שרפה בעוטף. ארכיון (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
שרפה בעוטף. ארכיון | צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

ראשי מועצות ותושבים בעוטף עזה מותחים היום (חמישי) ביקורת חריפה על מדיניות הממשלה בגבול רצועת עזה. "11 סבבים הסתיימו בלא כלום", אמר יו"ר מועצת אשכול גדי ירקוני. "איננו יכולים להסביר לתושבים את המדיניות סביב הנושא ואת צדקת דרכה, כי אנחנו לא יודעים מה המדיניות". הפרחת הבלונים מעזה נמשכת ובלון תבערה אותר בשטח חקלאי במועצת שער הנגב ונוטרל על ידי הכוחות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו כבר שנה וחצי בתוך ריטואל הזוי קבוע", אמר. "הם מפריחים בלוני תבערה שגורמים לשרפות, צה"ל מטיל סנקציות, הם מגיבים בירי ואז אנחנו מוצאים את עצמנו שוב בסבב הסלמה אלים ושוחק של 48 שעות. 11 סבבים כאלה היו עד כה שהסתיימו בלא כלום. והריטואל חוזר חלילה. נראה שהשיטה לא עובדת ואנחנו מצפים לשינוי דרמטי של המציאות הזאת".

בלון תבערה בעוטף עזה (צילום: חדשות)
בלון תבערה בעוטף עזה | צילום: חדשות

"אינני יודע כמה דולרים יעביר הפעם נתניהו לחמאס תמורת שקט נוסף", מסר ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן). "מה שאני כן יודע זה שהחשוד בפלילים היושב בבלפור מעדיף לעסוק בענייניו האישיים, המשפטיים, מאשר לטפל מהשורש בבעיית הטרור החמאסי מהרצועה".

שוסטר תקף את נתניהו ואמר כי הוא מפקיר את תושבי העוטף. "את כל העוצמה המדינית, הכלכלית והצבאית של ישראל נתניהו שומר עמוק במחסנים כי גם לו ברור שהאיתנות של תושבי העוטף חזקה מכל רקטה", אמר. "הוא מפקיר את התושבים החיים סמוך לגדר ומותיר אותם להיות השכפ"צ של מדינת ישראל, במקום לחזק את הרש"פ ולסייע לה לחזור לרצועה ולפרז אותה מנשק".

תקיפה ברצועת עזה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
תקיפה ברצועת עזה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

צה"ל תקף הבוקר תשתית טרור תת קרקעית של חמאס במתחם צבאי בדרום הרצועה, בתגובה לרקטה ששוגרה הלילה משטח רצועת עזה. "צה"ל ימשיך לפעול נגד הניסיונות לפגוע באזרחי ישראל ורואה בחמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה", נמסר מדובר צה"ל.

שיגור מעזה לישראל (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
צבע אדום בעוטף עזה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

 בעקבות השיגור הופעלה הלילה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול. דובר צה"ל מסר כי השיגור זוהה והרקטה יורטה על ידיי לוחמי כיפת ברזל. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי קול הפיצוץ שנשמע היה של היירוט שבוצע על ידי מערכת כיפת ברזל וכי אין נפילות ביישוב ולא ידוע על נזק. האירוע הגיע על רקע החלטת מתאם פעולות הממשלה בשטחים מאמש להטיל סגר ימי על הרצועה - עד להודעה חדשה, בעקבות טרור ההצתות ושיגורי בלוני התבערה.

שרפה בעוטף שפרצה בחודש שעבר (צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות)
יותר מ-50 דונמים נשרפו. ארכיון | צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות
לוחמי חיל הים בגבול הרצועה, ארכיון (צילום: החדשות‎)
סגר ימי על הרצועה עד הןדעה חדשה | צילום: החדשות‎

 על פי דיווחים פלסטיניים מטוסי צה"ל נראו באזור העיר רפיח, שבדרום הרצועה ונשמעו שם הדי פיצוצים. בכיר הג'יהאד האסלאמי ברצועה, דאוד שיהאב, אמר לתקשורת הפלסטינית לאחר שיגור הרקטה, כי ארגונו "מתעקש על יישום הבנות הרגיעה, על אף המכשולים שמציבה ישראל".

אתמול פרצו לפחות 8 שרפות בעוטף כתוצאה מבלונים שהופרחו משטח הרצועה וכילו יותר מ-50 דונמים. בנוסף, התפוצצו 2 בלוני נפץ בשמי אחד מיישובי המועצה האזורית אשכול, שלא גרמו לנזק או נפגעים.

ההחלטה להטיל סגר ימי על רצועת עזה התקבלה בסופו של "זיגזג" בישראל, שבמהלכו הוחלט מספר פעמים להרחיב ולצמצם את מרחב הדיג, בהתאם להתפתחויות באזור - ובעיקר על פי המשך שיגורי בלוני התבערה לעבר עוטף עזה, על היישובים שבאזור והשטחים החקלאיים שנמצאים מסביבם. אתמול הודיעה ישראל שהחליטה לצמצם את מרחב הדיג.