שער, פרנקל ויפרח ז
שער, פרנקל ויפרח ז"ל | צילום: חדשות 2

הבוקר (שלישי) נסגר החשבון שנפתח ב-12.6.2014, ליל חטיפת הנערים אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער ז"ל. בתום מבצע שדרש מאמץ מודיעני מורכב חיסלו כוחות של השב"כ והימ"מ את מרואן קואסמה ועאמר אבו עישה, חוטפי ורוצחי הנערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

12.6.14, יום חמישי, 22:15 - החטיפה

בסמוך לשעה 21:30 יצאו אייל, נפתלי וגיל-עד מהישיבה בה למדו בכפר עציון לכיוון צומת אלון שבות במטרה לתפוס טרמפ לביתם. בשעה 22:15 הגיעו לצומת קוואסמה ואבו עישה נוהגים מכונית מסוג יונדאי שנגנבה ממזרח ירושלים. שלושת הנערים נכנסו למושבה האחורי של מכונית החוטפים. המכונית נסעה לכיוון מערב אך כשהגיעו לאזור הקו הירוק ביצעו החוטפים פניית פרסה חזרה לכיוון חברון.

22:25 - הטלפון של גיל-עד למוקד 100

לאחר פניית הפרסה שביצעו החוטפים, הבין גיל-עד כי הוא וחבריו נחטפו וחייג למוקד 100 של המשטרה. בהקלטת השיחה המצמררת ניתן לשמוע את גיל-עד לוחש למוקדנית "חטפו אותי". חוטפי הנערים שמעו את הנער שחייג למוקד החירום, וירו בשלושה מטווח קצר. בתחקיר שביצעה המשטרה התברר כי המוקדן הסב את תשומת לבם של מפקדיו, ששמעו בשנית את השיחה וסברו כי מדובר בשיחת סרק. אנשי המוקד ניסו להתקשר בחזרה לטלפון הסלולרי של שער, אך לא הצליחו להשיגו. החיפושים אחר שלושת החטופים החלו רק למחרת בשעה שש בבוקר - כשמונה שעות לאחר החטיפה. בעקבות התחקיר הודחו מתפקידם ארבעה שוטרים שכשלו בהבנת האירוע.

יומנו השרוף של גיל-עד שער: צפו בכתבה
התקשר למוקד, גיל-עד שער ז"ל | צילום:


22:40 - נטישת המכונית והטמנת הגופות

לאחר שירו למוות בשלושת הנערים, המשיכו החוטפים לאזור הכפר חלחול. בחלקת אדמה השייכת למשפחתו של אבו עישה הטמינו החוטפים את גופות השלושה וכיסו אותן בשיחים ואבנים. המכונית ששימשה את החוטפים הוצתה וננטשה על ידם באזור הכפר דורא. המכונית נמצאה באותה הלילה ואותרו בה קליעים וכתמי דם.

הצתת רכב החטיפה
הצתת רכב החטיפה | צילום:


13.6.14, יום שישי, 3:14 - אביו של גיל-עד מדווח על היעדרות בנו

חמש שעות לאחר החטיפה דיווח, אביו המודאג של גיל-עד למוקד הביטחון של מועצת בנימין כי בנו לא שב הביתה. כשעה וחצי לאחר מכן יצרה המוקדנית קשר עם צה"ל. המוקדנית של הצבא אמרה בשיחה כי "הורדנו (את הדיווח) למחסומים. יותר מזה אין מה לעשות. אני מניחה שבבוקר זה ייפתר". כשבע שעות לאחר החטיפה חיברה המוקדנית של המועצה בין אביו של גיל-עד ובין המוקד הצה"לי. האב החרד התקשה להבין למה עד כה הצבא לא פעל. "הצבא מבין שמדובר באירוע חריג? שמדובר בנערים שמשעה 22:00 לא עונים לניידים?", הקשה האב.

5:45 - תחילת החיפושים

בשחר יום שישי החלו כוחות צה"ל, מג"ב והשב"כ לחפש את שלושת הנערים. ביום שישי בצהריים התיר צה"ל לפרסום את דבר היעדרותם של הנערים והוכרז על תחילת מבצע "שובו אחים". במוצאי שבת הותר שמם לפירסום. לחיפושים אחר הנערים הצטרפו גם מתנדבים מבתי ספר שדה באזור שמכירים את תווי השטח. במהלך החיפושים הפעיל צה"ל לחץ כבד על פעילי חמאס בגדה ועצר יותר מ-400 פלסטינים במטרה למצוא את הנערים.

מקום מציאת גופות הנערים החטופים
מקום מציאת גופות הנערים החטופים | צילום: רויטרס


30-31.6.2014 - מציאת הגופות וקבורתם

18 ימים לאחר החטיפה, מצא אחד המתנדבים האזרחיים את גופותיהם של גיל-עד, נפתלי ואייל. למחרת הובאו השלושה לקבורה בבית העלמין במודיעין. לאחר זיהוי הגופות פורסם כי הזיהוי הסתייע בין היתר בעזרת משקפיו של אייל שנקנו באלעד כארבעה חודשים לפני מותו. "ראיתי את המשקפיים מנופצים והרגשתי נורא", תיאר האופטיקאי.

11.7.2014 - מעצרו של מפקד החוטפים

ב-11 ביולי נעצר חוסאם קוואסמה, שהשיג את המימון לפיגוע בעזרתו של חמאס עזה. בעקבות מעצרו, נאטמו ונהרסו בתיהם של החוטפים. בחודש אוגוסט נעצר גם וואיל כראמה, תושב מזרח ירושלים, שנתן מקלט לקוואסמה והוגש נגדו כתב אישום.