נשאת מלחם
תמונות הארכיון של מלחם שהופצו | צילום:

חיסולו של נשאת מלחם, המחבל שרצח שלושה בתל אביב והצליח להימלט, בכפר ערערה לא מהווה סוף פסוק: חקירת הפיגוע עדיין נמשכת, ושיטת הפעולה מעלה מספר שאלות שטרם קיבלו מענה. כוחות הביטחון קיוו לעצור אותו חי על מנת להבין מדוע פעל כפי שפעל ומי שלח אותו - אך כאשר פתח באש לעבר כוחות שב"כ וימ"מ הוא נורה ונהרג. עם זאת, הערב (שישי) ניתן לקבוע סופית כי מדובר בפיגוע ולא בירי על רקע פלילי כפי שבתחילה טענו בני המשפחה. חלק מהפרטים עדיין תחת צו איסור פרסום, אך כבר ניתן לגלות מספר פרטים על השבוע המתוח האחרון ועל התפתחות החקירהץ

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שאלה ראשונה: מתי הצליח לברוח צפונה? האם התגובה המיידית עמדה ביעדים?

על פי הידוע בשלב זה, הניידות הראשונות הגיעו לפאב הסימטא כשתי דקות ו-45 שניות לאחר היריות, בעקבות דיווחים שהתקבלו במוקד 100 ותמונת המצב שהתקבלה במרכז השליטה והבקרה. הוא הצליח להימלט ברגל, להגיד לעוברים ולשבים "ירו פה" ולעלות על המונית של אמין שעבאן. בשלב זה לא ברור היכן הוא אסף אותו וכיצד הצליח להימלט מהמחסומים - ובהמשך רצח את שעבאן בחולות ליד מלון מנדרין. הוא המשיך לנהוג עם הרכב עד לאזור גלילות, שם זנח את הרכב.

זירת פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף (צילום: רויטרס)
חמק מזירת הפיגוע תוך דקות ספורות | צילום: רויטרס

על פי ההערכות, תוך כשעתיים וחצי הוא כבר הצליח להגיע לואדי ערה - למרות שאין תחבורה ציבורית והוא כאמור זנח את המונית שחטף מאמין שאבען ז"ל. בשבע בערב הוא כבר היה באזור המשולש. אם כך, עולה האפשרות שקיבל סיוע מאדם שהסיע אותו צפונה והרחק ממוקד החיפושים, אם כי ייתכן שהצליח לעלות על רכב אחר בדרך שאינה ידועה. בין יום א' ליום ב' הוא שלשל פריט ממנו נלקח DNA שסייע לאתר אותו. עוד באותו היום אמר השר גלעד ארדן כי יש סיכוי שהמחבל כבר לא בתל אביב.

חיסול המחבל מתל אביב - עדכונים אחרונים:

המחבל מתל אביב אותר וחוסל

מהכריזה עד לירי: כך חוסל מלחם

המפכ"ל על חיסול המחבל: המשימה טרם הושלמה

משפחות הנרצחים מהפיגוע בתל אביב: "החיסול מקל, אבל לא מנחם"

גופתו של מלחם בתום המצוד
גופת מלחם לאחר החיסול | צילום:

שאלה שנייה: האם תכנן פיגוע נוסף? ולמה הפסיק לירות?

שיטת הפעולה של נשאת מלחם גם היא לא ברורה בשלב זה: במהלך השבוע פורסמו דיווחים לפיהם הוא מתכנן פיגוע נוסף, אך הדבר סותר את מגמתו להתרחק מהמרכז ולחזור לאזור ואדי ערה. כמו כן עולה תהייה לגבי התפקוד של מלחם בזמן הפיגוע: מדוע הפסיק לירות למרות שהיו לו עוד כדורים רבים? האם לא תכנן למות כשאהיד? שאלות אלו ימשיכו ללוות את חקירת בני המשפחה והתושבים שנעצרו.

"לא שיתפתי פעולה עם בני". מוחמד מלחם (צילום: חדשות 2)
אבי המחבל מוחמד מלחם | צילום: חדשות 2

שאלה שלישית: מה היה המניע לפיגוע?

מלחם היה "טיפוס" מורכב - מעבר לעברו הביטחוני (הורשע בניסיון לחטוף מחייל וריצה עונש מאסר), לא ידוע עדיין השיוך הארגוני שלו. חמאס "שייך" אותו אליו כששיבח על הפיגוע וטען כי מלחם "זרע פחד בלב היישות הציונית", אך במקביל נבדקת האפשרות כי הוא פעל כחלק מחולייה בהשראת חמאס. בשנים האחרונות הוא התגורר ועבד במרכז, היה בקשר עם יהודים ויהודיות, צרך סמים וסחר בסמים וגם חזר בתשובה וגם הושפע מהסתה - וטרם התברר מה בדיוק גרם למעשה, וכמה בני משפחתו ידעו על התכנית.

במקביל נבדקת שאלת הסיוע - האם בני המשפחה ידוע שהוא מתחבא בבית נטוש בו בעבר התגוררו? מי מתושבי הכפר שיבש את החקירה או דווקא סייע לה? הנשק איתו ביצע את הירי אמנם היה ברישיון, אך הפיגוע מעלה שוב לדיון את סוגיית הנשק במגזר הערבי.

המשפחה ידעה? שוטרים בבית משפחת מלחם, הער (צילום: פוראת נסאר, חדשות 2)
המשפחה ידעה? שוטרים בבית משפחת מלחם, הער | צילום: פוראת נסאר, חדשות 2

שאלה רביעית: האם המשטרה פעלה כראוי להרגעת תושבי המרכז?

אם תוך שעתיים המחבל כבר לא היה באזור, והדבר היה ידוע בשלב זה או אחר לכוחות הביטחון, מדוע נמשכו החיפושים הנרחבים בתל אביב עד ליום חמישי בערב? על פי הידוע, ביום שני כבר התברר סופית כי מלחם נמלט צפונה - וזה היה הרקע גם לדבריו של המפכ"ל רוני אלשיך לפיהם "אפשר להפחית את המתח בגוש דן". הגילוי על כך שמלחם לא היה כלל בגוש דן בימים האחרונים מעלה את השאלה לפיה מדוע המשטרה לא הודיעה לציבור באופן וודאי שהמחבל נמצא באזור אחר.

בהכנת הידיעה השתתפו גיא פלג, רוני דניאל, ניר דבורי, גלעד שלמור ומשה נוסבאום.