"כך הושג הארכיון הגרעיני הסודי": הבוקר (שלישי), שעות לאחר נאום נתניהו, מפרסם ה"ניו יורק טיימס" האמריקני פרטים על המבצע המודיעיני שהביא לחשיפת המסמכים. על פי הדיווח, מרגלים ישראלים החרימו את המסמכים בפשיטה לילית על מקום מסתור בטהרן בתחילת השנה והבריחו אותם לישראל עוד באותו הלילה.

למצגת המלאה של מסמכי הגרעין האירני לחצו כאן

על פי מקור ישראלי ששוחח עם העיתון, האתר ממנו נלקחו המסמכים היה נתון למעקב מאז גילה אותו המוסד בפברואר 2016. עוד מציינים הכתבים דייוויד סנגר, דייוויד הלבפינגר ורונן ברגמן כי טראמפ עודכן בנושא ישירות מראש המוסד יוסי כהן, שביקר בוושינגטון בסמוך לפשיטה על המחסן.

לדברי המקור, הסיבה לעיכוב בפרסום המסמכים היא העובדה שלקח זמן רב לתרגם אותם מפרסית ולנתח אותם. גורם מודיעיני בכיר לשעבר הסביר לניו יורק טיימס כי המסמכים שחשף נתניהו הם משמעותיים מכיוון שהם חושפים ש"תכנית הגרעין של אירן הייתה פרויקט גדול בהרבה ממה שמישהו ידע": לדבריו, הצהרת נתניהו הוכיחה שאירן הייתה "בדרך הבטוחה לפצצה". 

עיקרי נאום נתניהו
צילום:

"ישראל לא התכוונה ללחוץ על טראמפ"

איש המודיעין לשעבר הבהיר כי המסמכים שנחשפו אינם מבצעיים, אך הם מהווים מעין "ספרייה" לדורות הבאים של האירנים שעשויים לבנות נשק גרעיני כאשר ההגבלות בהסכם עם המעצמות יפוגו.

גורם ישראלי בכיר נוסף אמר כי ממשלת ישראל מאמינה שטראמפ כבר החליט לסגת מהסכם הגרעין - ועל כן ישראל לא מנסה "ללחוץ עליו" באופן פומבי על ידי פרסום הראיות אלא "לתמוך בעמדתו", כך לדברי הבכיר.

עוד טען המקור כי נתניהו התכוון לפרסם את המסמכים רק הערב (שלישי), אך הקדים את נאומו בין היתר בעקבות התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל בלילה שבין ראשון לשני. לפי הדיווח, ממשלת ישראל העריכה כי אירן תרגיש "פחות בטוחה להגיב צבאית" אם תהיה תחת מתקפה בזירה הבינלאומית.

אתמול נאם נתניהו במשך 15 דקות בבסיס הקריה וחשף ארכיון סודי של אירן שהגיע לידי ישראל ומוכיח כי משמרות המהפכה ממשיכותלפתח נשק גרעיני בניגוד מוחלט להסכם הגרעין. נאומו של רה"מ היה ברובו באנגלית כדי להציג את הדברים בפני העולם והציג את החומר כ"הישג מודיעיני מהגדולים שידעה המדינה" ואמר כי מדובר בדבר "שהעולם לא ראה".

יבחר להתעמת עם טראמפ? (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"בטוח שטראמפ יעשה את הדבר הנכון"

בנאום שולבו קטעים של המנהיג העליון של אירני חמינאי ושר החוץ שלו זריף, שהכחישו כי טהרן מעוניינת בנשק גרעיני. על אותם קטעים אמר נתניהו בתגובה: "אני פה לומר לכם הלילה דבר אחד - אירן שיקרה בגדול".

נתניהו ציין כי היקף המידע שהצליחה להשיג ישראל נמצא ב-"55 אלף עמודים, עוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים". אז הוריד לוט מעל ספרייה גדולה שהוצבה על במה ובה תקליטורים ומסמכים: "כל מה שאתם רואים הוא העתק מדויק של החומר האירני המקורי. אתם אולי תרצו לדעת איפה המקוריים, אני יכול לומר שכעת הם במקום בטוח; מסמכים מפלילים, מצגות, טבלאות, תכניות בניה, תמונות, סרטונים ועוד".

"כשאנחנו מנתחים את מה שבארכיונים מצאנו שבפרויקט היו את כל חמשת האלמנטים של תכנית נשק גרעיני", הוסיף והציג כל אלמנט בנפרד עם הוכחה לקיומו: תכנון נשק גרעיני עם תרשים אירני של נשק כזה בשפה הפרסית, פיתוח כורים גרעיניים ופיצוצים עוצמתיים במיוחד, הכנה לקראת ניסויים גרעיניים תוך הצגת חמישה אתרים שונים במזרח אירן וניסיון לחמש טילים בראשי נפץ גרעיניים.

"אירן שיקרה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אירן שיקרה ובגדול" | צילום: רויטרס, חדשות

את נאומו סיכם בביקורת חריפה על הסכם הגרעין, שלדבריו סולל את דרכה של אירן לארסנל אטומי: "זה הסכם רע, הוא מעולם לא היה צריך להיחתם. בעוד כמה ימים הנשיא טראמפ יחליט מה לעשות עם ההסכם. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון, הדבר הנכון עבור ארה"ב, עבור ישראל, ועבור ביטחון העולם".

לאחר הנאום פורסם כי ראש הממשלה שוחח בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בהודעה נמסר שנתניהו סיכם עם המנהיגים שהוא ישלח בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו את גרמניה וצרפת בחומר המפורט שהגיע לידי ישראל, על מאמציה של אירן להשיג נשק גרעיני.

בשעות הערב שוחח ראש הממשלה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעקבות חשיפת המסמכים של התוכנית האירנית להשגת נשק גרעיני. השניים שוחחו גם על המצב בסוריה וקבעו להיפגש בהקדם. עוד נמסר כי ראש הממשלה מתכוון לעדכן בהקדם גם את מנהיגי בריטניה וסין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו