גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
נתניהו ואיזנקוט, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

לאחר שרב העיר צפת שלמה אליהו התבטא היום (רביעי) בחריפות נגד שילוב נשים בצה"ל ואף קרא לראש הממשלה לפטר את הרמטכ"ל איזנקוט על רקע מינוייה של רס"ן ט' למפקדת טייסת ראשונה בתולדות חיל האוויר, בנימין נתניהו דחה בתוקף את הדברים ואמר כי הוא גאה במינוי ומקווה לנשים נוספות בתפקידים בכירים בצבא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"גאה על כך שיש לנו מפקדת ראשונה של טייסת תעופה", אמר נתניהו והוסיף כי "לא רק שאני לא אגנה את הרמטכ"ל, אני משבח אותו ואת מפקד חיל האוויר. אני מצפה לעוד מינויים כאלה".

דבריו של נתניהו נאמרו בתגובה לריאיון הבוקר ב"מה בוער" בגל"צ, אז התבקש אליהו להתייחס לדיווח הבוקר ב"ידיעות אחרונות", לפיו הרב אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, אמר כי אסור להתגייס ליחידה שבה משרתות נשים לצד גברים.

הקצינה ט' עם ילדיה (צילום: דובר צהל, חדשות)
רס"ן ט', מפקדת הטייסת הראשונה בחיה"א | צילום: דובר צהל, חדשות

"אני מזועזע מהאמירה שלו", אמר אליהו שיצא להגנתו של אבינר בריאיון. "הוא רב נערץ ואם הוא אמר משפט כזה אנחנו כתלמידים צריכים לחשוב טוב מה מביא אותו לכך. הוא ידוע כאיש אוהב צבא, ממלכתי ואוהב את עם ישראל ואם הוא הגיע למצב שהוא צריך להגיד אמירה כזו כנראה שהמצב באמת קשה. אנחנו רואים ירידה במוטיבציה של גיוס ומישהו צריך לצלצל בפעמון, להקים קריאת אזעקה ולהגיד תעצרו".

"נשים ימשיכו לטפס בסולם הדרגות והתפקידים"

בעקבות הדברים החריפים של שני הרבנים, שרים וחברי כנסת נוספים תקפו וגינו אותם בנחרצות. שר הביטחון אביגדור ליברמן כינה את הדברים "חשוכים" וציין כי הם "פוגעים בביטחון המדינה ובחוסן הלאומי". ליברמן הפציר בשניים "לחזור בהם ולהימנע בעתיד מהתבטאויות דומות".

אין תמונה
הרב אליהו נגד הרמטכ"ל

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל כתבה בטוויטר: "רס"ן (אוטוטו סא"ל) ט' - אני מאחורייך! נשים ימשיכו לטפס בסולם הדרגות והתפקידים. מפקדת טייסת, אלופת פיקוד וגם רמטכ"לית".

"קריאות אלו נובעות מחרדה"

גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובולי תקפה את הביקורת של שני הרבנים: "גאה בטייסות שלנו. מצדיעה לאשה הראשונה שתכהן כמפקדת טייסת תעופה בחיל האוויר. הרצון המוצדק לאפשר לחייל דתי לשרת שרות קרבי לא סותר את קידומן של נשים בצה"ל".

מוקדם יותר היום שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הצטרף לביקורת ואמר: "אני דוחה לחלוטין כל קריאה שלא להתגייס לצה"ל ואת הקריאה החצופה לפטר את הרמטכ"ל. קריאות אלו נובעות מחרדה כנה אך שגויה של קבוצות מסוימות כאילו צה"ל החליט לאמץ אג'נדה פמיניסטית-ליברלית-רדיקלית על חשבון מבצעיות וניצחון במלחמה".

דברים חשוכים, ליברמן
"דברים חשוכים". ליברמן | צילום:

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, טען כי מדובר בניסיונות "חצופים" של רבנים ואישי חינוך "לחנך את הצבא" והוסיף כי אלו "דברי הבל". לדבריו, "מי שמנסה לפגוע במרקם העדין הזה פוגע בעוצמת המדינה". יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר שאבינר ואליהו הם "לא באמת רבנים" וקרא לבטל להם את המשכורות הציבוריות המגיעות להם מתוקף תפקידם כרבני ערים. שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון קרא לדברים "רוחות שיסוי, שנאה ופלגנות" ואמר כי הוא הזדעזע למשמע "הקריאה ההזויה לפטר את הרמטכ"ל".