"הפרסום לא הפתיע אף אחד": היום (שני) הותר לפרסום כי מנהרה משטח הרצועה אותרה בשטח ישראל. את התושבים בדרום, שחיים תחת דאגה מתמשכת, הפרשה החדשה מטרידה - והם בעיקר מקווים שהחג יעבור בשלום ושהמצב לא יסלים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"עזה נמצאת בערך קילומטר וחצי מאחוריי", סיפר לנו יונתן מכפר עזה - שתיעד את המרחק הקצר והמאיים. "היום פורסם על גילוי פיר של מנהרה, הצד השני ממשיך להתחמש ותחושת הביטחון של התושבים פה ממשיכה להיות קשה".

"אנחנו סומכים על צה"ל שימצא את כל המנהרות, אבל אנחנו גם ריאליים ואנחנו יודעים שזה כמעט בלתי אפשרי", הוא מוסיף, "מכסים אותנו בגדרות, כדי שנוכל להרגיש יותר בטוחים".

דניאל מכרם שלום הדגיש את החשש שמחבלים ייכנסו ליישוב מתוך מנהרה: "אנחנו מבינים מה יכול לקרות, וברגע שיש ילדים פה זה סיפור אחר - אף אחד לא רוצה להתעורר בלילה לצלילי יריות ונ"ט ביישוב". דניאל ושכניו מודעים לסכנות, אך הם עדיין מקווים לביטחון ורגיעה: "אנחנו יודעים שכרם שלום זה האזור הכי קרוב לגדר, ואנחנו מוכנים להכל - אין מה לעשות, הכל נלקח בחשבון".

הריסת המנהרה במהלך השבוע (צילום: דו"צ)
העבודות לחשיפת המנהרה | צילום: דו"צ

"נקווה שנחגוג את פסח בשלום"

האם על תושבי עוטף עזה נגזר לחיות במתיחות הזו עוד שנים רבות? יונתן מכפר עזה טוען כי "כל הבעיות האלו קורות כי אין פה באמת תכנית מסודרת - אין פה מדיניות, אין פה רצון לפתור את הסכסוך הזה - אנחנו מאמינים שזה יתפוצץ לנו בפרצוף".

דניאל משתדל להיות  אופטימי יותר: "נקווה שאת פסח נוכל לחגוג בשלום ולהעביר אותו בשלום, שלא יהיו לנו היתקלויות מיותרות". למרות הביקורת כלפי ההנהגה, הקונצנזוס בדרום הוא הגיבוי לכוחות הביטחון. "אני סומך על צבא הגנה לישראל, שייתן בראש בכל מדד אפשרי", סיכם דניאל.

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב נחל עוז וראש המועצה האזורית אשכול לשעבר, הגיב אף הוא לגילוי המנהרה ואמר כי המנהרות הן איום טקטי ואסטרטגי על מדינת ישראל. "לא יכול להיות שאנחנו נותנים לחמאס להמשיך לחפור את המנהרות, להמשיך להתאמן ואנחנו לא עושים שום דבר", ציין ילין. "ראש הממשלה זו האחריות שלך. אנחנו חזקים ומוכנים לספוג הרבה מאד בתנאי אחד, שיהיה אופק מדיני לאזור כולו".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, בירך את צה"ל על חשיפת המנהרה. "בשבילנו מדובר בציון דרך משום שיש תשובה כזאת או אחרת למנהרות - חששנו תמיד שלא תהיה לנו כזאת", אמר ירקוני לחדשות 2. "אנחנו בתור תושבים צריכים להיות ערים וקשובים. דווקא לקראת פסח אני רואה את זה כהצלחה ענקית מבחינת ישראל, שאין ספק שאיום המנהרות הוא איום אסטרטגי לא רק על עוטף עזה אלא על מדינת ישראל כולה".

ראשי הרשויות בעוטף עזה פרסמו הודעה משותפת בעקבות חשיפת המנהרה. "עצם הגילוי מציב אותנו בפני מציאות מורכבת. איתור המנהרה מבהיר שיש סיבה טובה לתחושת הדריכות המוגברת", ציינו ראשי הרשויות. "מצד שני, אנחנו מברכים את מערכת הביטחון על השיפור ביכולות לאיתור מנהרות ולחיזוק ההגנה על תושבי הישובים צמודי הגדר. מבחינתנו, הגילוי החשוב, מהווה רק את ראשיתה של המשימה. אנחנו תובעים לסיים את הקמת המכשול, לכל אורך הגבול, על כל מרכיביו, במהירות הרבה ביותר. אנו ממשיכים לשמור על שיגרת החיים וסומכים על מערכת הביטחון".