בעיריית ת"א מציעים חלופה (צילום: מאור רוזנשטיין)
המרכולים ייסגרו? ארכיון | צילום: מאור רוזנשטיין

עיר ללא הפסקה? שר הפנים גדעון סער החליט היום (א') לפסול את הסעיפים בחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו הנוגעים לפעילות מרכולים בשבת. המשמעות: החנויות הפופולאריות AM:PM ו"טיב טעם" לא יוכלו לפעול בעיר במהלך השבת. מנגד החליט השר לאשר את פעילות המתחמים המסחריים בנמל ת"א, נמל יפו, "מתחם התחנה" בנווה צדק וחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה של שר הפנים התקבלה לאחר שבחודש יוני בשנה שעברה, קבע בית המשפט העליון כי על עיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר לסגירת העסקים בשבת. העירייה מנגד החליטה לפעול לשינוי החוק, דבר שגרם לשר הפנים לפעול. "חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה", נכתב בהחלטת השר סער.

בהחלטת שר הפנים, נכתב כי העירייה הסתפקה במתן קנסות קלים לבעלי העסק שאותם הגדיר "עבריינים". לטענת השר, העירייה למעשה החליטה בכך שלא לבלום את התופעה. "מדיניות זו של העיריה הביאה למצב בו בעלי עסק בעלי אמצעים אשר יכלו להרשות לעצמם לספוג את הקנס האמור - פעלו לאורך השנים בשבת באין מפריע", הוסיף השר בהחלטתו.

הנושא עלה לסדר היום לאחר שמספר בעלי חנויות עתרו לבית המשפט בשנת 2007, בטענה שהעירייה "עוצמת עיניים" כלפי עמיתיהם שמפרים את החוק. בשנה שעברה החליט בית המשפט העליון כי העירייה אינה משיגה את תכלית החוק ופסק כי עליה לפעול לאכיפתו או לשנותו בהקדם. בתגובה לכך הוחלט בעירייה לשנות את חוק העזר העירוני על מנת שעסקים יוכלו לפעול גם בשבת.

"חוק העזר המוצע בא להכשיר פעולתם של למעלה מ-300 בתי עסק לממכר מזון בגודל של עד 800 מטר, אשר משך שנים רמסו את חוק העזר ברגל גסה. בנוסף, החוק מעניק לראש העיר להתיר לפתוח בעתיד מספר נוסף, בלתי מוגבל, של בתי עסק נוספים וזאת מבלי שפורטו קריטריונים וללא צורך לקבל אישור ממועצת העיר", הסביר סער את ההחלטה.

סער תוקף: "טענות מופרכות" (צילום: רויטרס)
השר קבע - המרכולים ייסגרו | צילום: רויטרס

העירייה שינתה את החוק: "לשמור על האיזון בתל אביב"

לאחר שינוי חוק העזר העירוני לפני כשלושה חודשים, הבהירו בעיריית תל אביב כי החוק שחוקק לפני למעלה מלפני שלושה עשורים אינו תואם את מציאות החיים בעיר כיום. "בית המשפט העליון שלח אותנו לתהליך מורכב של בחינה מחודשת של חוק העזר העירוני, אשר נחקק לפני 34 שנים, זאת במטרה להתאימו למציאות החיים בתל-אביב-יפו של היום", אמר אז ראש העיר רון חולדאי.

"חשוב לזכור כי לתושבים המתגוררים בדירות קטנות חנויות המזון הן לעיתים המזווה", אמר חולדאי. "האיזון העדין הזה שאותו אנו מנסים לעגן בחוק העזר מבטא יותר מכל את הרוח התל-אביבית הסובלנית הפועמת בעיר מימי דיזנגוף וביאליק - עיר המאפשרת לכל אחד לחיות את אורח חייו ולבטא את עצמו כרצונו, ואשר מממשת הלכה למעשה את חזונו של הרצל למדינת היהודים החופשית".