אורי אנסבכר (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
אורי אנסבכר ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

רצח הצעירה ביער בירושלים: החשוד ברצח, ערפאת ארפאעיה בן ה-29 מחברון, שחזר הלילה (בין שבת לראשון) את המעשה. ארפאעיה ערך שחזור עם חוקרי השב"כ והמשטרה, שעות לאחר ששחזר את המעשה - כפי שפורסם לראשונה בחדשות Online.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

"אורי הייתה ילדה של אור, מוסיפה הרבה אור בעולם", סיפרה אמש אמה של אורי. "היא ריפאה לבבות שבורים בכל מקום שהגיעה אליו. גם עם החברות שלה, גם עם הנערים והנערות שעבדה איתם, אפילו עם אנשים שלא הכירה. גם כאבים שלנו היא ריפאה. היא הייתה יפהפייה גם מבפנים וגם מבחוץ".

כוחות צה"ל פעלו במהלך הלילה בעיר חברון, שממנה יצא החשוד. במהלך הפעילות מיפו הכוחות את בית החשוד, לצורך בחינת אפשרות הריסתו. בחקירת שב"כ החשוד הודה ברצח הנערה. החשוד נעצר בלילה בין שישי לשבת, כיממה לאחר הרצח: הוא נתפס במבצע משותף של השב"כ והיחידה המיוחדת ללוחמה בטרור, והכוחות מצאו אותו במקום המסתור שלו סמוך למסגד בכפר אל בירה בסמוך לרמאללה, שאליו נמלט לאחר הרצח. החשוד זוהה בזכות ממצאים פורנזיים שמצאו כוחות ימ"ר ושב"כ בזירת הרצח בעין יעל שבירושלים.

כבר ב-1:30 לפנות בוקר בין חמישי לשישי, שעות לאחר הרצח, הצליחו להפיק מהממצאים בזירה פרופיל של הרוצח שהועבר לחוקרי ימ"ר ירושלים. החוקרים הצליחו להצליב את הממצאים ולהגיע לזהות של ארפאעיה, שנעצר בעבר כמה פעמים על ידי המשטרה. החוקרים התקשו להסתיר את ההתרגשות וצעקות "בינגו" נשמעו בחדר. המידע הועבר גם לשב"כ שפתח חמ"ל מיוחד ושם הצליחו לאתר את הרוצח שהסתתר במסגד ברמאללה.

כוח ימ"מ של המשטרה הגיע למסגד ופשט עליו, אך התברר שהחשוד נמלט כמה שניות לפני כן וברח למבנה נטוש לא רחוק מהמסגד בעיירה אל בירה. באמצעות אמצעים טכנולוגיים ומידע מודיעיני הצליחו בשב"כ לאתר את המקום שבו מסתתר הרוצח. הפעילות במבנה הנטוש התאימה לכל הגורמים מכיוון שהמקום המבודד איפשר לכוחות לפעול ללא חיכוך עם האוכלוסיה המקומית ומבלי חשש לפגיעה בלוחמים. מאחר והלוחמים לא ידעו אם החשוד חמוש, הם שלחו למבנה כלב והוא זה שהשתלט על ארפאעיה. הלוחמים נכנסו, אזקו את החשוד והביאו אותו לשטח ירושלים.

מעצר החשוד, הלילה (צילום: ללא, חדשות)
מעצר החשוד, הלילה | צילום: ללא, חדשות

כוחות ימ"מ וצה"ל המשיכו לפעול באל בירה, בין היתר כדי לאסוף תיעודים ממצלמות האבטחה, כשנתקלו בהפרות סדר בהן השתתפו עשרות תושבים מקומיים. התושבים יידו לעבר הכוחות אבנים וחפצים שונים, אולם איש מאנשי הכוחות לא נפצע. על פי דיווחים פלסטיניים, באירוע נפצעו מספר מתפרעים. משפחת אנסבכר עודכנה בתפיסת החשוד זמן קצר לאחר המעשה, בשעת לילה מאוחרת - ורק לאחר מכן הותרה הידיעה לפרסום בכלי התקשורת.

מהשב"כ נמסר אתמול: "מאז מציאת גופתה של אורי אנסבכר ז"ל בעין יעל, פעלו שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל במגוון אמצעים ושיטות לאיתור הרוצח. ביממה האחרונה, הוביל שב"כ פעילות מודיעינית ומבצעית,  ובשת"פ עם משטרת ישראל/הימ"מ, נעצר".

הלווייתה של אנסבכר ז"ל (צילום: מאיר אליפור/TPS, חדשות)
הלווייתה של אנסבכר ז"ל | צילום: מאיר אליפור/TPS, חדשות

נתניהו: "משבח את כוחות הביטחון שפעלו במהירות מופתית"

עוד נמסר כי "מחקירתו בשב"כ עולה כי בבוקר יום חמישי, 07/02/19, יצא ערפאת מביתו בחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון הכפר בית ג'אלה. ערפאת צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי ז"ל, תקף ורצח אותה. חקירת החשוד נמצאת בעיצומה, ובמסגרתה נחקר גם המניע לרצח. על יתר פרטי החקירה קיים צו איסור פרסום".

היום התייחס ראש הממשלה לרצח בפתח ישיבת הממשלה: "ביום חמישי נרצחה באכזריות נוראה אורי אנסבכר ז"ל. אני מבקש לשבח את כוחות הביטחון שפעלו במהירות מופתית. תוך שעות ספורות הם איתרו ולכדו את הרוצח. במוקדם או במאוחר, במקרה זה במוקדם, ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ואנחנו באים עמם חשבון. בשמי, בשם חברי הממשלה ובשם עם ישראל כולו, אני מבקש להביע את תנחומינו הכנים, היוצאים מעומק הלב, למשפחת אנסבכר ביגונם הכבד".

אורי אנסבכר בת ה-19 מהיישוב תקוע, שנמצאה שלשום ללא רוח חיים ביער עמק רפאים בירושלים, הובאה שלשום למנוחות בבית העלמין בתקוע. נעאה, אימה של אורי ז"ל, אמרה מעל הקבר: "כבר לא תספיקי ללמוד, להתחתן ולטייל בכל המקומות שרצית. לא תצליחי להגשים את כל החלומות שכל כך רצית להגשים. אנחנו מחזירים אותך לאדמה שכל כך אהבת". גם האח דוד ספד לה ואמר: "עכשיו, רגע לפני שאת עוברת לשערי גן עדן, אני רוצה להגיד לך שתמיד תהיי איתי. הפצת כל כך הרבה אור שימשיך להאיר כאן לתמיד".

נתניהו: נמצא את האשמים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
זירת הרצח | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

אחותה תמה אמרה בדמעות: "אורי, אחות מדהימה שלי. זוכרת שלפני שבוע חזרנו מוקדם הביתה ואכלנו כל המשפחה. והיה שם משהו שלם, אושר. לימדת אותי להיות מאושרת, איך לצמוח מהקושי ולעזור לאחרים לצמוח. תכננו לעשות הרבה דברים ביחד. רצינו לטייל, וזה כבר לא יקרה. בשבת שעברה ישבנו ואמרתי לי שאת לא מאמינה שאמרת לי שבסוף השנה תהיי בת עשרים".

אנסבכר, בתם של נעאה והרב גדי אנסבכר, הותירה אחריה ארבעה אחים - טל, תמה, דוד ושובה. לאחר שהותר שמה לפרסום, הוריה פרסמו הודעה שבה נכתב: "אורי היתה בת שרות לאומי ביעלים, מרכז לטיפול בנוער ביער בעמק רפאים ירושלים, שם מצאה את מותה. נשמה קדושה מבקשת משמעות בעלת נפש רגישה לכל אדם ויצור, ורצון אינסופי לתיקון העולם בטוב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו