וינטר בתקופתו כמח"ט גבעתי (צילום: דו"צ, חדשות)
לא יינקטו הליכים נגד המח"ט | צילום: דו"צ, חדשות

חקירת פרשות גבעתי מתמקדת במג"ד - ומנקה את המח"ט מהחשדות: בעקבות הדיון המכריע שנערך בפרקליטות הצבאית, הוחלט היום (שני) לסגור את תיק החקירה נגד מח"ט גבעתי, אל"מ עופר וינטר. בפרקליטות קבעו כי וינטר פעל כראוי במהלך החקירה. עם זאת, ייתכן כי אלוף הפיקוד הדרום ינקוט נגד וינטר במישור הערכי-משמעתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהתייעצות של הצמרת המשפטית של צה"ל התקבלה ההחלטה כי וינטר שאל, ידע, העביר ותחקר את החשדות כלפי חג'בי – ולכן התיק בעניינו ייסגר. בעניינו של המג"ד לירן חג'בי המצב סבוך יותר, והחשדות נגדו צריכות להתלבן בחקירה. חג'בי חשוד בהטרדה מינית ובביצוע מעשה מגונה כלפי שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו וכן בהדחת חייל לעדות שקר ושיבוש הליכי משפט.

בצמרת צה"ל מבקשים להעביר את כל הבירור בעניין חג'בי למישור הפיקודי, שם ההחלטות יכולות להיות קשות לא פחות. במקביל, ביקש חג'בי להאריך את חופשתו עד לתום הבירור בעניינו. הסנגור הצבאי, אל"מ אשר הלפרין, מסר בתגובה להארכת חופשתו של חג'בי: "אנו תקווה כי החקירה תסתיים במהרה, וניתן יהיה לבחון את הראיות שייאספו. עד אז ראוי לנהוג באיפוק ולהימנע מחריצת דין על בסיס שמועות שאין מאחוריהן דבר."

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הערכות: יודח מתפקידו. סא"ל חג'בי | צילום: חדשות 2

וינטר נחקר בשבוע שעבר באזהרה במשטרה הצבאית, בחשד כי ידע שחג'בי הטריד לכאורה חיילות. בתחילה נבדק החשד שוינטר לא דיווח על המידע לגורמים הרלבנטיים. בתום חקירתו נקבע כי הקצין הבכיר שיתף פעולה עם החוקרים. במקביל, חקירת מג"ד "צבר", סא"ל לירן חג'בי החשוד בהטרדה מינית של חיילות, נמשכת. אתמול העריכו בצה"ל כי חג'בי יודח מתפקידו בשל החקירה.

אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן שוחח לאחר החקירה עם אלוף-משנה וינטר - כך פורסם לראשונה בחדשות 2 Online. האלוף ביקש מהמח"ט לדאוג שהגדוד ימשיך לתפקד ללא הפרעה. בין היתר הוא הציע לו דרכים להתמודדות עם המצב החדש, לאור החקירה ועזיבת המג"ד את הגדוד.

כבר מכיר את השטח. יעלון ומח"ט גבעתי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של משה יעלון)
"הדברים מעוררים דאגה". יעלון ווינטר | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של משה יעלון

יעלון: "הדברים מעוררים דאגה"

אתמול התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לחקירה בחטיבת גבעתי ולחשדות נגד מפקד הגדוד, לפיהן הטריד מינית חיילות, הדיח חייל לעדות שקר ושיבש הליכי משפט. יעלון אמר כי יציאתו לחופשה של חג'בי בעקבות החשדות נגדו לא הייתה מפתיעה: "נחקרת ההתנהלות של המג"ד, שיצא לחופשה וכנראה לא במקרה".

יעלון שוחח עם כתבים בסיום אירוע השקת תכנית סייבר לאומית לתלמידים במכללה האקדמית להנדסה על שם סמי שמעון בבאר שבע ואמר כי "מה שעולה כעת מתוך האירועים בחטיבת גבעתי בהחלט מעורר אצלי דאגה. הדברים מעוררים דאגה גם אצל הרמטכ"ל. הנושא הזה מתברר בחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת ובצינורות פיקודיים".

יעלון רמז כי ייתכן שגורמי פיקוד בחטיבה ידעו על המתרחש בתוך הגדוד. "כחלק מהחקירה נבדק אופן הדיווח על האירועים, חשיפתם או האם היה טאטוא של העניין מתחת לשטיח", אמר שר הביטחון, שגם הגיב לחקירתו באזהרה של מפקד החטיבה אל"מ עופר וינטר. "מהבחינה הזאת נבחנת גם התנהלותו של המח"ט, שמא הוא ידע או לא ידע על הנעשה. אני מציע להשלים את החקירה ונדע לנקוט בצעדים הנכונים. האירוע יוצא מהכלל בצה"ל וכך הוא גם מטופל".

גם גנץ התייחס לפרשה, ובהערכת מצב מטכ"לית אמר כי צה"ל "יעניק לגופים הנוגעים בדבר גיבוי מלא בכל אשר יידרש על מנת להגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין במידה הנדרשת". דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז ציין כי הרמטכ"ל "מעניק חשיבות עליונה להתנהגות ערכית ונטולת רבב הנדרשת מכל קצין בצה"ל, ובוודאי שמשורת הפיקוד הבכירה שלנו".

מתן חצרוני השתתף בהכנת הידיעה.