ארכיון (צילום: ap, חדשות)
ארכיון | צילום: ap, חדשות

לקראת עסקת חילופי שבויים? על פי דיווח הבוקר (שלישי) בערוץ הטלוויזיה המקורב לחמאס, כחלק מההבנות של הרגיעה בין הארגון לישראל תתקיים עסקת חילופי אסירים. לפי הדיווח בערוץ אל קודס ההכרעה הסופית בנושא תעשה בשעות הקרובות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

במשך החודשים באחרונים, על רקע המגעים בין ישראל לרצועת עזה בענייני הסדרה והרגעה, עלה עניין זירוז חילופי השבויים בין ישראל לחמאס. בארגון דרשו את שחרורם מחדש של כל האסירים ששוחררו בעסקת שליט ונכלאו מחדש.

מנגד בישראל התעקשו על החזרת גופות החיילים והאזרחים המוחזקים ברצועה. אז, נתקע הדיון בנושא, אך על רקע השיחות בימים האחרונים נראה שמשהו השתנה.

החיילים החטופים (צילום: חדשות)
החיילים החטופים | צילום: חדשות

לאה גולדין, אמו של החייל החטוף סגן הדר גולדין ז"ל, הגיבה על הדיווח וטענה בשיחה עם ניב רסקין ב"חדשות הבוקר" כי "אם היה קורה באמת משהו היו מודיעים לנו, זה תעלול פרסומת לקראת הבחירות". עוד הדגישה האם כי כל הזמן ראש הממשלה נתניהו מבטיח למשפחות כי לא תהיה הסדרה ללא השבה של החיילים, אך זה לא קורה.

"מוציאים עוד פעם פייק ניוז", אמרה גולדין, "שבענו מהודעות כאלו וחוסר מעש בנושא. הוא מוכר אותנו כל פעם מחדש". חבר הקבינט השר יואב גלנט לא הביע תקווה בנושא ובשיחה עם אפי טריגר בגלי צה"ל הסביר: "אנחנו דורשים תמיד להחזיר את הדר גולדין ואורון שאול, אבל זה לוקח זמן, זה מורכב".

השר וחבר הקבינט יואב גלנט הגיב הבוקר בגלי צה"ל לדיווחים ואמר: "השבת גולדין ושאול היא דרישה כחלק מהסכם שיתקבל, אבל זה לוקח זמן. העניין מורכב"

אסירי חמאס מתכוננים לשביתת רעב

רק אתמול פורסם כאן לראשונה כי כ-1,400 אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל צפויים להחריף את המאבק ומאיימים בשביתת רעב החל מיום ראשון הקרוב - יומיים בלבד לפני מועד הבחירות. לראשונה, האסירים מאיימים להפסיק לשתות מים כבר מהיום הראשון לשביתה. בחמישה בתי כלא בארץ, ולהרחיב את השביתה בין כל האסירים בהדרגה.

קודם ישבתו המנהיגים, לאחר מכן האסירים המפורסמים ולאחר מכן כלל אסירי חמאס. אסירים רבים מהג'יהאד האיסלאמי והפת"ח שוקלים גם הם להצטרף לשביתה המתוכננת. כלקח משביתות קודמות, האסירים מתכוונים להפסיק לשתות מים כבר מתחילת השביתה מתוך כוונה להביא להתמוטטות מהירה של אסירים ולהציף את בתי החולים בישראל.

על פי מקורות פלסטינים, מדובר ב-25 אסירים שמכונים "גדוד הלוחמים" וצפויים להוביל את שביתת הרעב. אותם אסירים שולחו צוואות לבני משפחותיהם במקרה שהעניינים ידרדרו לכדי מוות. לא רק אסירי חמאס ישבתו – גם אסירי הג'יהאד אסלאמי ואולי גם אסירי הפת"ח ובהם ברגותי. מדובר ב-4 חזיתות נפיצות: עזה, חמאס, הגדה המערבית ובתי הכלא.

השר ארדן: לא ננהל משא ומתן עם האסירים השובתים

במשרד לביטחון פנים ובשב"ס בוחנים אפשרות לבקש מצה"ל לגייס רופאים וחובשים נוספים, כדי לסייע בטיפול במידה ויהיה בכך צורך. כמו כן, תיבחן האפשרות להזין את השובתים בכפייה ולמנוע ביקורים של עורכי דין בבתי הכלא. בנוסף, בשב"ס אף שוקלים להכריז על אגפים בבתי החולים כמתקן כליאה ולאשפז את האסירים שם.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הבהיר כי בכל מקרה, וללא קשר לשביתה המסתמנת, לא יתקיים שום משא ומתן עם האסירים השובתים. בנוסף, ארדן הבהיר כי בשום מצב לא תופסק החסימה הסלולרית בבתי הכלא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו