"נתייצב נגד הניסיון לפעול נגד ישראל", גב (צילום: AP, חדשות)
"רוצה לכבד את השבת". לבני | צילום: AP, חדשות

על רקע המחלוקת שפרצה אתמול מחדש בעקבות ההודעה על סגירת מרכולים בשבת בתל אביב - שרת המשפטים ציפי לבני הודיעה היום (ב') כי היא פועלת על מנת לעגן בחקיקה את היוזמה לכינון שבוע עבודה מקוצר ושני ימי מנוחה שבועיים. "יהיו את אלה שיצקצקו, אבל ברגע שאנחנו מכווני מטרה נוכל למצוא להם פתרונות", אמרה לבני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במפגש שהתקיים היום בכנסת ביוזמת ארגון רבני בית הלל בנושא "השבת במרחב הציבורי", סיפרה שרת המשפטים כי בתקופה הקרובה תפעל יחד עם השר סילבן שלום בכדי לנסות ולהפוך את היוזמה למציאות. "יש מי שיגידו ששני ימי מנוחה בשבוע זה ייפגעו בעובדים שצריכים לעבוד יותר שעות באותו היום, אבל ממילא יש את אלו שעובדים ואת אלו שבאים לעבודה - אלו שעובדים יתרמו למשק גם בחמישה ימי עבודה בשבוע", אמרה לבני.

"יש לעשות הבחנה בין זכויות הפרט לבין נושאים העוסקים בציבוריות", המשיכה ואמרה שרת המשפטים. "יש שני דברים שלא יעברו אותי - מצד אחר מי שינסה להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה, ומהצד השני מי שינסה להתנער ממדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי. אני מתנגדת לדיון הרדוד בין חילוניים אדוקים לבין חרדים אדוקים. הצורך הזה לכבד את השבת הוא לא טובה שאנחנו עושים לתושבי מאה שערים או לבני ברק, אני פונה דווקא אל מי שלא שומר שבת כמוני - ואני רוצה לכבד את היום הזה".

התיק נסגר. שלום, ארכיון (צילום: רויטרס)
"סופ"ש ארוך יאפשר למלא מצברים". שלום | צילום: רויטרס

השר שלום הודה ללבני על תמיכתה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני שמח ששרת המשפטים הצטרפה ליוזמתי לקידום סוף שבוע ארוך. אנו מתכוונים לפעול במלוא הכוח כדי להעביר חקיקה בנושא. אני מאמין שסוף שבוע ארוך שבת-ראשון יאפשר לאנשים להטעין מצברים ולחזור לעבודה רעננים. אחרי שנעבור למודל הזה לא נבין איך יכולנו לחיות אחרת קודם לכן".

על פי הצעת החוק של שלום, יחל שבוע העבודה בימי שני ויימשך עד שישי בצהריים - כשלכל יום עבודה תתווסף חצי שעה ביום. בתקופת שעון הקיץ תסתיים העבודה בימי שישי בשעה 14:00, ואילו בשעון החורף ייצאו העובדים לחופשת סוף השבוע שעה אחת קודם לכן. שבת וראשון, כאמור, יוגדרו כימי מנוחה.

אתמול: לבני התנגדה לאשר בחוק הפעלת תחבורה ציבורית בשבת

דבריה של ציפי לבני באים לאחר שאתמול (א') נפסלה הצעת החוק להפעלת תחבורה ציבורית, בין השאר בעקבות התנגדותה של שרת המשפטים. את ההתנגדות הסבירה השרה בטענה כי יש לאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, אך לא באופן גורף כפי שהוצע בחוק. "יש לעשות זאת באופן כזה שלא יפגע ביום המיוחד הזה, צריך להגיע לסידורים הולמים של תחבורה בשבת באופן מידתי", הסבירה לבני.

המרכולים ייסגרו בשבתות (צילום: חדשות 2)
המרכולים ייסגרו בשבתות | צילום: חדשות 2

במקביל להפלת הצעת החוק, הודיע אתמול שר הפנים גדעון סער כי החליט לפסול את הסעיפים בחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו המאפשר לפתוח את המרכולים בעיר בשבת. ההחלטה של שר הפנים התקבלה לאחר שבחודש יוני בשנה שעברה, קבע בית המשפט העליון כי על עיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר לסגירת העסקים בשבת. העירייה מנגד החליטה לפעול לשינוי החוק, דבר שגרם לשר הפנים להביע את דעתו.

"חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה", נכתב בהחלטת השר סער. למרות זאת החליט השר לאשר את פעילות המתחמים המסחריים בנמל ת"א, נמל יפו, מתחם התחנה בנווה צדק וחנויות נוחות הנמצאות בסמוך לתחנות הדלק.