מחאת החיילים, אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
חשיפה: מכתב "החיילים העניים" | צילום: חדשות 2

מכתב "החיילים העניים": עשרות לוחמים שמשרתים ביחידות צה"ל השונות שלחו היום (רביעי) מכתב לראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ ובו הם מתריעים: "הפכנו למקבצי נדבות, אין לנו מה לאכול בערב החג". במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online מתארים החיילים, שנאלצים לעבוד בזמנם החופשי על מנת לשלם חובות או לסייע להוריהם, כי מצבם החמיר עוד יותר בקיץ האחרון - וזאת מכיוון שבמהלך מבצע "שובו אחים" ו"צוק איתן" לא יצאו לבתיהם במשך תקופה ארוכה ולא יכלו לעבוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החיילים מספרים במכתבם כי בחרו בתפקידי לחימה כחלק מתחושה של שליחות ומחויבות, אך כבר בימים הראשונים נדהמו לגלות שעליהם לרכוש מכספם ציוד רב לצורך התפקיד. "מעולם לא חשבנו שנגיע למצב שאנו מתקשרים לכל מיני ארגוני סיוע להתחנן לעזרה. הגיע ראש השנה ואנו מתביישים לומר שממש אין לנו מה לאכול", הם כותבים.

"כשאנו חוזרים הביתה גם המפקדים מנסים לעזור, וחלקם אפילו מוציאים מכיסם, אבל כל מה שהם עושים לא יעזור כי בצבא אין באמת מענה לצרכים שלנו", מציינים החיילים במכתב. "ישנם רבים שפשוט לא עמדו בלחץ וערקו כדי להביא לחם ולהם מצפה עונש בכלא".

נתניהו, יעלון וגנץ (צילום: יונתן סינדל ,פלאש 90)
מכתב לשלושת הקברניטים | צילום: יונתן סינדל ,פלאש 90

"הפערים כואבים כל יום"

לדברי החיילים, ישנם פערים גדולים בין אלו שלהוריהם יש אפשרות לעזור להם לבין אלה שידם של הוריהם אינה משגת. "הפערים האלה כואבים כל יום ובלתי נסבלים", הם כותבים. "מאז גיוסנו לצה"ל ובגלל שהמשכורת הצבאית אינה מספיקה אפילו לצרכים הבסיסיים ביותר, הפכנו כולנו למקבצי נדבות ולבעלי חוב בבנק ובכל מקום אפשרי".

הלוחמים שלחו את מכתבם לראשי המדינה באמצעות עמותת "בית חם לכל חייל" ובחרו לפנות בעילום שם, הן בגלל הבושה והן בשל החשש להיענש בשל עקיפת הסמכות. "לא יתכן כי רק מי שיש להורים שלו כסף ישרוד את השרות הצבאי", הם אומרים.

"רובנו לחמנו בצוק איתן, ומשנגמרה המלחמה, התחילה מלחמת הקיום שלנו", הם חותמים את המכתב. "רבים מאיתנו גילו כי בזמן שהם סיכנו את חייהם, חשבון הבנק שלהם עוקל ועכשיו הם לא יכולים למשוך אפילו 50 שקלים. אנו דורשים את עזרתכם המיידית למצוקותינו הכלכליות".

מכתב החיילים הרעבים
מכתב "החיילים העניים" | צילום:

נפצע בצוק איתן: "מפנים לי גב"

ס', חייל בודד שעלה לארץ ונפצע באורח בינוני בעזה מפגיעת טיל RPG במהלך מבצע "צוק איתן", מקווה שאולי המכתב יעזור לחיילים הבאים שיתגייסו לצה"ל. "לי יש שני תיקים בהוצאה לפועל ובצבא מפנים לי את הגב", הוא אומר. "אמא שלי זרקה אותי מהבית כשהייתי קטן ואני רק יכול לקוות שהסיפור שלי והקושי שלי יזיז משהו למישהו".

ב', אחד החתומים על המכתב, הביע תקווה בשיחה עם חדשות 2 Online שאולי עכשיו הרמטכ"ל יבין מה קורה עם הלוחמים שלו. "יצאתי לאפטר ולא היה לי כסף לסיגריה אחת, אין לי פשוט כלום", הוא אומר. "אני מקווה שעכשיו הוא יתעורר - שמישהו רק יעשה משהו".

"שראש הממשלה ייכנס לשורש הבעיה הזאת, כי היא עמוקה", הוסיף ד', לוחם נוסף שחתום על המכתב. "אנו משרתים את המדינה, פועלים למען המדינה ובחופשות הולכים לעבוד, אפילו בקוריאה הצפונית אין דבר כזה. הפנייה המאוחדת והמגובשת שלנו ממחישה את גודל הבעיה".

צפו בכתבה המלאה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"אין כסף לאוכל". למצולם אין קשר לידיעה | צילום: דובר צה"ל, חדשותרק בשבוע שעבר חשפנו שחיילים רבים נקלעו למצוקה כלכלית מכיוון שלא התאפשר להם לעבוד במהלך המבצע. "שכר החיילים אינו מאפשר קיום בכבוד וחיילים שמצליחים להתקיים הם רק אלה שההורים שלהם מפרנסים אותם", אמרה אז מנכ"לית עמותת "בית חם לכל חייל", שפרה שחר. "עבור יותר מ-40% מחיילי צה"ל הדבר הזה לא קיים וחיילים נכנסים לחובות כבדים מאוד. הם פונים לעמותות וארגוני סיוע כדי לשרוד את השירות הצבא".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל רואים בטיפול בפרט חשיבות מן המעלה הראשונה. כל בעיה פרטנית של חיילי צה"ל מטופלת ותטופל ע"י גורמי הפרט ביחידות שלהם. צה"ל מעניק מגוון רחב של פתרונות סיוע כלכלי הכוללים בין השאר מאות שקלים הניתנים כשי לחג לחיילים הזכאים, עשרות אלפי שקלים המועברים למפקדים למתן סיוע לחיילים לוחמים ומענקים של עד 3000 ש"ח לחיילים קרביים הזקוקים לסיוע כלכלי".

טלפון לתרומות: 03-9533334

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv