הותר לפרסם הבוקר (שני) שכוחות הביטחון חשפו לאחרונה מנהרה שחפר חמאס מרצועת עזה לתוך שטח ישראל. פתח היציאה אותר באזור סופה בעוטף עזה - לא בקרבת יישוב. במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר במנהרה חדשה יחסית, שנחפרה לאחר סיום מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014. המנהרה נחשפה באמצעות המערכת החדשה לגילוי מנהרות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים - ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

המנהרה, שאורכה כשני קילומטר, נחשפה על ידי המערכות שנפרשו בשבוע שעבר סמוך לסופה בדרום הרצועה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים. מדובר במנהרה מבוטנת שנחפרה אחרי צוק איתן על ידי חמאס - מנהרה דומה לאלה שחשף צה"ל במהלך המבצע הצבאי בעזה.

צה"ל פעל במרחב הזה בימים האחרונים, מיפה, טיפל במנהרה והפך אותה ללא מבצעית. הערכה בצה"ל היא שהמנהרה נבנתה כדי לשמש את חמאס ביום פקודה ולא לטווח הזמן המיידי.

פיקוד דרום, צה"ל ושב"כ משקיעים הרבה מאוד מאמצים לאיסוף מודיעיני וטיפול לאיתור וחשיפה של המאמץ התת קרקעי של חמאס. הגילוי האחרון הוא שילוב של כל היכולות והוא סנונית ראשונה של השיפור בטכנולוגיית הגילוי של מנהרות במטרה להמשיך ולפעול כדי לאתר מנהרות נוספות אם יש כאלה.

צפירת הרגעה לתושבים ולאזרחים: "אל תבטלו תכניות לפסח בעוטף עזה"

גורם בכיר בפיקוד הדרום התייחס לחשיפת המנהרה החדשה והבהיר כי מדובר במהלך ראשון לאיתור מנהרות נוספות. "גם במחיר של הידרדרות לעימות אנחנו נפעל לחשיפה של מנהרות כאלה'', הבהיר. "חמאס צריך להבין שכאן לא יהיו פשרות לא נרשה חדירת מנהרות לשטחנו".

"צה"ל הפעיל בדרום בתקופה זו מאמץ גדול ופרש 60 מקדחים שקדחו לאורך הגדר", הוסיף הגורם. "יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה הוכפלה בגודלה מאז צוק איתן ונוספו כלים הנדסיים ומערכות טכנולוגיות חדשות נפרשו לאורך הגדר. הרמטכ"ל הגדיר את 2016 כשנה שבה התעדוף הראשון הוא למציאת פתרון לבעיית המנהרות".

לדברי הגורם, חמאס מנסה להיבנות ומתקשה מאוד. "הארגון חופר מנהרות אך סובל מקשיים בשטח (התמוטטות מנהרות) ומקושי עצום להבריח נשק לרצועה כי המצרים חוסמים את המנהרות ברפיח", אמר. "לכן יכולת ההתעצמות של הארגון מאז צוק איתן מוגבלת והוא לא הגיע לכמות הרקטות שהיו לא. לא במספרים ולא באיכות".

בעקבות חשיפת המנהרה משגרים במערכת הביטחון מסר הרגעה לתושבי הדרום ולאזרחים. "אלוף פיקוד הדרום איל זמיר שיתף לאורך כל הדרך את ראשי היישובים והמועצות בגילוי ועידכן אותם על כל ההתפתחויות", ציין גורם בכיר בפיקוד. "אין הערכה בצה"ל שאנו קרובים או הולכים לעימות. חמאס יכיל את חשיפת המנהרה, הוא עדיין לא ערוך לעימות ולא מעוניין בו. אין כל הנחיות חדשות לתושבים או החמרה במתיחות או בכוננות ואין כל סיבה לבטל טיולים צימרים וחגיגות שתוכננו לפסח".

שיקום המנהרות בעזה (צילום: רויטרס)
חמאס מתקשה בחפירת המנהרות | צילום: רויטרס

הפרסום הבוקר על חשיפת המנהרה מגיע לאחר שבשבועות האחרונים קרסה מנהרה אחרת ברפיח, סמוך לציר פילדלפי באזור הגבול בין עזה למצרים. מדובר במנהרה ה-11 שקרסה ברצועה בתוך פחות משלושה חודשים.

מנהרות חמאס "דורגו כאיום נמוך" (צילום: רויטרס)
הברחות הנשק הצטמצמו | צילום: רויטרס