‏ בטקס חגיגי תושבע היום הממשלה החדשה, על 22 שריה. אך רגע אחרי סיום החגיגות, ואולי כבר במהלכן, תצטרך הממשלה ה-33 להתמודד עם לא מעט חילוקי דעות בין חברי הקואליציה, עם חיכוכים מבית במפלגת השלטון, ועם תקציב שהפיל את הממשלה הקודמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה 15:00 יתכנסו כל חברי הכנסת ה-19 והשרים החדשים במליאה. הראשון לעמוד במרכז הבמה יהיה יושב ראש הכנסת החדש, ח"כ יולי אדלשטיין שיחליף בתפקידו את ראובן ריבלין. מיד לאחר השבעתו ייכנס אדלשטיין לתפקיד וינהל את הישיבה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יעלה לדוכן הנואמים ויודיע לבאי המליאה כי הצליח במלאכת הרכבת הממשלה. נתניהו יודיע גם על חלוקת התיקים ועל קווי היסוד של ממשלתו השלישית. מיד לאחר מכן יתבקשו חברי הכנסת יתבקשו להצביע על אישור הודעת ראש הממשלה.

הקטנת מספר השרים: חיסכון של 170 מיליון שקלים

עבודת נגרים: מקטינים את שולחן הממשלה (צילום: חדשות 2)
הקטנת שולחן הממשלה, אתמול | צילום: חדשות 2

עם אישור ההודעה, יושבע ראש הממשלה לתפקידו. מיד לאחר מכן יעלו חברי הממשלה אחד אחרי השני ויישבו במקומם על סביב שולחן הממשלה שהוקטן בימים האחרונים. עיתון "מעריב" מפרסם הערכה לפיה הקטנת הממשלה ל-22 שרים תחסוך לציבור 170 מיליון שקלים.

הקטנת הממשלה מ-31 שרים בממשלה הקודמת ל-22 שרים בלבד בממשלה הנוכחית, תחסוך כ-40 מיליון שקלים מידי שנה. בהנחה והממשלה החדשה תצלח את כל תקופת הקדנציה, מגיע הסכום למאות מיליוני שקלים.

העלות השנתית של שר בממשלה היא כ-2.8 מיליון שקלים. עלות סגן שר היא כ-2.2 מיליון שקלים. הסכומים הללו כוללים משכורת, רכב, לשכה, נהגים, עוזרים ויועצים. לכך מתווספת עלות אבטחת השרים שמסתכמת בכשני מיליון שקלים בשנה.

סילבן שלום - שר האנרגיה והמים ואחראי לפיתוח הנגב והגליל

הקטין את הייצוא. השר שלום (צילום: חדשות 2)
שר האנרגיה והמים ופיתוח הנגב והגליל, שלו | צילום: חדשות 2

לממשלה החדשה לא יהיה זמן ליהנות מחגיגות ההשבעה, וכבר מחר היא תנסה להעביר במליאה הצעת חוק שתדחה את מועד הגשת תקציב המדינה - בתוך 120 יום ולא תוך 45 יום, כפי שאומר החוק כעת. על מנת להצליח במשימה תצטרך הממשלה להעביר את הצעת החוק, בשלוש קריאות, תוך יום אחד.

עד שעות הלילה המאוחרות נמשכו הדיונים במשרד ראש הממשלה נתניהו לגבי חלוקת התפקידים בין חברי הכנסת גלעד ארדן וסילבן שלום - שניהם ביקשו לקבל את תיק האנרגיה והמים על חשבון המשרד לפיתוח הנגב והגליל.

שר האסטרטגיה והמודיעין (צילום: ארז חרודי - עושים צילום)
שר האסטרטגיה והמודיעין | צילום: ארז חרודי - עושים צילום

בסופו של דבר הוחלט כי שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ יכהן כשר ליחסים בינלאומיים וגם יהיה אחראי על תיק האסטרטגיה והמודיעין, בנוסף יעמוד שטייניץ בראש הוועדה לאנרגיה גרעינית. ואילו השר לפיתוח הנגב והגליל לשעבר סילבן שלום יישאר בתפקידו, אך יתווסף לו גם תפקיד שר האנרגיה והמים.

ראש הממשלה נתן לשטייניץ שורה של סמכויות בנושאי חוץ, כך שלמרות שליברמן אינו מאפשר להכניס שר למשרדו הקודם, יהיו לשטייניץ סמכויות דומות - כל זה כדי להיענות לבקשתו של השר סילבן שלום לקבל בנוסף לתיק הנגב והגליל גם את משרד האנרגיה והמים. שטייניץ גם יהיה חבר בצוות המשא ומתן עם הפלסטינים ואחראי על האסטרטגיה מול האמריקנים, תחום שנלקח מסמכויותיו של גלעד ארדן.