ארכיון (צילום: AP, חדשות)
תקיפה בעזה, ארכיון | צילום: AP, חדשות

מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה (רביעי) יעדים של חמאס בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי בין היעדים שהותקפו מתחם צבאי של הארגון ומתקן לייצור אמצעי לחימה. "התקיפה בוצעה בתגובה לירי מקלע כבד לעבר העיר שדרות ומספר אירועי ירי לעבר חיילי צה"ל במהלך היום", נמסר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

על פי הודעת דובר צה"ל במתחם הצבאי של חמאס הותקפו ארבעה יעדים שונים, בהם מבנים ותשתיות טרור. כמו כן, במתקן לייצור אמצעי לחימה הותקפו שלושה יעדים נוספים. על פי דיווחים מקומיים שני אנשים נפצעו בתקיפות.

"ארגון הטרור חמאס הוא האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה וממנה והוא שיישא בהשלכות לפעולות הטרור המתבצעות מעזה כנגד אזרחי ישראל וריבונותה", נכתב בהודעה הרשמית. "צה"ל נחוש להמשיך ולממש את משימותיו ולהבטיח ביטחון ותחושת ביטחון לתושבי ישראל".

קליע שפגע במבנה בשדרות
קליע שפגע במבנה בשדרות | צילום:

מוקדם יותר היום פגעו מספר קליעים שנורו מהרצועה בכמה בתים בשדרות, בהם גם ביתו של ראש העיר לשעבר אלי מויאל. הירי בוצע ככל הנראה מתוך הרצועה לעבר כלי טיס של צה"ל, איש לא נפגע, אך נזק נגרם לבית. מויאל שחזר את רגעי הפגיעה: "הייתי בבית, שמעתי בום ענק, הבית הזדעזע". התושבים בעיר קיבלו הודעה מטעם העירייה על הפגיעה והוסיפו כי הם "ערוכים ומכנים לכל תרחיש".

"חשבתי שזה קסאם", המשיך מויאל. "בגינה יש רסיסים, זה מרגיז ומפחיד מאוד". מוקדם יותר, בתום הערכת מצב ביטחונית, הוחלט להוציא חלק מהכוחות שמאבטחים את היישובים בעוטף עזה. על פי ההערכות, רמת האלימות פחתה יחד עם הסיכוי לאלימות וניסיון לפרוץ את הגדר ולחדור לשטח ישראל. דילול הכוחות נעשה בתוך היישובים ולא במרחב הגדר.

הפרות סדר ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
הפרות סדר ברצועה | צילום: דובר צה"ל

אחרי שטקס העברת השגרירות האמריקנית וצעדות "יום הנכבה" של הפלסטינים הסתיימו, במערכת הביטחון נערכים לאתגר הבא: יום השישי הראשון של הרמאדן, ועמו גם התפילות המסורתיות. מוקד ההיערכות, וגם החשש של המשטרה, הוא ממה שעלול לקרות בהר הבית. כבר אתמול נרשם עימות ברחבת ההר, לאחר שפעילי תנועת הימין "חוזרים אל ההר" הגיעו לסיור במקום.

אחד מהפעילים שלף לפתע במהלך הביקור דגל ארה"ב שהוסתר מתחת לחולצתו. השוטרים מיהרו להוציא את הדגל מידיו ועיכבו אותו לחקירה עוד לפני שאנשי הווקף המוסלמים הספיקו להגיב. לפי שעה אין התרעות ממוקדמות על כוונות יוצאות דופן להוצאת פיגועים ולכן, כרגע לפחות, אין לישראל כוונה להגביל את כניסת המתפללים המוסלמים להר. למרות שאין התרעות, החשש העיקרי הוא האפשרות שייצאו לפועל "פיגועי אווירה" בידי מחבלים בודדים.