אין תמונה
תקף את איזנקוט. אליהו

רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, התבטא הבוקר (רביעי) בחריפות נגד הרמטכ"ל גדי איזנקוט, וקרא לראש הממשלה לשקול לפטר אותו מתפקידו. על רקע מינויה לראשונה של אישה למפקדת טייסת תעופה בצה"ל, הסביר אליהו כי צה"ל "נחלש במדדים האחרונים" וכי הרמטכ"ל "צריך להתעורר" או ש"נתניהו צריך לומר לו לך הביתה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון ל"מה בוער" בגל"צ התבקש אליהו להתייחס לדיווח הבוקר ב"ידיעות אחרונות", לפיו הרב אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית", אמר כי אסור להתגייס ליחידה שבה משרתות נשים לצד גברים. "אני מזועזע מהאמירה שלו", אמר אליהו. "הוא רב נערץ ואם הוא אמר משפט כזה אנחנו כתלמידים צריכים לחשוב טוב מה מביא אותו לכך".

"הוא ידוע כאיש אוהב צבא, ממלכתי ואוהב את עם ישראל ואם הוא הגיע למצב שהוא צריך להגיד אמירה כזו כנראה שהמצב באמת קשה. אנחנו רואים ירידה במוטיבציה של גיוס ומישהו צריך לצלצל בפעמון, להקים קריאת אזעקה ולהגיד תעצרו".

דברים חשוכים, ליברמן
דברים חשוכים, ליברמן | צילום:

בעקבות הדברים החריפים של שני הרבנים, שרים וחברי כנסת תקפו וגינו אותם בנחרצות. ראש הממשלה נתניהו דחה את הדברים בתוקף: "גאה על כך שיש לנו מפקדת ראשונה של טייסת תעופה. לא רק שאני לא אגנה את הרמטכ"ל, אני משבח אותו ואת מפקד חיל האוויר. אני מצפה לעוד מינויים כאלה".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן הצטרף לביקורת, כינה את הדברים "חשוכים" וציין כי הם "פוגעים בביטחון המדינה ובחוסן הלאומי". ליברמן הפציר בשניים "לחזור בהם ולהימנע בעתיד מהתבטאויות דומות".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר: "אני דוחה לחלוטין כל קריאה שלא להתגייס לצה"ל ואת הקריאה החצופה לפטר את הרמטכ"ל. קריאות אלו נובעות מחרדה כנה אך שגויה של קבוצות מסוימות כאילו צה"ל החליט לאמץ אג'נדה פמיניסטית-ליברלית-רדיקלית על חשבון מבצעיות וניצחון במלחמה".

הקצינה ט' עם ילדיה (צילום: דובר צהל, חדשות)
רס"ן ט', מפקדת הטייסת הראשונה בחיל האווי | צילום: דובר צהל, חדשות

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר כי מדובר בניסיונות "חצופים" של רבנים ואישי חינוך "לחנך את הצבא" והוסיף כי אלו "דברי הבל". לדבריו, "מי שמנסה לפגוע במרקם העדין הזה פוגע בעוצמת המדינה".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר שאבינר ואליהו הם "לא באמת רבנים" וקרא לבטל להם את המשכורות הציבוריות המגיעות להם מתוקף תפקידם כרבני ערים.

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון קרא לדברים "רוחות שיסוי, שנאה ופלגנות" ואמר כי הוא הזדעזע למשמע "הקריאה ההזויה לפטר את הרמטכ"ל".