוב חזרה לשטח הסורי.

מטוס סוחוי 24, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מטוס הקרב "סוחוי 24" שיורט | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות היירוט נשמעו אזעקות במועצות האזוריות גולן, עמק הירדן ובעיר קצרין. תושבים בצפת סיפרו שנצפו שיגורים של שני טילי יירוט, שלוו בהדי פיצוצים. בעיריית צפת מסרו: "מערכת ההגנה האווירית הופעלה באזורנו". במוקד החירום של המועצה האזורית גולן ציינו שלא זוהו נפילות ושהאזעקה הופעלה עקב היירוט. "ניתן לצאת ממרחבים מוגנים ולחזור לשגרה", מסרו.

בימים האחרונים נרשמו קרבות עזים בצדו הסורי של הגבול. כוחות צבא אסד רשמו התקדמות ניכרת בשטחים בהם שלטו בעבר לוחמי דאע"ש. כוחות הנדסה של הצבא הסורי החלו לסרוק את אזור הירמוכ מחשש למוקשים ומלכודות. כאשר יושלם כיבוש האזור, כול ציר ההתנגדות בדרום-מערב סוריה יחזור לשליטת אסד - יחד עם מרחבי הגבול עם ירדן וישראל.

הפלת המטוס הסורי מגיעה יממה אחרי רצף ההתרעות שהופעלו בגולן בעקבות שיגור שני טילים בליסטיים סוריים סמוך לגבול עם ישראל. הטילים נורו במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה, שם צבא אסד רשמו הישגים משמעותיים בלחימה נגד המורדים בעברו הסורי של רמת הגולן.

מערכת "קלע דוד" זיהתה שלפחות אחד מהטילים שנורו עלול לנחות בשטח ישראל והתקבלה ההחלטה לשגר לעברו מיירט. לאחר שהתברר כי מסלול הטיל השתנה, הוחלט להשמיד את המיירט. המיירט השני ששוגר זמן קצר לאחר מכן לא פגע במטרה ונחת בשטח בסוריה. בעוד התחקיר של התקרית נמשך, בצה"ל עדיין מנסים לברר מדוע אחד המיירטים ששוגר נפל בשטח סוריה מבלי לפגוע במטרה. כמו כן, נבדק מדוע הטיל המיירט לא התפוצץ.

"קלע דוד" הופעל לראשונה אתמול (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"קלע דוד" הופעל לראשונה אתמול | צילום: דובר צה"ל, חדשות