ארכיון (צילום: חדשות 2)
ארכיון | צילום: חדשות 2

שעות לאחר הפיגוע - הסריקות הנרחבות נמשכות: כוחות הביטחון ממשיכים במצוד אחר המחבל שרצח אתמול (ראשון) את דפנה מאיר בת ה-38 ביישוב עתניאל לעיני בתה. כוחות מיוחדים בסיוע כלי טיס מתמקדים בכפרים הפלסטינים באזור, בהם הכפר חרבת כרמה. חמישה פלסטינים נעצרו במהלך החיפושים במרחב עתניאל, ונבדק הקשר בינם לבין הפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במערכת הביטחון מעריכים כי המחבל שעבד באתר בנייה בעתניאל נמלט מהיישוב לאחר הפיגוע. במהלך הלילה נעצרו חמישה חשודים שקשורים לכאורה לפיגוע והועברו לחקירת כוחות הביטחון. הבוקר הגיע הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, לסיור בזירת הפיגוע וזכה לסקירה על הפיגוע והפעילות לאיתור המחבל: את הסיור ליוו מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל ליאור כרמלי ומפקד חטיבת יהודה, אל"ם יריב בן עזרא.

דפנה מאיר ז"ל
נרצחה בפיגוע, דפנה מאיר | צילום:

זמן קצר לאחר הפיגוע אתמול הונחו תושבי עתניאל על ידי כוחות הביטחון להסתגר בבתיהם מחשש לאירוע ביטחוני נוסף, אולם מספר שעות לאחר מכן התברר כי המחבל אינו שוהה בתחומי היישוב.

איזנקוט בעתניאל, הבוקר (צילום: דו"צ)
איזנקוט בזירת הפיגוע, הבוקר | צילום: דו"צ

ממצאים שנאספו בחקירה העידו על בריחת המחבל מהיישוב אך לא על כניסתו, מה שמחזק את ההערכה כי הוא לא חדר ליישוב באופן חריג כדי לבצע את הפיגוע. בעקבות החשד המדובר, הוחלט כי היום לא תותר כניסתם של פועלים פלסטינים ליישובי הר חברון.

זירת הפיגוע
זירת הפיגוע | צילום:

הנרצחת לפני כחודשיים: "תחושה של רולטה רוסית"

מסע הלוויתה של דפנה מאיר ז"ל שנרצחה בפיגוע יצא הבוקר בשעה 09:00 מהיישוב עתניאל ובשעה 11:00 היא תובא למנוחות בהר המנוחות בירושלים. ‎מאיר בת ה-38, הותירה אחריה בעל ושישה ילדים, שניים מהם ילדי אמנה.

האם הגדר תהפוך את היישוב ליותר בטוחה? (צילום: יוחאי הילל / tps)
סריקות אחר המחבל | צילום: יוחאי הילל / tps

לפני כחודשיים, בעקבות פיגוע הירי סמוך לעתניאל בו נרצחו הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל, כתבה מאיר מסר בו העלתה את החשש מאירוע ביטחוני העלול להתרחש ביישוב ועל האפשרות שמישהו מקרוביה ייפגע. "עולים בי לאחרונה הרבה הרהורים", כתבה. "מחשבות על למה, מה צריך לעשות, מה לא צריך או אי אפשר או לא כדאי. איך לנהוג, במיוחד בכביש אבל לא רק. על הפחדים, על בעלי ועל הילדים, על החברים והמשפחה. המצב לא קל, יש לי לפעמים תחושה של רולטה רוסית ויש גם נדודי שינה".

מאיר, שעבדה כאחות במחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים סורוקה, שיתפה בתחושותיה לנוכח הפיגוע הרצחני ההוא. "ש לי עבודה מותחת מאוד שכרוכה במראות מאוד קשים", ציינה. "יש המון עצב בעבודה שלי. קשה לי לפעמים להירדם אחרי משמרות. אני מסתובבת סהרורית בבית לפחות שעתיים".

"אנשי רפואת החירום של הכפר מגיעים לזירות אירוע מסוכנות", הסבירה. "אולי עדיין יש שם מלכודות? זה מפחיד! וכשהם יוצאים בדקות הראשונות עד להגעה אולי יש להם זמן לחשוב 'את מי אני אפגוש הפעם? אולי את השכן, החבר, אולי את האישה?'. הרי זו מציאות נוראית!"‎.

מח"ט יהודה בחפ"ק החיפושים (צילום: דובר צה"ל)
מח"ט יהודה בחפ"ק החיפושים | צילום: דובר צה"ל

"אישה של חסד"

מאיר נרצחה כשמחבל הצליח לחדור לביתה ביישוב עתניאל כשהוא חמוש בסכין. היא ניסתה להיאבק בו אך לבסוף הוא הצליח לדקור אותה מספר פעמים בפלג גופה העליון, לעיני בתה בת ה-15. חקירת האירוע העלתה כי רק לאחר שצעקה בשארית כוחותיה, הצליחה להבריח את המחבל מהמקום ולמנוע ממנו להמשיך ולפגוע גם בילדיה.

"היא הייתה אישה מקסימה, מלאת חיים ואהבה אותם", סיפרה חברתה ימית. "היא עזרה בכל דבר, כל הזמן היא עשתה חסד. היא לקחה שני ילדי אומנה ואימצה אותם מגיל צעיר. היא היתה אחות במקצועה וכל מי שנזקק - היא סייעה לו במסירות".

"דפנה עבדה בבית חולים במחלקה הנוירוכירורגית, שהמראות שם קשים ולא כל אחד יכול לעמוד בזה", הוסיפה ימית. "היא למדה ערבית כדי לעזור לכולם בבית החולים. זה לא קל לשמוע שזה קרה לחברה כל כך קרובה. זה כואב מאוד, וכל מילה היא עצב גדול". ‎

בהכנת הידיעה השתתפו תמיר סטיינמן ועופר חדד.