התמונות שמגיעות מעוטף עזה מראות את היקף ההרס שזורע טרור העפיפונים: אלפי דונמים של חורש טבעי, יערות ושדות חיטה נשרפו בסוף שבוע אחד. גם היום (ראשון), יותר מ-20 עפיפונים ובלוני תבערה הצליחו לנחות בשטח ישראל ולגרום נזקים ושריפות רבות. אחרי עוד יום של עשרות שריפות, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר לגורמים בעוטף כי צפויה עליית מדרגה בפעילות צה"ל נגד משגרי העפיפונים. "במעלה מדרגות התגובה, נגיע ונעבור לחיסולים ממוקדים של חוליות המשגרים", אמר שר הביטחון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בצה"ל ראו תחילה בתופעה הזו בעיה טקטית. עד היום בוצע בעיקר ירי אזהרה לעבר חוליות משגרי העפיפונים, אך ביממה האחרונה צה"ל החריף את התגובה. צה"ל נהג באיפוק מסוים תחת התכתיב של הדרג המדיני שלא לדרדר את המצב לפעולה רחבה.

עתה מפשילים שרוולים ומבינים שזה לא ייגמר. במקום ירי ליד המכונית של החוליה או בקרבת המפריחים, כעת יוחלט לבצע ירי במטרה לפגוע. לכן מדברים במושגים של התחממות ומלחמה וגורמים בכירים במערכת הביטחון אומרים שהסבב הבא בסבירות גבוהה כבר מעבר לפינה.

חמאס יעצור את טרור העפיפונים? (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
עפיפון תבערה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

גורם צבאי בכיר אמר לתושבים: "החלופה לטרור העפיפונים - מלחמה. אם נגיב בעוצמה גדולה מדי, זה יכול להיגרר להסלמה. אתם תהיו בממ"דים ואתם לא רוצים את זה, בעוד המכשול נגד המנהרות עדיין לא הסתיים".

מוקדם יותר היום ביצע כלי טיס של חיל האוויר ירי סמוך לחוליה ששיגרה בלוני תבערה בדרום רצועת עזה. בהמשך בוצעו שתי תקיפות נוספות של צה"ל באותו אזור. יעדי התקיפות היו מחסן שהכיל ציוד לעפיפונים ולבלוני תבערה וכלי הרכב ששימש את חברי החוליה. לא ידוע על נפגעים בתקיפות.

במקביל, שני בלונים שאליהם חובר חפץ חשוד נחתו בבית ביישוב במועצה האזורית שדות נגב. לא ידוע על נפגעים ובשל החשש שהבלונים ממולכדים הוזעק חבלן משטרתי. זמן קצר לאחר מכן נמצאו שלושה בלוני תבערה בשדרות.

שני בלוני תבערה פגעו בבית

סמוך לשעה 16:00 הוזעקו חבלני משטרה אל משרדו של רכז הביטחון בשדרות לאחר שאזרח הביא לשם בלונים החשודים כממולכדים. לאחר בדיקה של אחד החבלנים הוסר החשש לסיכון הציבור.

זמן קצר לאחר מכן הוזעק אותו חבלן לזירה נוספת ליד שדרות, שם דווח על שני בלונים שנחתו על צמרת עץ בבית פרטי. לאחר בדיקה התברר כי ככל הנראה מדובר בבלוני תבערה ולמקום הוזעקו מכבי אש. כוחות משטרה במקום עד שיסתיים הטיפול באירוע.

במשטרה פרסמו הנחיה שלא לגעת בחפצים חשודים שעלולים להיות ממולכדים. "אנו שבים ומבקשים שלא לגעת בחפץ מעורר חשש ולדווח למוקד 100 על כל חפץ מעורר חשד", מסרו במשטרה.

מוקדם יותר היום אישר דובר צה"ל כי כלי טיס של חיל האוויר ביצע ירי אזהרה לעבר מפריחי עפיפונים ובלונים ליד חאן יונס שבדרום הרצועה. מקורות פלסטיניים דיווחו על כך קודם לכן, והוסיפו כי לא היו נפגעים באירוע.