אין תמונה
השרים הפילו את ההצעה. ארכיון

שרי ישראל ביתנו והתנועה הפילו היום (א') את הצעת החוק להפעלת תחבורה ציבורית גם בשבת. ההצעה של חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), שהועלתה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, זכתה להתנגדותה של שרת המשפטים ציפי לבני וכן להתנגדותם של שרי מפלגת ישראל ביתנו - שנמנעו בהצבעתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרי הבית היהודי והשרה לבנת התנגדו להצעה ושרי יש עתיד הצביעו בעדה. במהלך הישיבה טענה השרה לבני, שנמנעה, כי יש לאפשר תחבורה ציבורית בשבת, אם כי לא באופן גורף. "יש לעשות זאת באופן כזה שלא יפגע ביום המיוחד הזה, גם לחילונים", אמרה השרה. "הכוונה היא שצריך להגיע לסידורים הולמים של תחבורה בשבת באופן מידתי, כדי לאפשר לציבור להגיע למקומות בילוי של צעירים ומשפחות בשבת". לבני ציינה כי לדעתה החוק גורף ולא מידתי.

על פי הצעת החוק של חבר הכנסת הורוביץ, החוק יאפשר לשנות קווים מסוימים וכן להפחית את התדירות, כדי להתחשב בתושבים וכן להתאים את המערכת ליום המנוחה. הורוביץ הסביר כי "משרד התחבורה חייב להשתחרר מהכפייה הדתית ולאפשר תחבורה ציבורית מסודרת גם בסופי שבוע".

חוק לא מידתי. לבני (צילום: כפיר בולוטין)
חוק לא מידתי. לבני | צילום: כפיר בולוטין

העיריות בירכו על היוזמה

חבר הכנסת ממרצ ציין כי "זהו שירות חיוני בעל חשיבות חברתית וסביבתית גדולה, אפשרות תנועה לכל מי שאין לו מכונית או לא יכול לנהוג, וצמצום תאונות הדרכים. ההתלהבות בשטח מאוטובוס השבת של מרצ מוכיחה עד כמה השירות הזה נחוץ".

לדבריו, ביוזמת נציגי מרצ כבר התקבלו במועצות הערים של תל אביב, הרצליה, רעננה וכפר סבא, החלטות לקידום תחבורה ציבורית בסופי שבוע - אך משרד התחבורה מתנגד.