פיצוץ מנהרה בעוטף (צילום: דובר צה"ל)
ארכיון | צילום: דובר צה"ל

חיל האוויר תקף הלילה (חמישי) "תשתית טרור מרכזית" ברצועת עזה, בתגובה לירי שלוש פצצות המרגמה לעבר ישראל - כך נמסר מדובר צה"ל. ניסוח ההודעה הנוכחית נחשב לחריג, מכיוון שלא צויין אזור התקיפה - וההערכה כי מדובר בפגיעה במנהרת טרור בשטח הרצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר צה"ל נמסר הלילה: "צה"ל ימשיך וינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו לסיכול ניסיונות פגיעה בתושבי מדינת ישראל - אנו ערוכים ומוכנים למגוון תרחישים ונפעל מול כל ניסיון להפר את הריבונות הישראלית".

התקיפה מגיעה בעקבות שלושת השיגורים שזוהו אתמול החל משעות הצהריים. בשעות הערב התפוצצה רקטה בשטח פתוח סמוך לאחד היישובים במועצה האזורית אשכול, שלא גרמה לנפגעים או לנזק. מוקדם יותר זוהו שני שיגורים מהרצועה לעבר שטחים פתוחים, ולכן לא הופעלה אזעקת צבע אדום. בסריקות של כוחות הביטחון לא אותרו נפילות. סמוך לשעה 20:30 תושבים דיווחו על ירי נוסף מעזה, אך בצה"ל הדגישו כי הם לא מכירים שום אירוע ירי נוסף.

נפילת רקטה במ.א. אשכול, השבוע (צילום: דוברות המשטרה)
נפילת רקטה במ.א. אשכול, השבוע | צילום: דוברות המשטרה

בשני המקרים הראשונים המערכת זיהתה איכונים של שיגורים לעבר ישראל, אך האזעקה לא הופעלה כי היא זיהתה שהרקטות הולכות ליפול בשטחים פתוחים. בפעם השלישית הופעלה אזעקת צבע אדום והרקטה פגעה בשטח פתוח ליד יישוב.

"לא נקבל שגרת ירי"

ראש מועצת אשכול גדי ירקוני התייחס לשגרת הירי ואמר כי "לצערנו, נערכנו לאפשרות לירי לכיווננו על רקע גילוי המנהרה, הקמת המכשול והכרזת טראמפ. אנחנו לא מוכנים שירי יהיה שגרת חיינו וסומכים על הצבא ועל הגורמים המדיניים שיפעלו בשיקול דעת ובאופן שיחזיר את ההרתעה ולא יגרור להסלמה מיותרת באזור. אנו ממשיכים בשגרת חיינו ואין שינוי בהנחיות.

חשיפת מנהרה לפני כחודשיים (צילום: התקשורת הפלסטינית)
חשיפת מנהרה לפני כחודשיים | צילום: התקשורת הפלסטינית

בחודשים האחרונים נחשפו ונוטרלו שתי מנהרות התקפיות של חמאס בשטח ישראל. לפני כחודש התגלתה מנהרה גדולה שיצאה מחאן יונס במרכז הרצועה, וחדרה כמה מאות מטרים לתוך שטח ישראל: היא התגלתה באמצע שטח חקלאי כקילומטר מהיישובים נירים ועין השלושה הסמוכים. בצה"ל עקבו אחר בניית המנהרה בחודשים האחרונים והחליטו לנטרל אותה בשיטה חדשנית.