"מכתב החיילים העניים" - שר הרווחה נגד צה"ל (צילום: רויטרס , ורדי כהנא)
שר הרווחה: להכפיל הסיוע לחיילים | צילום: רויטרס , ורדי כהנא

מכתב "החיילים העניים" שנחשף אתמול (רביעי) בחדשות 2 Online ממשיך לעורר הדים: שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) מותח הבוקר ביקורת על התנהלות צה"ל ומשרד הביטחון: "אנחנו יודעים לטפל באויבים ולהכין עוד כיפות ברזל, אבל אנחנו לא מטפלים במנהרות החברתיות, מנהרות העוני שנחפרות לנו מתחת לרגליים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין דבר מסוכן יותר מחיילים שצריכים להגן על המדינה הזאת וראשם עסוק בעורף המשפחתי שלהם ובשאלה מה ההורים שלהם יאכלו ואיך הם יעברו את היום", אמר כהן בשיחה עם חדשות 2 Online.

השר כהן הדגיש כי משרדו יהיה מוכן להקצות תקציב מיידי על מנת לסייע לחיילים במצוקה בתקופת חגי תשרי. עם זאת, לדבריו הפתרון לטווח ארוך מוכרח להיות הגדלת התקציב המוקצה לחיילים במצוקה מתוך תקציב משרד הביטחון. "מתוך 60 מיליארד שקל תקציב, עוזרים לחיילים האלה ב-300 מיליון שקל", הוא אומר. "אני חושב ששר הביטחון צריך לקבל החלטה מיידית על הכפלת העזרה לחיילים, שתעמוד על 600 מיליון שקלים".

מכתב החיילים הרעבים
מכתב "החיילים העניים" | צילום:

"אוי לו לצבא שהגיע למצב כזה שחיילים פונים בצורה מרוכזת ואומרים שלמשפחות שלהם אין אוכל בבית", הוא אומר. לדבריו, מכתב החיילים רק חיזק את התחושה במפלגת יש עתיד כי יש להילחם על כך שתקציב המדינה לשנת 2015 יהיה תקציב חברתי.

מי שכן מנסה לסייע לאותם חיילים שידם אינה משגת הם מגוון עמותות שהוקמו למטרה זו. כהן מברך אומנם על פעילות העמותות, אך קורא לממשלה להרחיב את פעילות הרווחה שלה. "המדינה יצאה מהרבה מאוד תחומים שהיו באחריותה וחייבים לתקן את זה", הוא אומר. "אי אפשר לשלוח את העמותות להיות חיילי החזית החברתית, כשאנחנו כמדינה לא נותנים להם ארגזי כלים".

"כל הוויכוחים של משרד הביטחון עם משרד האוצר הם על טנקים ומטוסים, וזה חשוב, אבל אני לא שומע ויכוחים שבאים ודורשים עוד כסף כדי לתת לחיילים ממשפחות עניות או כדי לדאוג לזה שלחיילים בודדים יהיה מקום בסופי השבוע", מדגיש כהן. "צה"ל הוא כור ההיתוך האמיתי של ישראל והוא לא יכול להתעלם מחיילים שרוצים לשרת, להיות הכי קרביים, אבל באים ממשפחות עניות".

נתניהו, יעלון וגנץ (צילום: יונתן סינדל ,פלאש 90)
"מטפלים באויבים אבל לא בעניים" | צילום: יונתן סינדל ,פלאש 90

"מעולם לא חשבנו שנתחנן לעזרה"

עשרות לוחמים שמשרתים ביחידות צה"ל השונות שלחו אתמול מכתב לראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ ובו התריעו: "הפכנו למקבצי נדבות, אין לנו מה לאכול בערב החג".

במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online מתארים החיילים, שנאלצים לעבוד בזמנם החופשי על מנת לשלם חובות או לסייע להוריהם, כי מצבם החמיר עוד יותר בקיץ האחרון - וזאת מכיוון שבמהלך מבצע "שובו אחים" ו"צוק איתן" לא יצאו לבתיהם במשך תקופה ארוכה ולא יכלו לעבוד.

לדברי החיילים, ישנם פערים גדולים בין אלו שלהוריהם יש אפשרות לעזור להם לבין אלה שידם של הוריהם אינה משגת. "הפערים האלה כואבים כל יום ובלתי נסבלים", הם כותבים. "מאז גיוסנו לצה"ל ובגלל שהמשכורת הצבאית אינה מספיקה אפילו לצרכים הבסיסיים ביותר, הפכנו כולנו למקבצי נדבות ולבעלי חוב בבנק ובכל מקום אפשרי".

לוחמים בפעילות בעזה (צילום: דובר צה"ל)
למצולמים אין קשר לידיעה | צילום: דובר צה"ל

תגובות למכתב: "לתקן את העיוות"

פרסום המכתב אתמול הכה גלים וגרם לתגובות רבות במערכת הפוליטית. שר התקשורת גלעד ארדן פנה במכתב לראש הממשלה נתניהו שבו הוא דורש להעלות את דמי הקיום של חיילי החובה. "מטבע הדברים ואופי השירות הצבאי, חיילי החובה מצויים במערכת זמן קצר בלבד ועל כן קשה להם יותר לנהל מאבקים ארוכי טווח ולהעלות דרישות בנוגע לתנאי השירות. כשליחי הציבור ומי שאמונים על ביטחונם הכלכלי אני סבור כי הגיעה העת לתיקון עיוות זה".

"נחשפנו היום למכתבם הכאוב של לוחמי צה"ל המתארים מציאות כלכלית קשה מנשוא", כתב ארדן. "עשרות לוחמים אשר נטלו חלק בלחימה במבצעים 'צוק איתן' ו'שובו אחים' מוצאים עצמם במצב כלכלי קשה ביותר, כשאין ביכולתם לסייע למשפחותיהם והם חוששים שלא יהיו להם ולהוריהם האמצעים לרכוש מזון לראש השנה הקרב ובא.

לדבריו של ארדן הצטרפה גם יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד), שפנתה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון וקראה לו להנחות את ראש אגף כוח אדם בצה"ל להעביר ללוחמים שנקלעו להפסדים עקב הלחימה ב"צוק איתן" השלמת הכנסה. גם ח"כ איתן כבל (העבודה) פנה לראש ועדת המשנה לכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון, עומר בר לב, ודרש ממנו לכנס בדחיפות את הוועדה: "אסור שחיילים המחריפים את נפשם יהפכו למקבצי נדבות".