סוף למצוד אחר המחבל מתל אביב: בכפר ערערה אותר היום (שישי) נשאת מלחם, שרצח שלושה בני אדם בתל אביב לפני שבוע ונמלט.  בזירה התנהלו חילופי יריות בין כוחות הימ"מ והשב"כ למלחם, שנורה וחוסל. על פי הדיווח, חשודים נוספים נעצרו במהלך הפעולה - חלקם סיפקו לו מחסה. ראש הממשלה נתניהו בירך על הפעולה: "המשטרה, השב"כ וכוחות הימ"מ פעלו ללא לאות, בשיטתיות ובמקצועיות עד לאיתור ונטרול המחבל". בעקבות הפעולה הורדה הכוננות בתל אביב ובגוש דן, והכוחות חזרו לשגרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גופת המחבל מת"א מלחם
מלחם לאחר החיסול | צילום:

חיסול המחבל מתל אביב - עדכונים אחרונים:

מהכריזה עד לירי: כך חוסל מלחם

המפכ"ל על חיסול המחבל: המשימה טרם הושלמה

משפחות הנרצחים מהפיגוע בתל אביב: "החיסול מקל, אבל לא מנחם"

מהמשטרה והשב"כ נמסר במשותף: "אותר ונהרג המפגע שביצע את אירוע הירי לפני שבוע בתל אביב". הכוחות התייחסו לשיתוף הפעולה שהוביל למעצר החיסול: "בפעילות נחושה ומאומצת של כוחות מיוחדים של המשטרה והשב"כ, הודות לריכוז מאמצים מודיעיניים, חקירתיים ומבצעיים מסביב לשעון, אותר המחבל במבנה בערערה. המחבל יצא מן המבנה, תוך שהוא יורה לעבר הכוחות ומיד נורה ונהרג. אין נפגעים לכוחותינו". על פי ההערכות, המחבל אותר בעקבות פרטים שעלו מחקירת החשודים האחרים וגם ממצאי DNA באזור ואדי ערה.

גופתו של מלחם בתום המצוד
גופתו של מלחם בתום הפעולה | צילום:

האם מדובר בחולייה של ארגון דאע"ש?

במהלך הפעילות המשטרתית נעצרו חמישה חשודים, שעל פי החשד היו בקשר עם המחבל וסייעו לו להימלט - וייתכן כי הם חברים בארגון דאע"ש. במשך השבוע האחרון הכוחות ניסו לזהות את המיקום של מלחם ואיתרו שרידי DNA של המחבל בוואדי ערה. זה היה הרקע להודעתו של מפכ"ל המשטרה על כך שהמחבל לא נמצא בגוש דן. בשלב זה המצוד הלך והתמקד, כאשר היום בבוקר הגיעה האינדיקציה על המבנה בו מלחם שהה - "ידיעת הזהב". 

הכוחות ידעו שהוא נמצא שם, ניסו לתפוס אותו חי וכרזו לו שייצא. לאחר שהוא ניסה להימלט והחל לירות לעבר הכוחות, הוא נורה ונהרג. אין נפגעים לכוחות. בשב"כ הדגישו כי מלחם "זיהה את הלוחמים המתקרבים למבנה בו הסתתר וניסה להימלט, בהמשך פתח באש לעבר הכוח". מפרטים ראשונים עולה כי הנשק באמצעותו ירה לעבר הכוחות היה אותו נשק באמצעותו בוצע הרצח בתל אביב - כלי נשק מסוג "פלקון".

אחמד מלחם, קרוב משפחה של המחבל, הגיב לאירועים: "אנחנו אחרי שמונה ימים מורטי עצבים עקב המבצע והמעצרים והחיפושים. היה מבצע כזה עד שתפסו את נשאת, לצערי לא בין החיים. היה חשוב לנו שהוא ייתפס חי כדי לדעת בוודאות מה היה המניע. הוא היה חולה עם הרבה מסמכים, הוא מוכר למשטרה והם יודעים על הרקע הפלילי והבריאותי שלו". מלחם הוסיף: "אנחנו מחכים לשמוע מה החשדות כלפי שאר בני המשפחה ואז נהיה יותר חכמים. חשוב לנו לדעת האם הופעל עליהם לחץ בלתי סביר - אנחנו לא יודעים. אם הוא היה בחייים, כנראה היינו שומעים ממנו מה גרם לו לעשות את זה".

במהלך הימים האחרונים נערכו בצפון סריקות נרחבות אחר מלחם, שרצח בפאב "הסימטא" בתל אביב את אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל ולאחר מכן רצח גם את נהג המונית אמין שעבאן. הסריקות התמקדו בכפר קרע, ערערה והכפר עארה, בו מתגוררת משפחתו של המחבל.

ברכות במערכת הפוליטית: "הפכו אבן אחר אבן"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שיבח את הפעולה: "חיסולו של המחבל נשאת מלחם מוכיח פעם נוספת, כי מדינת ישראל תרדוף עד חורמה אחר דורשי רעתה בכל מקום, בתוך המדינה, לאורך גבולותיה ואף הרחק מהם - ותניח עליהם את ידה. זו המחויבות שלנו לביטחונם של אזרחי ישראל. אני מברך את כוחות הביטחון - משטרת ישראל, שירות הביטחון הכללי ושאר העוסקים במלאכה"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אישר את הדיווחים ובירך על פעילות הכוחות: "אני מודה לכוחות המשטרה, לוחמי הימ"מ, מג"ב, שב"כ, צה"ל וכל מי שלקח חלק במאמץ הגדול לאתר את המחבל הנפשע שביצע את הפיגוע בשבוע שעבר בדיזנגוף. מאז הפיגוע כוחותינו עבדו יומם וליל והפכו אבן אחר אבן בכל מקום על מנת לאתר את המחבל, ואני שמח שהיום המאמץ הגדול נשא פרי. נמשיך להילחם בטרור בכל העוצמה ומי שיפגע בנו - אנו נפגע בו". שר המודיעין והתחבורה ישראל כ"ץ הוסיף: "ביטחון ישראל נמצא בידיים טובות ומי שירים יד על אזרחי מדינת ישראל ומי שיסייע לו ישלם את מלוא המחיר".

אמין שעבאן, נהג המונית שנרצח
אמין שעבאן, נהג המונית שנרצח | צילום:

מחסומים גם במרכז, אבל לא בגלל התרעה

סמוך לשעות הצהריים הוצבו במרחב שבין שכונות הצפון בעיר לאזור פי גלילות מחסומים - ובמקביל נערכות באזור סריקות. עוד הוחלט לאחר דיון הערכת מצב שערכה המשטרה, לתגבר כוחות במקומות הומי אדם ולהעלות את הכוננות במרחב דן. במשטרה מבהירים שלמרות הצעדים הננקטים בשטח, אין התרחשות חריגה - ושעל הציבור לנהוג כבשגרה, אך להיות עירני. תגבור הכוחות עורר חרושת שמועות ברשתות החברתיות ובוואטסאפ, לפיהן יש התראה חמורה באזור גוש דן. במשטרה מבהירים כי התראה שכזו לא קיימת וכי תגבור הכוחות נובע מהערכת מצב שגרתית.

אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, פייסבוק)
אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, פייסבוק

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, פוראת נסאר, ברהנו טגניה, גלעד שלמור ומשה נוסבאום.