ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת במהלכה פירט על היערכות הממשלה לשיקום הנפגעים והנזק הרב שנגרם לרכוש ולסביבה במהלך השריפה בכרמל. את מסיבת העיתונאים המיוחדת העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

"במלאת 30 יום תקיים ועדת הסמלים והטקסים אירוע הנצחה וזיכרון לנספים באסון הכרמל", פתח נתניהו את דבריו. "היום נגמר שלב השריפה, ואנחנו עוברים לשלב השני - והוא שיקום הנזקים. אנחנו מבקשים שהשלב הזה יהיה קצר ככל שניתן".

"צריך לקצר את הבירוקרטיה ולעשות פעולות שלא בהכרח שיגרתיות, אשר יביאו קץ לסבל הזה במהירות האפשרית", הוסיף ראש הממשלה. "ביקשתי מראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, להיות הפה של תושבי הכרמל - כדי שאותם אנשים יוכלו להגיע אלי ולשרים באמצעותה".

"מראשי הערים המנוסים ביותר"

"מרים מאוד מנוסה, מכירה את כל האנשים הנוגעים בדבר ויש לה דלת פתוחה אצלם ואצלי", אמר נתניהו ופנה לראש עיריית נתניה: "את יכולה להגיע אלינו מתי שאת רוצה ולהשמיע את קולך כפי שאת יודעת לעשות. את אחת מראשי הערים המנוסים ביותר, ואני מודה לך שקיבלת על עצמך את המשימה הזאת. אני מקווה שנוכל לקצר את התהליכים בימים ובשבועות, אנחנו רוצים שהאנשים יהיו בחזרה בבתיהם במהירות שיא. נעשה הכל כדי שהדבר הזה יתממש".

לאחר מכן עלתה לדבר מרים פיירברג. "כולנו כואבים את הטרגדיה הנוראה שפקדה את עם ישראל כולו, בוודאי את המשפחות השכולות, ושולחים החלמה מהירה לפצועים", אמרה. "ראש הממשלה החליט לעשות כל מה שנדרש כדי להקל על התושבים באזורים שנפגעו, לחסוך מהם את הליכי הבירוקרטיה שבד"כ נדרשים כדי להביא לכך שהם יחזרו למסלול חיים רגיל וככל שניתן בנסיבות הקשות, ולכן כשראש הממשלה ביקש ממני לקבל על עצמי את המשימה המיוחדת הזאת הסכמתי מייד".

בסיום דבריו, ראש הממשלה נשאל לגבי היחסים עם טורקיה בעקבות הסיוע שהגישה לכיבוי השריפה בכרמל, אך הוא נמנע מלהרחיב לגבי ההשלכות הדיפלומטיות שלו. "הודיתי לו על המאמצים והסיוע, אך אין לי מה להוסיף בעניין", אמר.

ועדת המנכ"לים של משרדי הממשלה החליטה בצהרים כי משפחות שבתיהן ניזוקו בשריפה בכרמל ואינן יכולות לשוב אליהן בחודש הקרוב - יקבלו מענק ראשוני של 2,500 שקל לנפש.

רה"מ נתניהו הקים צוות מיוחד לטיפול בנושא, בראשות רא עיריית נתניה מרים פיירברג, והורה לחברי הצוות לצאת לשטח מיד ולפתור את הבעיות הדחופות באמצעות קיצור נהלים וחיפוש פתרונות מהירים ויעילים. נתניהו הורה בראש ובראשונה להסיר דיור ארעי למפונים ולשקם בהקדם את הבתים שנהרסו.

1,500 כבאים מכל רחבי הארץ פעלו לכיבוי שריפת הענק שהשתוללה בכרמל מאז יום חמישי האחרון במשך יותר מ-80 שעות, עד שהושגה שליטה מלאה על האש. כעת, לאחר שכבו הלהבות, הרשויות יתמודדו עם תוצאות הדליקה הגדולה בתולדות המדינה שגבתה את חייהם של 42 קורבנות.

50 אלף דונם של יער של יער נטוע וחורש נשרפו באסון הכרמל. להערכת הקרן הקיימת לישראל מדובר ביותר מ-5 מיליון עצים.

הערכה ראשונית של הנזק: כ-200 מיליון שקלים

על פי הערכות ראשוניות, הנזק ליישובים ולרכוש עומד על 150-200 מיליוני שקלים. ביישוב בית אורן נשרפו 49 בתים, 8 גני ילדים ובית הארחה אחד. בעין הוד נפגעו באופן קשה 20 יחידות דיור ו-20 נוספות נפגעו באופן חלקי.

בכפר הנוער ימין אורד האש הותירה 10 מבנים הרוסים ותשעה מבנים נוספים נהרסו באופן חלקי. ביישוב עוספייה, שבו החלה השריפה, נפגעו 10 מבנים כתוצאה מפיח ועשן.

35 כלי טיס נאבקו באש המשתוללת ברכס הכרמל, שכילתה כבר יותר מ-50 אלף דונמים וארבעה מיליון עצים. לאורך כל היום, מלבד ה"סופר טנקר", מטוס הכיבוי הגדול מארצות הברית, עבדו מסביב לשעון 23 כלי טיס נוספים מחו"ל. לדברי מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן, מטוסי ומסוקי הכיבוי ביצעו יותר מ-400 גיחות. בסך הכל הטייסים השתמשו בכ-200 טונות של חומרים מעכבי שריפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חקירת השריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

42 הרוגים באסון הכרמל

האש הכריעה את אהובה תומר

מדריך: מה יעשה מי שביתו נפגע?

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

בימים הקרובים: דוח חמור על שירותי הכבאות

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

מטוס הכיבוי האמריקני "סופר טנקר" מעל הכרמל

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח