לוחם נפצע בינוני בתאונת אימונים
לוחם נפצע בינוני בתאונת אימונים | צילום: דו"צ, חדשות

צה"ל פרסם היום (שלישי) את עיקרי התחקיר שבוצע בעקבות פציעתו באורח בינוני של לוחם צנחנים במהלך אימון לילי. מהתחקיר עולה כי במהלך תרגיל פלוגתי שהתקיים ב-23:30 וכלל אש חיה נפגע הלוחם מירי של לוחם אחר שהיה בחולייה אחורית. בעקבות התקרית הוחלט על עוצר תרגילים ליליים "רטובים" עד להשלמת התחקיר המלא.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

התחקיר העלה כי במהלך התרגיל הלוחם "דילג" קדימה ונפגע מירי של לוחם אחר שעמד מאחוריו, במה שמכנים בצבא "ירי מהעומק". הלוחם האחורי ככל הנראה לא זיהה את הדילוג של החולייה הקדמית וביצע ירי לעבר מטרות ללא זיהוי או ידיעה היכן החולייה נמצאת.

לוחמי צה
עוצר תרגילים "רטובים" בלילה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

הלוחם הפצוע פונה לבית חולים סורוקה עם פגיעת קליע בידו ושפשוף בעורף, ככל הנראה כתוצאה מרסיסים. בנוסף זוהתה פגיעה בקסדת הלוחם. בצה"ל מבהירים כי מצבו תקין והוא עדיין מאושפז בבית החולים לאחר שעבר ניתוח קל בידו.

הלקחים המרכזיים שעולים מהתחקיר הוא שיש לוודא חדל ירי בעת דילוג, שאסור לבצע ירי מהעומק ושיש לוודא שהפקודות ברורות ומובנות במהלך תרגיל רטוב, לרבות לצעוק את הפקודות.

עד להשלמת התחקיר - עוצר תרגילים "רטובים" בלילה

מבחינת ההנחיות לביצוע, נקבע כי יש ללמד את כלל המסגרות באוגדה על האירוע ואת הלקחים העיקריים. נוסף על כך, עד סיום התחקיר והפצתו לכל היחידות הוחלט על עוצר תרגילים רטובים בלילה.

צה"ל הודיע הבוקר כי לוחם צה"ל נפצע הלילה מירי במהלך אימון בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים. הפצוע, אחד הלוחמים בחטיבה, נפגע במהלך תרגיל פלוגתי שהתרחש סמוך לבסיס החטיבה במרכז הארץ. החייל פונה לבית החולים, ומצה"ל נמסר כי נסיבות האירוע בבדיקה.

בצה"ל החלו בבדיקת נסיבות המקרה ונבדק מה גרם לפציעתו של החייל. נבחן האם מדובר ברשלנות של הכוחות בשטח, כמו חצייה של הלוחם את קו הירי או פליטת כדור של אחד הלוחמים. מבית החולים סורוקה נמסר כי החייל נותח בידו במהלך הלילה והוא מאושפז כעת במחלקה האורטופדית כשמצבו קל-בינוני. הוא צפוי לעבור ניתוח נוסף בימים הקרובים.