זכריה באומל ז"ל (צילום: פלאש 90, חדשות)
אביו ז"ל ואמו אוחזים בתמונתו | צילום: פלאש 90, חדשות

בתום מבצע של אגף המודיעין שנערך כמה חודשים והבשיל בימים האחרונים, גופתו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטן יעקב הובאה ארצה לפני כמה ימים. גופתו הובאה לארץ דרך מדינה שלישית וזוהתה באבו כביר על ידי אנשי המכון ואנשי הרב הצבאי הראשי, בעקבות ציוד אישי שהוחזר עם הגופה. הבוקר (רביעי) משפחתו ושאר המשפחות של נעדרי סולטן יעקב עודכנו. "לא יכולנו לעצור את הדמעות וידענו שסופסוף אחרי 37 שנים השרידים נמצאים בידינו", אמר מפקד המבצע.כתב לבנוני פרסם כי המדינה השלישית שסייעה בהערבת הגופה היא רוסיה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה על המבצע להשבת גופתו שך זכריה באומל: "זה אחד הרגעים המרגשים ביותר בכל שנותיי כראש ממשלת ישראל". הוא הוסיף: "לאורך כל השנים הללו המדינה השקיעה מאמצים עצומים להשבת הנעדרים מקרב יעקב סולטן ועצמותיו של זכריה שהובאו לארץ זוהו בוודאות".

לסיום אמר נתניהו: "נמשיך להשקיע כל מאמץ כדי להחזיר לארץ את כל הנופלים והנעדרים ולא נחדל מהמשימה הקדושה הזו - היום אנו סוגרים מעגל".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בטקס החלפת אלוף פיקוד צפון: "הבאתו של רס"ל באומל לקבורה בישראל לאחר שנים של מאמץ היא עדות למחויבות העמוקה של צה"ל, מפקדיו וחייליו לעמוד בכל משימה, לעמוד בכל יעד ולעשות כל שביכולתנו להשבת הבנים לגבולם. אין לי ספק שרוח זו של צה"ל תלווה גם אתכם איש איש בתפקידו".

איברהים שיהאב, העיתונאי הלבנוני שטען שרוסיה היא המדינה השלישית שסייעה בהשבת הגופה כתב לפני זמן קצר בחשבון הטוויטר שלו כי "ישראל מודיעה על החזרת שרידי גופת חייל שנעדר בבקעת הלבנון. במהלך מלחמת לבנון בשנת 1982, באמצעות מדינה שלישית. ידיעה יוצאת דופן. לא היו דיווחים קודמים בעניין והוא התבצע בתיווך רוסיה".

אל"מ א', מפקד המבצע סיפר: "גם אם מדובר על 37 שנים שעברו, מדינת ישראל וצה"ל לא מוותרים על אף חייל, לא מוותרים על אף נעדר". הוא הוסיף: "אני לא אשכח לעולם את הזיהוי הראשוני של הסרבל והנעליים. ישר זיהינו שזה סרבל שיריון, וכשהסתכלנו על הכיתובים מאחורה וזיהינו את הכיתובים בעברית, שנשמרו בצורה כל כך אותנטית וטובה, וזיהינו את ההטבעה הצבאית בנעליים. זה היה רגע מרגש, לא יכולנו לעצור את הדמעות וידענו שסופסוף אחרי 37 שנים השרידים נמצאים בידינו".

רמ"ח שבויים ונעדרים באמ"ן, סגן-אלוף אבי כאלו אמר: "איתורו של רב סמל באומל ז"ל בחלוף 37 שנים בזירה מורכבת תוך אתגר מודיעיני מהמעלה הראשונה, מהווה ביטוי לעוצמה המודיעינית של אמ"ן ולאינטגרציה בין סוכנותית עם שותפינו בקהילה".

המטוס שהחזיר את גופתו של באומל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המטוס שהביא את גופתו של באומל לישראל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

כאלו טען: "יצרנו תמונת מודיעין שהובילה להנחת יסוד לאופרציה מבצעית כדי לנסות ולהשיב את מי מהנעדרים. אני נרגש מהידיעה שזכריה ז"ל מובא לקבר ישראל ורואה באירוע המשמעותי הזה, סגירת מעגל אישית אחרי 20 שנות עיסוק אינטסנסיביות בפרשה הזו. יחד עם זאת, לא תמה דרכינו, עלינו להשיב את שני הנעדרים הנוספים משדה הקרב: יהודה כץ וצבי פלדמן. צה"ל ימשיך ויפעל להשבת כלל נעדריו".‎

בכיר בחזית העממית של הטרוריסט אחמד ג'יבריל אמר שניתן להעריך כי "שרידי הגופה התגלו על ידי ארגונים חמושים שחפרו בקברים במחנה הפליטים אל-ירמוכ. "מחנה הפליטים אל-ירמוכ נמצא מדרום לדמשק. בשנה שעברה היו דיווחים על כך שארגוני מורדים חיפשו שם את שרידי גופותיהם של נעדרים ישראלים", טען הבכיר.

מפה של זירת קרב "סולטן יעקב" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מפה ותצ"אות מזירת קרב "סולטן יעקב" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לאורך כל השנים, קהיליית המודיעין של ישראל והשב"כ עשו הרבה מאוד מאמצים, שכללו מבצעים רבים, על מנת לנסות לדעת מה עלה בגורלם של שלושת הנעדרים. בחודשים האחרונים, התקבל מידע שהוביל לסדרה של פעולות ששיאם הבשיל לפני כמה ימים ואישר את נשיאת הגופה, הבאתה דרך מדינה שלישית למדינת ישראל.

הגופה הובאה במבצע שנקרא "זמר נוגה" ולא התקיים משא ומתן להשבתה. בשלב זה לא ניתן להגיד מאיזו מדינה ואיך הובאה הגופה. במקביל נמשכים המאמצים לנסות לגלות מה עלה בגורלם של שאר הנעדרים. את המבצע ניהל אל"מ א', מטעם אגף המודיעין.

זכריה באומל ז"ל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
זכריה באומל ז"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

הנעדרים הם חיילים שנפלו בקרב סולטן יעקב שנערך ב-11 ביוני 1982 במהלך מלחמת לבנון הראשונה. בקרב צה"ל נלחם מול הצבא הסורי באזור כפר סולטן יעקב שבלבנון. הקרב זכור בעיקר בשל ההרוגים, הפצועים והשבויים הרבים שהיו בו לצה"ל, ושני חיילי המילואים הנעדרים עד עצם היום הזה: יהודה כץ וצבי פלדמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו