יממה לאחר נאום הגרעין של רה"מ נתניהו שעורר סערה בישראל ובעולם כולו, מותרים הערב (שלישי) לפרסום פרטים חדשים על מבצע חילוץ המידע מאירן: אותו כוח של המוסד הצליח להגיע, על בסיס מידע מדוייק ביותר, אל אותו מחסן, ובתוכו אל הקרון אשר בתוכו הייתה מוצבית כספת, ורק לאחר שפרצו את כל השרשרת הזו - הצליח כוח המוסד, באמצעים יחודיים, לקחת את הכספת למקום אחרת

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשלב זה החל מבצע החילוץ של כל אותם תקליטורים ומסמכים אל מחוץ לגבולות המדינה. באירן עלו על הפריצה, ולמרות זאת הצליחו אנשי המוסד להוציא את כל החומרים מאירן.

המסמכים חיזקו את עמדת ישראל? (צילום: חדשות)
חשיפת המסמכים האירניים | צילום: חדשות

הדרך בה התקבלה ההחלטה לפרסם את כל אותם חומרים שהוצגו אמש בנאום הגרעין של נתניהו, התקבלה בדיון מסודר עם של רה"מ עם שר הביטחון, ראש המוסד, הרמטכ"ל וראש אמ"ן וכולם היו בדעה שיש לפרסם את המידע - ובווליום הגבוה ביותר. מדובר במבצע שהחל ב-2016 והסתיים ב-31 בינואר 2018. היו לא מעט תקלות במבצע הזה, אבל הכוח הצליח להביא לישראל חומר פיזי של מאות קילוגרמים. כדי לעשות זאת, צריך היה לקיים בתוך אירן תשתית מבצעית נרחבת.

ומהן מטרות הפרסום? כמובן שארה"ב היא הקליינטית וכך גם אירופה, אבל בעיקר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כדי להוכיח לה שכל ההסכם הזה התבסס על הצהרות שקריות של האירניים. במונחים פלילים - כמו שיש עדות ניקיון של עד מדינה, אז עדות הניקיון של האירנים הייתה כולה שקרית, גם לגבי הכוונות שלהם וגם לגבי קיומו של הפרוייקט כולו.

נתניהו חושף את מסמכי הארכיון, בשנה שעברה (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניה בנאומו אמש | צילום: רויטרס, חדשותבידי ישראל נמצא חומר כתוב, כולל בכתב יד, עם תכתובות פנים אירניות בין אנשי הביצוע לאנשי משמרות המהפכה. על פי הנתונים כ-68% מהמדענים שעבדו על הפרוייקט הזה המשיכו הלאה לעבוד, ועובדים גם אולי עד היום, בפרוייקט הנוכחי. אך יש להדגיש כי אין שום "אקדח מעשן". ישראל לא טוענת וגם לא יכולה לטעון שהאירנים מפרים את ההסכם שנחתם ב-2015. אין לה הוכחות לכך. אבל מה שכן יש לישראל, זה אין ספור ראיות לכך שכל ההסכם הזה בנוי על אדני שקר.