רא"ל איזנקוט. ארכיון (צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות)
רא"ל איזנקוט. ארכיון | צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות

הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביקר הערב (שלישי) בעוטף עזה לקראת סיום תפקידו, ובפגישה עם ראשי הרשויות בגזרה חשף כי ישראל סיכלה הברחה של עשרות אלפי רקטות, וגם אמר שחמאס שואב עידוד מהמצב הפוליטי בישראל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני מקווה להפסקת אש ממושכת עד סוף 2019 - עד אז נוכל להשלים את המכשול", אמר איזנקוט. "נכון להיום אני לא מאמין שאפשר לעשות משהו אחר בעזה. סיכלנו 15-20 אלף הברחות של רקטות. חמאס רואה ניצחון גדול במהלכים הפוליטיים שקורים בישראל כתוצאה מהטרור". הרמטכ"ל התייחס לכסף הקטרי שמוזרם לרצועת עזה, והוסיף שלא מדובר ב"פרוטקשן" אלא במימוש אינטרס ישראלי להנעת הכלכלה בעזה.

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, סיפר לאחר הביקור כי "איזנקוט ליווה באופן ישיר והדוק את פעילות ההגנה של צה"ל על יישובי עוטף עזה באחת התקופות המאתגרות שידענו ופיתח איתנו, ראשי המועצות, קשר אישי שוטף.  תחת פיקודו ובהמלצתו העקשנית קיבלה ממשלת ישראל את אחת ההחלטות המשמעותיות ושוברות השוויון מבחינת יישובי עוטף עזה  - פרוייקט המכשול נגד חדירות ואיום המנהרות".

הטיסן שנחת בעוטף עזה השבוע (צילום: משטרה, חדשות)
הטיסן שנחת בעוטף עזה השבוע | צילום: משטרה, חדשות

ביקורו של איזנקוט בעוטף מגיע בצלה של הסלמה בימים האחרונים בדרום: בעקבות האירועים בגבול וירי הרקטה לכיוון אשקלון, בכירים פלסטיניים בעזה דיווחו אתמול כי ישראל החליטה להקפיא את התשלום השלישי והאחרון מקטר לרצועה. שעות לפני כן, תקף חיל האוויר מספר יעדי טרור במחנה צבאי של חמאס בצפון הרצועה בתגובה לשיגור רקטה שבוצע במהלך הלילה לעבר שטח ישראל ויורטה בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל.

שיגור הרקטה, והתקיפה שבוצעה בתגובה לו, בוצעה שעות לאחר שמסוקי קרב של חיל האוויר תקפו שתי עמדות צבאיות של חמאס ברצועת עזה. בדובר צה"ל מסרו אז כי התקיפות בוצעו בתגובה למטען שחובר לבלונים ושוגר באמצעות טיסן לשטח ישראל מהרצועה. "חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה", הדגישו בצבא. "צה"ל ימשיך לפעול להגנת אזרחי ישראל וכנגד טרור משטח הרצועה". על פי דיווחים בעזה, לאחר התקיפה הורו הפלגים הפלסטיניים על פינוי כללי של המפקדות ברצועה.

כסף קטרי, ארכיון (צילום: חדשות)
כסף קטרי שהועבר בפעם הקודמת לרצועה | צילום: חדשות

שעות לפני כן תקפו מסוקי קרב של חיל האוויר שתי עמדות צבאיות של חמאס ברצועת עזה. מדובר צה"ל מסרו כי התקיפות בוצעו בתגובה למטען שחובר לבלונים ושוגר באמצעות טיסן לשטח ישראל מהרצועה. "חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה", הדגישו בצבא. "צה"ל ימשיך לפעול להגנת אזרחי ישראל וכנגד טרור משטח הרצועה".

על פי דיווחים בעזה, לאחר אותה תקיפה הורו הפלגים הפלסטיניים על פינוי כללי של המפקדות ברצועה. אל הטיסן החשוד שנחת בשטח ישראל ושוגר מהרצועה חובר אשכול בלונים: כוחות של צה"ל וחבלני משטרה בדקו את הטיסן כדי לבחון אם הוא בעל יכולות צילום ובמהלך עבודתם הוא התפוצץ. לא היו נפגעים. רצף האירועים הביטחוניים מגיע לאחר שבשבוע שעבר התחדש טרור ההצתות עם בלון תבערה שנחת סמוך לגן ילדים אחד מיישובי המועצה האזורית שדות נגב שבעוטף. לא היו נפגעים ולא נשקפה סכנה לאנשים באזור.