שעות לפני תום הפסקת האש, השקט בדרום הופר: סמוך לשעה 18:35 נשמעה אזעקה בנתיבות ובמועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב, עקב ירי רקטות מרצועת עזה. אחר הצהריים חודש ירי הרקטות לעבר הדרום לאחר ששלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים סמוך לבאר שבע, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. בתגובה תוקף צה"ל מטרות ברצועת עזה. חמאס: ישראל הסלימה את המצב כדי להכשיל את השיחות על הפסקת האש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בעקבות הירי לעבר שטח מדינת ישראל, צה"ל תוקף כעת ברצועת עזה", נמסר מדובר צה"ל. "צה"ל נערך לאפשרות זו ונחוש להמשיך ולשמור על ביטחון תושבי מדינת ישראל". התקשורת הפלסטינית דיווחה כי צה"ל תקף מטרות בבית להייא ובסג'עייה שבצפון רצועת עזה ובשכונת זייתון שבמזרח עזה.

במקביל מסרו גורמים ביטחוניים כי בעקבות הפרת הפסקת האש הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את המשלחת הישראלית בקהיר לשוב ארצה.

הירי התבצע בשעה שמשלחת ישראל עדיין מנהלת מגעים עם נציגי הפלגים הפלסטינים בקהיר. בהפסקות אש קודמות נהגו ארגוני הטרור להמשיך בירי לעבר ישראל, ירי שהחמאס סירב לקחת אחריות עליו. בשלב זה לא ברור האם הארגון עומד מאחורי הירי ולא ברור כיצד תגיב ישראל. גורם בטחוני מסר כי בתגובה, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לצה"ל לתקוף מטרות טרור ברצועה.

ארכיון (צילום: AP, חדשות)
השקט בדרום הופר | צילום: AP, חדשות

בכיר בג'יהאד האסלאמי: "ישראל מתאמצת להכשיל את המשא ומתן"

קודם לכן הזהיר גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי כי המגעים הנמשכים בקהיר בין נציגי ישראל לפלגים הפלסטינים עלולים לקרוס בכל רגע. "ישראל עושה מאמצים להכשיל את המשא ומתן ולערער את האמון בין הצדדים", טען חאלד בטש, אחד הנציגים הפלסטינים לשיחות לסוכנות הידיעות "מען".

לדברי בטש, ישראל מציבה מכשולים בכך שהיא מתעקשת על התנאים להסכם ההסדרה ועל כך שנציגיה לא מוכנים לעשות ויתורים. "המשלחת הפלסטינית מוכנה לחתום על הסכם הפסקת אש אולם לא בכל מחיר", הדגיש הנציג הפלסטיני. "אנחנו מקווים שהמאמצים יבשילו ודרישות העם שלנו ייענו".

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי האשים את ישראל בהכשלה מכוונת של המגעים להפסקת אש בקהיר. "על ישראל להפסיק עם המשחקים ולא להחמיץ את ההזדמנות", כתב אבו זוהרי בפייסבוק. "אנו ערוכים לכל התפתחות".

"ערוכים לכל התפתחות". אבו זוהרי (צילום: AP)
"ערוכים לכל התפתחות". אבו זוהרי | צילום: AP

חבר הלשכה המדינית של החמאס עיזת אל-רישק נשמע אף תקיף יותר כשבריאיון לאתר "א-ריסאלה" המזוהה עם הארגון אמר כי הארכת הפסקת האש הנוכחית תהיה האחרונה. "במצב של כישלון השיחות בסיום היממה הנוכחית המשא ומתן יגיע לסיומו", הדגיש א-רישק, הנחשב למקורבו של חאלד משעל שהוגדר בימים האחרונים כגורם שטרפד את השיחות.

אל-רישק הדגיש כי "כל האופציות נשארות פתוחות. ההתנגדות מוכנה להתמודד עם כל התסריטים שיכולים להתרחש". גם הוא הטיל את האחריות לכישלון השיחות על ישראל כשטען שלא הסכימה לדרישות המשלחת הפלסטינית. אל-רישק הכחיש את הדיווחים כי מתקיימות הכנות לביקור רשמי של חאלד משעל בקהיר.

גלעד גמליאלי השתתף בהכנת הידיעה.