נתניהו ויעלון במתקפה חריפה נגד שרי הקבינט: במהלך מסיבת העיתונאים שכינסו הערב (רביעי) ראש הממשלה ושר הביטחון, נשאלו השניים על ידי חדשות 2 באשר לדעתם על התבטאויות השרים חברי הקבינט נגד המשא ומתן בקהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מצפה מכולם להיות אחראים", השיב נתניהו, "לא לזרוק מלל וסיסמאות ריקות שלא עומדות במבחן השיקולים המרחביים שאנחנו צריכים לעשות. יש שיקולים צבאיים, שיקולים מדיניים, שיקולים כלכליים ושיקולים אחרים. הדבר הזה הוא נר לרגלינו".

"אנחנו פועלים בדרך הזו, ואני מצפה מהאחרים שינהגו באחריות", המשיך נתניהו והעיד על עצמו כי גם כשעמד בראשות האופוזיציה, הוא הקפיד להעניק גיבוי מלא לממשלות המכהנות בזמן לחימה. לפיכך, הוא טען כי הוא מצפה מחבריו לקבינט "לתת כתף ולדבר פחות".

"27 דיוני קבינט היו לנו מאז פרוץ המבצע", הבהיר נתניהו לעיתונאים שהגיעו לבסיס הקריה בתל אביב. "זה דבר חסר תקדים. בקבינט אפשר להעלות כל דבר ואני מעודד את זה".

נתניהו מזהיר מהשלכות ההסכם עם אירן (צילום: חיים צח, לע"מ)
מסיבת העיתונאים, הערב | צילום: חיים צח, לע"מ

גם שר הביטחון יעלון התייחס לסוגיה ואמר: "אני מציע לחבריי השרים להניח בצד שיקולים פוליטיים תוך כדי לחימה. לא ייתכן שתוך כדי לחימה, בעוד חיילינו נלחמים ובעוד אנחנו קוברים את מתינו, ייאמרו דברי ביקורת. בסופו של דבר יש אחריות קולקטיבית על הממשלה ויש מקומות להביע את הביקורת".

בנט: "נצטרך להכריע את חמאס"

בעקבות חידוש ירי הרקטות לעבר שטח ישראל, תקף אמש השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט את התנהלות הממשלה מול חמאס ואמר כי "כשמנהלים משא ומתן עם ארגון טרור מקבלים יותר טרור".

יו"ר הבית היהודי ציין כי "חמאס חושב שירי טילים עוזר לו בהישגים במשא ומתן ולכן הוא יורה גם בהפסקת אש". הוא הוסיף: "טילים הם לא טעות מבחינתו. רק תגובה חריפה כמו שמגיבה מדינה ריבונית על ירי טילים לשטחה, תוכל לעצור את ההידרדרות. במוקדם או במאוחר ישראל תצטרך להכריע את חמאס, אין דרך לחמוק מזה".

בנט. "מבינה שהוא עסוק" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"להכריע את חמאס". בנט, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

לפני כשבוע, לאחר שהכריז ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר על הארכת הפסקת האש האחרונה בחמישה ימים, מתחו שרים בקבינט ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, שלדבריהם לא עידכן אותם במגעים ובהסכמות שהתגבשו. "נתניהו נעלם, ירד לבונקר, לא נפגש, לא מדבר", אמרו.

"נתניהו עידכן את השרים רק לאחר ביקורת חריפה בתקשורת, וגם זה בקצרה דרך דובריו", אמרו מספר שרים בקבינט המדיני-ביטחוני. שרים בקבינט טענו אז כי הם נאלצו להתעדכן דרך אמצעי התקשורת והודעות חמאס, כיוון שגם בדקות שקדמו לתום הפסקת האש - הם לא שמעו מראש הממשלה אם הפסקת האש עומדת בפני הארכה או סיום.