זכריה באומל ז"ל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
זכריה באומל ז"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

פרטים חדשים על המבצע לאיתור זכריה באומל ז"ל: מבצע "זמר נוגה", שנחשף אתמול (רביעי) עם ההודעה הדרמטית על איתור גופתו של אחד משלושת נעדרי קרב סולטן יעקוב, נמשך כשנתיים ונוהל בשיתוף פעולה של אגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן) והרוסים. לדברי דובר צה"ל, נמצאו כמה גופות שנבדקו בישראל ואחת מהן זוהתה בוודאות כבאומל. היתר אינן של חללי צה"ל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

בתדרוך לכתבים שמסר היום תת-אלוף רונן מנליס הוא הסביר כיצד הכוח הרוסי פעל בשטח בזמן שבאמ"ן ליוו אותו מרחוק בזמן אמת. "למעשה מדובר בסדרת מבצעים שבוצעו בשנתיים האחרונות ואנחנו העברנו לרוסים את המידע המודיעיני והם בדקו שם", אמר מנליס.

נתניהו ושרידי גופתו של באומל ברוסיה (צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות)
מסירת חפציו של באומל לנתניהו ברוסיה‎, הי | צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות

ברגע שבצה"ל הבינו שמדובר בגופתו של באומל, הוחלט בתיאום עם הרוסים לבצע את הזיהוי המלא. מנליס הבהיר כי גם כעת נמשכים המאמצים לאיתור נעדרים נוספים - שניים מסולטן יעקוב, אלי כהן, רון ארד ומופעלים מאמצים מודיעיניים כדי להבין מה עלה בגורלם.

מפה של זירת קרב "סולטן יעקב" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מפה של זירת קרב "סולטן יעקב" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לדבריו, הגופות שאותרו היו טמונות במקום מסוים בקרקע. "גופתו של באומל נמצאה עם הסרבל והנעליים ולכן היה קל לזהות אותו", ציין מנליס. כל הגופות שאותרו הגיעו לרוסיה לפני ארבעה ימים. לאחר מכן הן הועברו לאנשי המודיעין של צה"ל ובהמשך נשלחו לבדיקה בישראל.

למבצע קדמה פעילות לוחמי צה"ל בשטח סוריה

במבצע עצמו השתתפו רק חיילים רוסים, כאשר אמ"ן סיפק את המידע. עם זאת, מנליס חשף כי קדמה לכך פעילות של לוחמי צה"ל על אדמת סוריה שסיפקו את המודיעין שהוביל למבצע האחרון.

זכריה באומל ז"ל (צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות)
"אין קשר בין עיתוי הפרסום לבחירות" | צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות

"לא כל המבצעים היו באזורים בסוריה שהיו בשליטת צבא רוסיה", הדגיש מנליס. "שיתוף הפעולה בשנתיים האחרונות היה אדוק ומיוחד ואפשר את המשימה החשובה". לדבריו, בשלב זה אין מידע חדש ששופך אור על גורלם של הנעדרים האחרים.

מנליס דוחה על הסף את טענת העיתוי של המבצע - פחות משבוע מיום הבחירות. "הדבר היחיד היה להשיב את הנעדרים ולעיתוי לא היה קשר", הבהיר דובר צה"ל.

יהודה כץ וצבי פלדמן, נעדרי קרב סולטן יעק (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
יהודה כץ וצבי פלדמן, נעדרי קרב סולטן יעק | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"ההחלטה הייתה שנכון לזהות ולהודיע וזה לא משפיע על המשך החיפושים. זה היה בתיאום עם הרוסים ואמו של זכריה באומל מבוגרת מאוד ולא ניתן היה לחכות עם הדבר הזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו