"קלע דוד" הופעל לראשונה אתמול (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

בעוד התחקיר של התקרית אתמול (ראשון) בגבול סוריה ושיגור שני טילים ממערכת "קלע דוד" (לשעבר "שרביט קסמים") נמשך, בצה"ל עדיין מנסים לברר מדוע אחד המיירטים ששוגר נפל בשטח סוריה מבלי לפגוע במטרה. כמו כן, במערכת הביטחון בודקים מדוע הטיל המיירט לא התפוצץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהתחקיר הפנימי שנערך בצה"ל עולה עד כה כי הסורים ירו אתמול בבוקר שני טילים בליסטיים סמוך לגבול עם ישראל, במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. מערכת "קלע דוד" זיהתה שלפחות אחד מהם עלול לנחות בשטח ישראל והתקבלה ההחלטה לשגר לעברו מיירט. לאחר שהתברר כי מסלול הטיל השתנה, הוחלט להשמיד את המיירט. המיירט השני ששוגר זמן קצר לאחר מכן לא פגע במטרה ונחת בשטח בסוריה. 

האירוע החל סמוך לשעה 10:00: הסורים שיגרו שני טילים בליסטיים קצרי טווח מסוג "טוצ'קה" - טיל מתוצרת רוסיה שיכול להגיע לטווח של עד 200 קילומטרים. הטילים נורו כ-100 קילומטרים ממזרח לגבול רמת הגולן לכיוון מערב, כחלק מהלחימה הפנימית במרחב.

מערכות ההגנה בישראל זיהו את השיגורים: המערכת החלה לעקוב אחרי המסלול הבליסטי של הטיל עד לנקודת הזמן האחרונה שאפשר להוציא מיירט – וההבנה הייתה שהטילים הללו ייפלו בשטח ישראל ועל כן הוחלט לשגר טיל מיירט של מערכת "קלע דוד".

כשהטילים עוד היו במעופם, המערכת דייקה את נקודת הפגיעה המשוערת. בשלב מסוים התברר כי אחד הטילים לא עומד ליפול בשטח ישראל ולכן הושמד הטיל המיירט: הטיל הסורי נפל במרחק של קילומטר מגבול ישראל.

טיל הטוצ'קה (צילום: חדשות)
הטיל הסורי ששוגר | צילום: חדשות

"שוגרו שני מיירטי קלע דוד אל מול זיהוי רקטות שהיה חשש שיפגעו בשטח ישראל", מסרו בצה"ל. "הרקטות הסוריות שוגרו במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה ונפלו בשטח סוריה. אין נזק ואין נפגעים". תושבים דיווחו על שמיעת פיצוצים ותיעדו שובלים של שיגורי טילי מערכת "קלע דוד": גם מטוסי חיל האוויר הוקפצו למקום.

זו הפעם הראשונה שישראל השתמשה במיירט "קלע דוד", שיודע להתמודד עם רקטות ארוכות טווח שיש בידי סוריה וחיזבאללה והפך לא מזמן למבצעי: המערכת הוצבה בצפון בתקופה האחרונה.