שורת אזעקות בצפון בגלל רקטות שנורו בלחימה בסוריה: שורת אזעקות נשמעו הבוקר (שני) בשני סבבים במרחב הגליל העליון ורמת הגולן במשך כ-20 דקות. בתחילה נבדקה האפשרות כי מדובר בחדירת כלי טיס מסוריה, אך לאחר בירור הודיע צה"ל כי שוגרו טילים ממערכת ההגנה "קלע דוד" לעבר שיגורים שבוצעו במסגרת הלחימה הפנימית באזור קוניטרה בסוריה. הרקטות הסוריות יורטו ונפלו בשטח סוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"שוגרו שני מיירטי קלע דוד אל מול זיהוי רקטות שהיה חשש שיפגעו בשטח ישראל", הדגישו בצה"ל. "הרקטות הסוריות שוגרו במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה ונפלו בשטח סוריה. אין נזק ואין נפגעים". תושבים דיווחו על שמיעת פיצוצים ותיעדו שובלים של שיגורי טילי מערכת "קלע דוד": גם מטוסי חיל האוויר הוקפצו למקום.

זו הפעם הראשונה שישראל השתמשה במיירט "קלע דוד", שיודע להתמודד עם רקטות ארוכות טווח שיש בידי סוריה וחיזבאללה והפך לא מזמן למבצעי: המערכת הוצבה בצפון בתקופה האחרונה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס למצב בחזית הצפונית: במהלך דיון עם חברי פורום המטה הכללי של צה"ל, שעסק במצב הביטחוני בדרום ובצפון, אמר: "יש לנו מדיניות ברורה ואין שום כוונה לשנות אותה".

שיגור מערכת קלע דוד בצפון (צילום: חדשות)
כך נראו השובלים בשמיים | צילום: חדשות

בימים האחרונים התרחשה לחימה עזה בדרעא, ולפי הודעת דובר צה"ל המערכת - שמאוד רגישה בתקופה הזו- זיהתה את השיגורים מהלחימה הפנימית והפעילה את מערכות ההגנה ושרביט קסמים.

האזעקה הראשונה נשמעה סמוך לשעה 10:00 בצפת ובמספר יישובים נוספים בגליל העליון. גם בגולן ובאזור קצרין נשמעו אזעקות תוך זמן קצר וסמוך לשעה 10:20 נשמעו אזעקות נוספות באזור צפת וקצרין. רכזי הביטחון ביישובים בצפון עדכנו כי לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

אילן שוחט, ראש עיריית צפת, אמר לחדשות: "כנראה טיל פטריוט יצא באזור שלנו, אנחנו כבר די רגילים לזהות את הרעש הזה. מה שנוסף לכך זה אזעקות שהתלוו ליציאת הטיל וזה יצר כאן בהלה. אנחנו מכילים את האירוע. אין לנו מידע על סיבת האזעקה".

שוחט הוסיף: "אין כאן באיזור נפילות או פגיעות מהערכת מצב שעשינו. תושבי צפת נבהלו אך זו תזכורת טובה לחדד ולרענן את הנהלים. היתה אזעקה אחת שיצרה פחד וחשד".

רק תרגיל: ניסוי צופרים במועצה האזורית אשכול (צילום: rf123.com, Sakarin Sawasdinaka, חדשות)
ארכיון | צילום: rf123.com, Sakarin Sawasdinaka, חדשות

כלי תקשורת בסוריה ובלבנון דיווחו אמש (ראשון) על תקיפות של מטוסי חיל האוויר הישראלי באזור צפון מערב סוריה. בין היתר הדיווחים התייחסו לתקיפות של מוצב צבאי באזור מסיאף, בפרברי חמה, שם הופצצו בעבר מספר מפעלים.

על פי גורמי אופוזיציה בסוריה, יעד התקיפה היה מפעל רקטות שפעל במקום. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית אישרה את הידיעה על התקיפות הישראליות.

לפני עשרה ימים יורט כטב"ם שהתקרב משטח סוריה: כלי הטיס הופל מעל קוניטרה. "צה"ל ימשיך לפעול מול ניסיונות הפרה של הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974, לא יאפשר הפרה של הריבונות הישראלית ויפעל נגד כל ניסיון לפגיעה באזרחיה", הדגישו אז בצה"ל.

יומיים קודם לכן יורט כלי טיס 10 קילומטרים בתוך שטח ישראל, במקביל לפגישת נתניהו ופוטין ברוסיה: כלי הטיס זוהה עוד בטרם חצה את הגבול. זמן קצר לאחר היירוט, ביקשה המשטרה מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכינרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית. "ציבור הימאים מתבקש להישמע להוראות כוחות הביטחון", נכתב בהודעה.