"הישג מודיעיני מהגדולים שידעה המדינה": ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (שני) בבסיס הקריה בתל אביב וחשף חצי טון מסמכים חשאיים של אירן שישראל הצליחה להשיג, ומהווים לדבריו "הוכחה חד משמעית" לכך שטהרן ממשיכה לפתח נשק גרעיני מתחת לאפן של המעצמות - בניגוד מוחלט להסכם הגרעין שחתמו עמה ב-2015. בתום דבריו הביע נתניהו תקווה שטראמפ "יעשה את הדבר הנכון". טראמפ שיבח את נאום נתניהו אך הבהיר לכתבים: "לא אגיד לכם מה החלטתי".

למצגת המלאה של מסמכי הגרעין האירני לחצו כאן

את נאומו פתח נתניהו בשפה האנגלית, "כיוון שאני רוצה שהקהילה הבינ"ל תשמע את הדברים, וגם תבין את הדברים". לדבריו מדובר ב"הישג מודיעיני מן הגדולים שידעה מדינת ישראל". נתניהו ציין: "הערב נראה לכם משהו שהעולם לא ראה בעבר, הלילה אנחנו נחשוף הוכחות חדשות וחד משמעיות לתכנית הנשק הגרעינית - ארכיון אטומי סודי, אנחנו נראה לכם את התיקים הגרעיניים הסודיים".

ראש הממשלה הציג התבטאויות של המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי ושל שר החוץ האירני זריף שטענו בהזדמנויות רבות שהם לא מעוניינים להשיג נשק גרעיני. על כך אמר נתניהו: "אני פה לומר לכם הלילה דבר אחד - אירן שיקרה בגדול. אחרי שחתמה על הסכם הגרעין ב-2015 אירן העצימה את המאמצים להסתיר את פרויקט הגרעין. ב-2017 אירן הזיזה את המתקנים למקום סודי בטהרן".

לאחר מכן חשף נתניהו את אותו מבנה שנמצא במיקום סודי: "מעט אירנים ידעו איפה זה, מעט מאוד. וגם מעט מאוד ישראלים. מבחוץ זה נראה כמו מבנה תמים. מבפנים זה מכיל את הארכיון האטומי הסודי נעול בתיקים ענקיים. לפני כמה שבועות - בהישג מודיעני גדול - ישראל השיגה חצי טון מהחומר בתוך הקירות האלה. הנה מה שהשגנו".

היקף המידע שהצליחה להשיג ישראל נמצא לדברי ראש הממשלה ב-"55 אלף עמודים, עוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים". אז הוריד נתניהו את הלוט מעל ספרייה גדולה עם תקליטורים ומסמכים ואמר: "כל מה שאתם רואים הוא העתק מדויק של החומר האירני המקורי". בעקיצה לטהרן הוסיף: "אתם אולי תרצו לדעת איפה המקוריים, אני יכול לומר שכעת הם במקום בטוח; מסמכים מפלילים, מצגות, טבלאות, תכניות בניה, תמונות, סרטונים ועוד".

יכולים להוכיח: התכנית האירנית - פיתוח נשק גרעיני

נתניהו הסביר כי ישראל חלקה את אותם חומרים עם ארה"ב, "שיכולה לערוב לאותנטיות שלו, חלקנו אותו גם עם מדינות אחרות וסוכנות האטומית הבינ"ל". "אנחנו יודעים במשך שנים שלאירן יש תכנית נשק גרעין סודית. אנחנו כעת יכולים להוכיח שהפרויקט הזה היה תכנית לבנות ולבדוק נשק גרעיני. יכולים להוכיח גם שאירן אוגרת את החומר הזה כדי להשתמש מדי שתרצה לפתח נשק גרעיני".

בשלב זה הציג ראש הממשלה שקופיות שונות מתוך מצגת שלדבריו נדלתה מאותו חומר שהצליחה ישראל למצוא ומוכיחה כי טהרן רצתה "לתכנן, לבנות ולבדוק 5 ראשי קרב - כל אחד עם 10 קילוטון טיאנדטי. לא צריך לקרוא פרסית כדי לראות 10 קילוטון. זה המטרה המוגדרת של הפרויקט. זה כמו 5 פצצות הורישימה ששמים על טילים בליסטיים. זה נייר מקורי אירני מהארכיון של הפרויקט". 

המסמכים חיזקו את עמדת ישראל? (צילום: חדשות)
המצגת האירנית שהגיעה לידי ישראל | צילום: חדשות

"כשאנחנו מנתחים את מה שבארכיונים מצאנו שבפרויקט היו את כל חמשת האלמנטים של תכנית נשק גרעיני", הוסיף והציג כל אלמנט בנפרד עם הוכחה לקיומו: תכנון נשק גרעיני עם תרשים אירני של נשק כזה בשפה הפרסית, פיתוח כורים גרעיניים ופיצוצים עוצמתיים במיוחד, הכנה לקראת ניסויים גרעיניים תוך הצגת חמישה אתרים שונים במזרח אירן וניסיון לחמש טילים בראשי נפץ גרעיניים.

תכנית הטילים של אירן מוצגת ככלי של אירן להשגת נשק גרעיני: "אני לא צריך להזכיר לכם שאירן ממשיכה להרחיב את הטווח של הטילים שלה. התחילו עם 1000 ק"מ ועכשיו 2000 בערך; הם יכולים להגיע לריאד, תל אביב, מוסקבה. אבל הם מתכננים טווחים ארוכים הרבה יותר כדי שישאו נשק גרעיני".

"בטוח שהנשיא טראמפ יקבל את ההחלטה הנכונה"

לאחר מכן הציג מספר נקודות זמן שבהן הופעל לחץ בינלאומי על אירן לחדול מפיתוח הגרעין. כמו ב-2003, לדברי נתניהו, גם לאחר חתימת הסכם הגרעין ב-2015 אירן שיקרה. "הסכם הגרעין עם אירן מבוסס על שקרים אירניים והטעייה אירנית. 100 אלף קבצים ממש כאן, מוכיחים שהם שיקרו. אז הנה השורה התחתונה - אירן ממשיכה לשקר".

"אירן שיקרה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אירן שיקרה" | צילום: רויטרס, חדשות

את נאומו סיכם בביקורת חריפה על הסכם הגרעין, שלדבריו סולל את דרכה של אירן "לארסנל אטומי, משום שהוא מאפשר להם את שלושת המרכיבים הדרושים- העשרה ללא הגבלה בעוד מספר שנים, לא מטפל בפיתוח הטילים הבליסטיים של אירן, ושלישית - וזה חדש - הוא לא מטפל בתכנית הפצצות הסודית שלו". הוא הוסיף כי "זה הסכם רע, הוא מעולם לא היה צריך להיחתם. בעוד כמה ימים הנשיא טראמפ יחליט מה לעשות עם ההסכם. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון, הדבר הנכון עבור ארה"ב, עבור ישראל, ועבור ביטחון העולם".

דקות לאחר נאומו של נתניהו בבסיס הקריה, הנשיא טראמפ ערך מסיבת עיתונאים במדשאת הבית הלבן עם נשיא ניגריה, במהלכה כינה את אירן "שקרנית". כנשאל על נאומו של נתניהו, אמר טראמפ כי הוא "מעביר את המסר הנכון, מה שאירן עושה לא מקובל - זה הסכם נורא לארה"ב. לא אגיד לכם בשלב זה מה אעשה".

לאחר הנאום פורסם כי ראש הממשלה שוחח בטלפון אחר הצהריים ולפנות ערב עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בהודעה נמסר שנתניהו סיכם עם המנהיגים שהוא ישלח בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו את גרמניה וצרפת בחומר המפורט שהגיע לידי ישראל, על מאמציה של איראן להשיג נשק גרעיני.

בשעות הערב שוחח ראש הממשלה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעקבות חשיפת המסמכים של התוכנית האיראנית להשגת נשק גרעיני. השניים שוחחו גם על המצב בסוריה וקבעו להיפגש בהקדם. עוד נמסר כי ראש הממשלה מתכוון לעדכן בהקדם גם את מנהיגי בריטניה וסין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו