סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי חיל האוויר הישראלי תקף הלילה (שישי) מטרות בפאתי העיר דמשק. בכלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד דיווחו זמן קצר קודם לכן כי קולות נפץ נשמעו ברחבי העיר, וכי מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ממערב לדמשק. בסוכנות הידיעות אישרו תוך זמן קצר: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ישראליות, והפילו את רובן".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"בשעה 23:15 בדיוק תקפו מטוסים ישראלים שהגיעו מכיוון הגליל באמצעות טילים", סיפר מקור צבאי סורי לסוכנות הידיעות. "נגרם נזק למחסנים באזור נמל התעופה של דמשק".

באופוזיציה הסורית טוענים כי הותקפו יעדים השייכים למיליציות האיראניות ולחיזבאללה בקרבת נמל התעופה. גם המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי התקיפה כוונה נגד מחסני טילים של חיזבאללה. אין לכך התייחסות בכלי התקשורת של המשטר. מקור נוסף באופוזיציה מסר כי התקיפה הייתה באזור אליכסווה בדרום-מערב דמשק, אזור שהותקף כמה פעמים בשנה החולפת.

מוקדם יותר היום הודיע דובר הקואליציה בראשות ממשל טראמפ כי ארצות הברית החלה בתהליך הסגת כוחותיה מאדמת סוריה. עם זאת, הדובר הוסיף כי "לא נדון בלוח הזמנים המדויק להוצאת הכוחות".

כך זה נראה בפעם האחרונה. ארכיון (צילום: רשתות חברתיות, חדשות)
כך זה נראה בפעם האחרונה. ארכיון | צילום: רשתות חברתיות, חדשות

בתחילת השבוע דווח כי על רקע הנסיגה האמריקנית הצפויה, זוהתה בימים האחרונים תנועה מוגברת של מטוסי תובלה שטסים בציר דמשק-טהרן - זאת במקביל לשינוי המסלול הקבוע של חלק מאותם מטוסים.

לפני כשבועיים אישר בכיר ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי ישראל עומדת מאחורי תקיפת שורת המטרות האירניות בסוריה ואישר כי יעדים אירניים רבים נפגעו. הגורם הוסיף כי התקיפה פגעה במטרות לוגיסטיות שמשמשות להעברת נשק לחיזבאללה.

דובר משרד הביטחון הרוסי איגור קונשנקו תיאר את התקיפה, ואמר לכתבים כי שישה מטוסי אף 16 של צה"ל שיגרו טילים מונחי לייזר מתוצרת אמריקנית, כשמתוכם רק שניים פגעו במטרות והשאר יורטו על ידי מערכות ההגנה האוויריות של צבא אסד. שני הטילים שכן פגעו שוגרו לעבר מחסנים הנמצאים 7 ק"מ מדמשק, ושבעה בני אדם נפגעו בהפצצה.

שרידי נ"מ שנפלו בתקיפה האחרונה בסוריה (צילום: חדשות)
שרידי נ"מ שנפלו בתקיפה האחרונה בסוריה | צילום: חדשות

הבכיר הרוסי כינה את המתקפה של צה"ל "פעולה פרובוקטיבית" וטען שהצבא הסורי לא שיגר טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר ולא השתמש בלוחמה אלקטרונית נגדם, כשחלפו באזור שבו טסו שני המטוסים האזרחיים - "כדי למנוע טרגדיה".

רק ביום שני האחרון פרסם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן טור דעה ב"ניו יורק טיימס" ובו הביע תמיכה בהחלטת טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים. הוא הדגיש כי על ארה"ב לעשות זאת בתכנון נכון עם בעלות בריתה וטען כי מדינתו היא היחידה שיכולה לעבוד בשיתוף פעולה גם עם רוסיה וגם עם ארה"ב.

"אין שינוי בעמדת ארה"ב". בולטון (צילום: TPS, חדשות)
"אין שינוי בעמדת ארה"ב". בולטון | צילום: TPS, חדשות

לצד זאת, היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, ג'ון בולטון, הזהיר את סוריה והתייחס לנסיגה המתקרבת של צבא ארה"ב: "אין שום שינוי בעמדת ארצות הברית בנוגע לשימוש בנשק כימי מצד משטר אסד" - וקרא לסורים לא לראות בנסיגה כחלון הזדמנויות למתקפה כימית נוספת. בכיר אנונימי בממשל טראמפ אמר לרשת NBC כי ארצות הברית עשויה להשאיר חלק מכוחותיה בסוריה לתקופת זמן בלתי מוגבלת.

על פי הדיווח, הכוחות יישארו בדרום המדינה ולא בצפונה כפי שהם ממוקמים כיום. מדובר בסתירה להודעת הנשיא טראמפ בחודש שעבר לפיה הוא יוציא את הצבא האמריקני במדינה כיוון שארגון דאע"ש הובס ואין לו סיבות נוספות להישאר שם. "אין שום שינוי בעמדתנו לגבי כל שימוש בנשק כימי, כל מקרה שכזה יספוג תגובה חזקה - כפי שכבר עשינו פעמיים בעבר", אמר בולטון והוסיף כי "למשטר של אסד לא צריכות להיות שום אשליות בנושא הזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו