וינטר בתקופתו כמח"ט גבעתי (צילום: דו"צ, חדשות)
פרשת גבעתי: הערה למח"ט וינטר | צילום: דו"צ, חדשות

פרסום ראשון: מפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה עופר וינטר, יקבל הערה פיקודית במסגרת פרשת ההטרדות בגדוד צבר של החטיבה. למרות ששיבח את מעורבות המפקדים הבכירים בפרשה, הדגיש הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ כי ההערה ניתנת "על ההקפדה הנדרשת במימוש הנהלים". בשבוע שעבר החליט גנץ להדיח מתפקידו את סא"ל לירן חג'בי, מפקד גדוד צבר, החשוד בהטרדה מינית ובביצוע מעשה מגונה בשתי חיילות ששירתו תחת פיקודו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן הציג היום (שישי) בפני הרמטכ"ל את התחקיר הפיקודי על האירועים שהתרחשו בגדוד צבר. "באירוע זה נדרש היה לפעול על פי הנהלים והפקודות ולהכירם, בצד הטיפול הפיקודי", אמר גנץ. עם זאת הוא הדגיש כי מעורבות הבכירים באירוע הייתה "מקצועית, ערכית וחדה".

למרות ההערה שתינתן לווינטר, גנץ הדגיש כי מהתחקיר לא עולים ליקויים הנוגעים להסתרה או להעברת תמונת נתונים שגויה מצד מפקד החטיבה. כמו כן הנחה גנץ לרענן ולחדד את הנהלים באירועים מסוג זה בצה"ל, "ולוודא כי הם מתקיימים ללא דופי".

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
המג"ד המודח, סא"ל חג'בי | צילום: חדשות 2

במסגרת חקירת האירוע נחקר וינטר באזהרה במשטרה הצבאית, בחשד כי ידע שחג'בי הטריד לכאורה חיילות. בתחילה נבדק החשד שווינטר לא דיווח על המידע לגורמים הרלבנטיים. בתום חקירתו נקבע כי הקצין הבכיר שיתף פעולה עם החוקרים.

לפני כשבועיים הוחלט בפרקליטות הצבאית לסגור את תיק החקירה נגד וינטר. בפרקליטות קבעו כי וינטר פעל כראוי במהלך החקירה.בהתייעצות של הצמרת המשפטית של צה"ל התקבלה ההחלטה כי וינטר שאל, ידע, העביר ותחקר את החשדות כלפי חג'בי - ולכן התיק בעניינו ייסגר.

בשבוע שעבר הדיח הרמטכ"ל את מפקד גדוד צבר, סגן אלוף לירן חג'בי, בשל החשדות נגדו. "מי שמתנהג כך לא יכול להיות מג"ד בצה"ל", נימק את ההחלטה גורם צבאי בכיר. מלבד החשד בעבירות מין, חג'בי חשוד גם בהדחת חייל לעדות שקר ובשיבוש הליכי משפט.