יוכל להתמודד בבחירות בעוד שנה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
אלפי מטרות הותקפו. איזנקוט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

הרמטכ"ל היוצא מודה שישראל תקפה אלפי מטרות בסוריה ובלבנון: בריאיון ל"ניו יורק טיימס" שפורסם הלילה (שבת) מספר רא"ל גדי איזנקוט שבמהלך כהונתו, צה"ל ביצע תקיפות רבות בשטחי שתי המדינות הללו שבמהלכן הותקפו אלפי מטרות וכי ישראל וצה"ל "לא נשאו באחריות לתקיפות הללו ולא ביקשו עליהן קרדיט".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

בריאיון מתייחס איזנקוט לתקיפות הללו שבוצעו כדי למנוע עד כמה שניתן את ההתפשטות האירנית בסוריה ולעצור את משלוחי הנשק שהאירנים מעבירים לחיזבאללה בלבנון - ומבטא את שינוי המדיניות הישראלי בניסיון לגרום למשלוחים הללו להיפסק. "פעלנו תחת סף מסוים עד לפני שנתיים וחצי - ואז הבחנו בשינוי מהותי באסטרטגיה האירנית".

איזנקוט מסביר כי המטרה של האירנים הייתה "להשפיע באופן משמעותי על הנעשה בסוריה על ידי בניית כוח של עד 100 אלף לוחמים שיעיים מפקיסטן, אפגניסטן ועירק, שבנו בסיסים מודיעיניים בסוריה". עוד הוא מדגיש כי חיזבאללה קיווה שיהיו ברשותו מאות טילים עם יכולות מדויקות לטווח הבינוני והארוך - וכי ברשותו יש רק יכולות מזעריות כאלה.

"יש לישראל עליונות מודיעינית ואווירית" (צילום: רויטרס, חדשות)
"יש לישראל עליונות מודיעינית ואווירית" | צילום: רויטרס, חדשות

לצד זאת, מדגיש איזנקוט את יתרונותיה של ישראל באזור במלחמה באויביה: "יש לנו עליונות מודיעינית מלאה ואנחנו נהנים מעליונות אווירית מלאה. יש לנו הרתעה חזקה ויש לנו הצדקה לפעול". לדבריו,  "הכוח שעמדנו מולו בשנתיים האחרונות היה כוח נחוש אבל לא מרשים מאוד ביכולות שלו".

"אויב חלש". מהומות חמאס בגבול הרצועה (צילום: רויטרס, חדשות)
"אויב חלש". מהומות חמאס בגבול הרצועה | צילום: רויטרס, חדשות

 עוד מתייחס איזנקוט בדבריו גם למאבק של ישראל נגד חמאס בעזה, שאירן משמשת כפטרונו, ולביקורות הנשמעות אודות מדיניות צה"ל בתגובה להתפרעויות על הגדר והפרחת בלוני התבערה בתשעת החודשים האחרונים. "כשאתה נאבק במשך שנים נגד אויב חלש, זה גם מחליש אותך", אמר איזנקוט בריאיון.

הלילה: דיווחים על תקיפה סמוך לדמשק

דבריו של הרמטכ"ל פורסמו במקביל לדיווחים שהגיעו הלילה (שבת) מסוריה, לפיהם חיל האוויר הישראלי תקף מטרות בפאתי העיר דמשק. בכלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד דיווחו כי קולות נפץ נשמעו ברחבי העיר, וכי מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ממערב לדמשק. בסוכנות הידיעות אישרו תוך זמן קצר: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ישראליות, והפילו את רובן".

תקיפה בסוריה, ארכיון (צילום: חדשות)
תקיפה בסוריה. ארכיון | צילום: חדשותבאופוזיציה הסורית טוענים כי הותקפו יעדים השייכים למיליציות האיראניות ולחיזבאללה בקרבת נמל התעופה. גם המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי התקיפה כוונה נגד מחסני טילים של חיזבאללה. אין לכך התייחסות בכלי התקשורת של המשטר. מקור נוסף באופוזיציה מסר כי התקיפה הייתה באזור אל-כיסווה בדרום-מערב דמשק, אזור שהותקף כמה פעמים בשנה החולפת.