שני טילים סוריים ששוגרו הבוקר (שני) במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה הקפיצו את צה"ל ואת תושבי הצפון. אזעקות הופעלו, מטוסי קרב הוזנקו ולראשונה נעשה ניסיון ליירט את הטילים באמצעות מערכת ההגנה "שרביט קסמים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התחקיר המבצעי של היירוט עדיין נמשך בצה"ל, אך כבר כעת ברור שרקטה אחת לא יורטה מכיוון שזוהתה ככזו שאינה עומדת להתפוצץ בשטח ישראל. במערך ההגנה האווירית בוחנים מדוע לא יורטה הרקטה השנייה: האם גם כן בגלל שנחתה בשטח סוריה, בשל כשל טכני או אולי בעקבות החלטת מפעיל שגויה. עם זאת, בחיל האוויר מבהירים שאילו הטילים היו חודרים לתוך שטח ישראל, הם היו מיורטים.

מערכת "שרביט קסמים" שביצעה היום טבילת אש מבצעית ראשונה ומוצלחת היא רק חלק אחד ממערך שלם - מערכת ההגנה הרב-שכבתית - שנועדה להגן על ישראל מפני איום הטילים והרקטות. השכבה הראשונה של המערכת היא "החץ". מחירו של מיירט יחיד הוא 2.5 מיליון דולרים והוא נועד לטפל בטילים בליסטיים, כאלה שמגיעים מאירן, בעלי טווח של 2,000 קילומטרים ויכולים לשאת ראש נפץ גרעיני. יירוט באמצעות "החץ" יתבצע בחלל, הרחק ככל הניתן משטח הפנים של כדור הארץ, וזאת כדי למנוע מנשורת רדיו-אקטיבית להגיע לישראל.

"קלע דוד" הופעל לראשונה אתמול (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
תיעוד מניסוי מערכת "שרביט קסמים" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

השכבה השנייה - הנמוכה יותר - היא של "שרביט קסמים" (או "קלע דוד"), זו שפעלה היום. מחיר של מיירט בודד עומד על 700 אלף דולרים והוא מיירט רקטות ארוכות טווח, למרחקים של 300 קילומטרים, כאלה שיש בידי סוריה וחיזבאללה.

סוללת כיפת ברזל ברמת הגולן (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות)
סוללת כיפת ברזל ברמת הגולן | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות

השכבה השלישית, התחתונה ביותר, מוכרת כבר כמעט בכל בית בישראל - "כיפת ברזל". מחיר של מיירט הוא כ-30 אלף דולרים והוא מטפל ברקטות קצרות טווח עד 40 קילומטרים ובפצצות מרגמה. באופן מכוון קיימת חפיפה בין המערכות כדי שהאחת תגבה את השנייה אם אחד המיירטים יחטיא, וכן כדי לתת מענה שלם לכל סוגי הטילים והרקטות.

מערכת ה"חץ" (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון, חדשות)
מערכת ה"חץ" | צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון, חדשות

יתרון נוסף של המערך הרב-שכתי הייחודי הזה - שפותח ופועל רק בישראל - הוא השקט והגמישות שהוא מעניק למקבלי ההחלטות, לא לפעול תחת לחץ של נפגעים ושל הציבור שיושב במקלטים. עלות המערך אינו נמדד רק במחירם של המיירטים, אלא גם בנזק שמנעה על הקרקע או במהלך הצבאי שנחסך ממדינת ישראל.