במשך 15 דקות של נאום הערב (שני) בבסיס הקריה בתל אביב, חשף ראש הממשלה נתניהו ארכיון סודי של אירן שהגיע לידי ישראל ומוכיח כי משמרות המהפכה ממשיכות לפתח נשק גרעיני בניגוד מוחלט להסכם הגרעין. נאומו של רה"מ היה ברובו באנגלית כדי להציג את הדברים בפני העולם והציג את החומר כ"הישג מודיעיני מהגדולים שידעה המדינה" ואמר כי מדובר בדבר "שהעולם לא ראה".

למצגת המלאה של מסמכי הגרעין האירני לחצו כאן

בנאום שולבו קטעים של המנהיג העליון של אירני חמינאי ושר החוץ שלו זריף, שהכחישו כי טהרן מעוניינת בנשק גרעיני. על אותם קטעים אמר נתניהו בתגובה: "אני פה לומר לכם הלילה דבר אחד - אירן שיקרה בגדול". נתניהו ציין כי היקף המידע שהצליחה להשיג ישראל נמצא ב-"55 אלף עמודים, עוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים". אז הוריד לוט מעל ספרייה גדולה שהוצבה על במה ובה תקליטורים ומסמכים: "כל מה שאתם רואים הוא העתק מדויק של החומר האירני המקורי. אתם אולי תרצו לדעת איפה המקוריים, אני יכול לומר שכעת הם במקום בטוח; מסמכים מפלילים, מצגות, טבלאות, תכניות בניה, תמונות, ווידאוים ועוד".

"כשאנחנו מנתחים את מה שבארכיונים מצאנו שבפרויקט היו את כל חמשת האלמנטים של תכנית נשק גרעיני", הוסיף והציג כל אלמנט בנפרד עם הוכחה לקיומו: תכנון נשק גרעיני עם תרשים אירני של נשק כזה בשפה הפרסית, פיתוח כורים גרעיניים ופיצוצים עוצמתיים במיוחד, הכנה לקראת ניסויים גרעיניים תוך הצגת חמישה אתרים שונים במזרח אירן וניסיון לחמש טילים בראשי נפץ גרעיניים.

את נאומו סיכם בביקורת חריפה על הסכם הגרעין, שלדבריו סולל את דרכה של אירן לארסנל אטומי: "זה הסכם רע, הוא מעולם לא היה צריך להיחתם. בעוד כמה ימים הנשיא טראמפ יחליט מה לעשות עם ההסכם. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון, הדבר הנכון עבור ארה"ב, עבור ישראל, ועבור ביטחון העולם".

לאחר הנאום פורסם כי ראש הממשלה שוחח בטלפון אחר הצהריים ולפנות ערב עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בהודעה נמסר שנתניהו סיכם עם המנהיגים שהוא ישלח בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו את גרמניה וצרפת בחומר המפורט שהגיע לידי ישראל, על מאמציה של איראן להשיג נשק גרעיני.

בשעות הערב שוחח ראש הממשלה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעקבות חשיפת המסמכים של התוכנית האיראנית להשגת נשק גרעיני. השניים שוחחו גם על המצב בסוריה וקבעו להיפגש בהקדם. עוד נמסר כי ראש הממשלה מתכוון לעדכן בהקדם גם את מנהיגי בריטניה וסין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו