מכתב "החיילים העניים" שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online היום (רביעי) מכה גלים וגורם לתגובות במערכת הפוליטית. שר התקשורת גלעד ארדן פנה במכתב לראש הממשלה נתניהו שבו הוא דורש להעלות את דמי הקיום של חיילי החובה. "מטבע הדברים ואופי השירות הצבאי, חיילי החובה מצויים במערכת זמן קצר בלבד ועל כן קשה להם יותר לנהל מאבקים ארוכי טווח ולהעלות דרישות בנוגע לתנאי השירות. כשליחי הציבור ומי שאמונים על ביטחונם הכלכלי אני סבור כי הגיעה העת לתיקון עיוות זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נחשפנו היום למכתבם הכאוב של לוחמי צה"ל המתארים מציאות כלכלית קשה מנשוא", כתב ארדן. "עשרות לוחמים אשר נטלו חלק בלחימה במבצעים 'צוק איתן' ו'שובו אחים' מוצאים עצמם במצב כלכלי קשה ביותר, כשאין ביכולתם לסייע למשפחותיהם והם חוששים שלא יהיו להם ולהוריהם האמצעים לרכוש מזון לראש השנה הקרב ובא.

"אני פונה אליך בבקשה להעלות על סדר היום בישיבת הממשלה הקרובה שתעסוק בתקציב המדינה את נושא דמי הקיום שמקבלים חיילי החובה בצה"ל. כחבר קבינט, שר בממשלה ואזרח במדינת ישראל גם אני שותף להוקרת התודה לחיילי צה"ל האמיצים אשר מוכיחים את מסירותם פעם אחר פעם וניצבים בקו החזית אל מול האיומים והאתגרים הביטחוניים של מדינת ישראל. יחד עם זאת, לצערי, הוקרת התודה וההערכה הרבה שרוחשים כולנו לחיילים, אינה מקבלת ביטוי ממשי בסיפוק צרכיהם הבסיסיים של חיילי צה"ל".

מכתב החיילים הרעבים
מכתב "החיילים העניים" | צילום:

ארדן הוסיף כי במצב הנוכחי כל חייל המשרת שירות חובה בצה"ל מקבל תשלום חודשי, המכונה "דמי קיום", בסכום של 432 שקלים לחודש. חייל חובה המשרת בשירות קרבי (פחות מ-15% מכלל חיילי החובה) מקבל סכום כפול. "במונחי כושר קניה, מדובר בכשליש מהסכום שניתן כדמי קיום לחיילי צה"ל במהלך שנות ה-80".

"כתוצאה מהאמור לעיל ובעקבות העלייה בשיעור המשרתים ביחידות עורפיות בצבא, קיצור שבוע העבודה והדממת פעילות היחידות העורפיות בחגים", הוסיף השר, "נוצר מצב בו כ-30% מכלל חיילי החובה בצבא מוגדרים היום 'עניים' וזכאים לסיוע מערכות תנאי השירות הצבאיות. מצב דברים זה גורר חלק משמעותי ממשפחות החיילים, אחרי ילדיהם, לעוני או לירידה ממשית ברמת החיים, שכן המשפחה היא זו שנאלצת להשלים את הסכום הדרוש לחייל כדי להתקיים בכבוד, מאכילה את החייל ומכבסת את בגדיו וסופגת עלויות נוספות, וזאת למרות הפסקת תשלומי הביטוח הלאומי בגין קצבת ילדים".

לדבריו של ארדן הצטרפה גם יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד), שפנתה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון וקראה לו להנחות את ראש אגף כוח אדם בצה"ל להעביר ללוחמים שנקלעו להפסדים עקב הלחימה ב"צוק איתן" השלמת הכנסה. גם ח"כ איתן כבל (העבודה) פנה לראש ועדת המשנה לכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון, עומר בר לב, ודרש ממנו לכנס בדחיפות את הוועדה: "אסור שחיילים המחריפים את נפשם יהפכו למקבצי נדבות".

שר הרווחה: "מוכן להעמיד תקציב לשת"פ עם צה"ל"

מאיר כהן. ארכיון (צילום: משרד הרווחה, חדשות)
"מנהרות העוני מגיעות לחיילים". כהן | צילום: משרד הרווחה, חדשות

גם שר הרווחה מאיר כהן התייחס למכתב העניים, ומסר: "מנהרות העוני אינן פוסחות על אף אחד ומגיעות גם לחיילי צה"ל. משרד הרווחה מוכן להעמיד את הידע וכוח האדם שלו ואף תקציב לשיתוף פעולה עם צה"ל וליצור תכנית מעצימה לטובת החיילים".

בתגובה למכתב החיילים העניים, פנה מנכ"ל ארגון "לתת", ערן וינטרוב, לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. "אי אפשר להשלים עם מצב שבו חייל שמוכן למסור את נפשו למען המדינה, יחזור הביתה ולא יהיה לו מה לאכול", כתב וינטרוב בפנייתו. "לא ניתן לקבל גם מצב שבו ניצול שואה ששרד את התופת והיה חלק מבניין הארץ, יהיה רעב שוב ויסיים את חייו ללא כבוד בסיסי".

"חייבים לשנות את המציאות הזו באמצעות שינוי סדרי העדיפויות והתוויית מדיניות פרו-חברתית", טען וינטרוב. "לפני שלושה חודשים פורסמו מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני שהעלו את הצורך לגבש תכנית ממשלתית רב שנתית לצמצום העוני, והנה היום השיח הפוליטי מצטמצם לקרב בין תקציב הביטחון למע"מ אפס, בעוד שאנחנו לא שומעים מילה על תקציב לטיפול בעוני".