תקיפת צה"ל בעזה, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
תקיפת צה"ל בעזה, ארכיון | צילום: AP, חדשות

בתוך פחות משעה, כלי טיס של צה"ל תקפו הערב (שלישי) שתי חוליות מחבלים שהפריחו בלוני תבערה בצפון ובדרום רצועת עזה לעבר שטח ישראל. כך נמסר בהודעת דובר צה"ל. במקביל, הפלסטינים מדווחים על 13 מפגינים שנפגעו כתוצאה משאיפת עשן במהלך הפרות סדר סמוך לגדר המערכת בצפון ובמזרח הרצועה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

תקיפות חיל האוויר מגיעות בתגובה להפרחת בלוני התבערה, שחלקם נפל במועצה האזורית אשכול, ובמקביל לעימותים על גדר המערכת שהתחדשו אתמול. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי כוחות צה"ל ירו רימוני עשן לעבר אלפי המפגינים בבית לאהיא. עוד דווח כי החיילים פתחו באש לעבר סירות דייגים שהשתתפו בהפרות סדר.

בלון חשוד שנחת במועצה האזורית אשכול (צילום: חדשות)
בלון חשוד שנחת במועצה האזורית אשכול, היו | צילום: חדשות

סמוך לשעה 17:20 זוהה בלון חשוד בחורשה באזור חבל שלום שבמועצה האזורית אשכול. תושבים שזיהו את הבלון דיווחו על כך לאנשי הביטחון של היישוב.

"בבדיקה של אנשי הביטחון בשטח - לבלון הייתה מחוברת כרזה בערבית והוא לא היווה סכנה", מסרו במועצת אשכול. "מזכירים את ההנחיות - בכל מקרה של זיהוי בלון/חפץ חשוד יש להתרחק, לא לגעת ולדווח לרבש"ץ היישוב/משטרה/מוקד אשכול 08-9966333".

בתוך כך, סרטון שפורסם הבוקר בעזה חשף את הפיתוח החדש שישדרג את בלוני הנפץ בניסיון להגדיל את הנזק מהבערת השדות בעוטף עזה - מטען מתלקח המחובר לפתיל השהייה. הזמן שלוקח לפתיל להפעיל את המטען המתלקח הוא כ-40 שניות, שזה הזמן הממוצע של מעוף הבלונים מעזה לשטח ישראל. ברגע שהמטען מתלקח באוויר, הוא שורף את החוט שמחובר לבלונים ונופל לקרקע. המטען ממשיך לבעור במשך שניות ארוכות ומצית את השטח שבו הוא נפל - וכך גורם לנזק רב יותר.

משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות ממשיך לפתח אמצעים שיסייעו בגילוי וזיהוי מוקדם, וגם ביכולת ליירט את הבלונים. בימים אלה ממש נערכים ניסויים בנטרול בלונים שנשלחים בעזה גם באמצעות רחפנים וגם באמצעות ירי מהקרקע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו