לאחר החתימה הסופית אתמול על ההסכמים הקואליציוניים עם יש עתיד ועם הבית היהודי, הגיע הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הנשיא בירושלים ומודיע לו: "הצלחתי להרכיב קואליציה". על פי ההערכות, הממשלה ה-33 תושבע בכנסת ביום שני הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו אמר בפתח הפגישה: "אדוני הנשיא כפי שאתה כבר יודע, עלה בידיי להרכיב ממשלה. אתה הטלת עליי את המשימה הזאת וביצעתי אותה". ראש הממשלה דיבר על האתגרים הגדולים שניצבים בפני המדינה: "אנחנו עומדים בפני שנה מכרעת בביטחון, בכלכלה, במאמצים לקדם את השלום וגם ברצון של האזרחים שנחולל שינויים שהם מחכים להם".

לדבריו, "בממשלה הזאת - עם שיתוף פעולה - נוכל להביא בשורה בכל התחומים האלה לכלל אזרחי ישראל. זו המשימה שלי ואני יודע שזאת גם התפילה שלך".

פרס מצידו, אמר כי היה עד לחבלי הלידה הקשים של הממשלה. "אני מברך אותך על אשר הצלחת לסכם בעוד מועד. זו עבודה מאוד קשה ומסובכת גם תוצאות הבחירות לא היו פשוטות ומלאכת הרכבת הממשלה אכן דרשה מאמצים עצומים ותושייה".

"המדינה זקוקה לזה, העם צמא לזה"

הנשיא הדגיש גם הוא את המשימות החשובות. "אני מקווה שתוכלו לצאת לדרך עם האשראי הדרוש. הבעיות שעומדות בפנינו הן מלאות תביעות ומלאות הזדמנויות - הן בתחום הביטחוני, הן בתחום החברתי והן בעשיית השלום".

הוא סיכם ואמר כי "המדינה זקוקה לזה, העם צמא לזה והזמן הגיע".

ההישג של לפיד: 5 שרים

"מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה". לפיד (צילום: AP)
יאיר לפיד, 5 שרים | צילום: AP

בהסכמים בין "יש עתיד" ו"הבית היהודי" נקבע כי החל מהממשלה ה-34, שתכהן לאחר הבחירות הבאות, יכהנו 18 שרים (אף אחד מהם ללא תיק) ו-4 סגני שרים בלבד - זאת לאחר שמספר השרים בממשלה הנוכחית צומצם משמעותית לבקשת לפיד ל-22 (כולל ראש הממשלה) ומספר סגני השרים עומד על שמונה. עוד הוסכם כי יועבר חוק לשינוי שיטת הממשל וכי מהבחירות הבאות, יעמוד אחוז החסימה על 4% (רף של 5 מנדטים).

מפרטי ההסכם בין הליכוד-ביתנו ל"יש עתיד" שנחתם כשעה לפני כניסת השבת, עולה כי 5 שרים יכהנו בממשלה החדשה מטעם מפלגתו של לפיד ויאיישו את משרדי האוצר, החינוך, הרווחה, המדע והטכנולוגיה והבריאות. חבר נוסף מ"יש עתיד" צפוי לכהן כסגן שר במשרד הרווחה.

יו"ר "יש עתיד" שצפוי לכהן כשר האוצר הבא של מדינת ישראל כבר קיים פגישת חפיפה עם שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ. בתפקיד שר החינוך יכהן מס' 2 במפלגה, ח"כ שי פירון. לתפקיד שר המדע והטכנולוגיה מיועד ח"כ יעקב פרי ואילו את משרדי הרווחה והבריאות צפויים לאייש ח"כ מאיר כהן וח"כ יעל גרמן.

בנוסף, יכהנו שלושה חברי כנסת מטעם המפלגה החדשה כראשי ועדות בכנסת: יו"ר וועדת העלייה הקליטה והתפוצות, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ויו"ר הוועדה המיוחדת לפניות הציבור.

ההסכם עם הבית היהודי: שלושה שרים, שני סגנים ויו"ר ועדת הכספים

אין תמונה
נפתלי בנט, שר הכלכלה והמסחר

בהסכם שנחתם מוקדם יותר עם מפלגת "הבית היהודי" נקבע כי מטעם המפלגה יכהנו שלושה שרים בממשלה ה-33: שר הכלכלה והמסחר (שם חדש למשרד התמ"ת), שר הבינוי והשיכון לו תהיה האחריות גם על רשות מקרקעי ישראל והשר לאזרחים ותיקים. בנוסף, ימונו שני חברה מפלגה נוספים לסגני שרים במשרד הדתות והחינוך.

לתפקיד שר הכלכלה והמסחר מיועד י"ור הבית היהודי ח"כ נפתלי בנט. את תיק הבינוי והשיכון צפוי לקבל מס' 2 במפלגה, ח"כ אורי אריאל שיהיה האחראי על רשות מקרקעי ישראל ויושב-הראש החד ש שלה, השר היוצא משה כחלון. תיק האזרחים הוותיקים מיועד כפי הנראה לח"כ אורי אורבך. עוד נקבע כי שני חברים מהבית היהודי יכהנו כיו"ר ועדת הכספים וסגן יו"ר הכנסת.

בנוסף, קובע ההסכם כי יו"ר הבית היהודי יכהן כחבר וועדת השרים לענייני בטחון לאומי (הקבינט הביטחוני-מדיני) ובכל פורום ממשלתי מדיני ומדיני בטחוני וכלכלי שבהם מכהן רה"מ. כמו כן, צפוי בנט להיות חבר בצוות השרים שיוקם לעניין תהליך השלום עם הפלסטינים בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שרת המשפטים, שר הביטחון, שר החוץ ושר האוצר.

חוק משאל העם יהפוך לחוק יסוד

סעיף חשוב נוסף המופיע בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי מתייחס לסוגיית חוק משאל העם. מההסכם עולה כי בתוך 3 חודשים יהפוך החוק לחוק יסוד בתוך 3 חודשים. החוק צפוי לפגוע ביכולת הממשלה להחזיר שטחים בתמורה להסכם שלום עתידי - מה שעלול להערים קשיים על ניהול המו"מ, שהוטל בין היתר על שרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני.

עוד נקבע כי כהונת הרבנים הראשיים הנוכחיים תוארך עד לבחירת רבנים ראשיים, ובלבד שכהונה זמנית זו לא תוארך מעבר לארבעה חודשים. בנוסף, יושלם הליך החקיקה המאפשר לרב ראשי מכהן להתמודד לבחירת הרב הראשי הבא - סעיף שככל הנראה יותיר את הרב שלמה עמאר בתפקידו לקדנציה נוספת בת עשר שנים.

עוד הסכימו הצדדים על ביטולו של משרד ההסברה והכפפתו למשרד ראש הממשלה. בנוסף, הוסכם לחוקק חוק להגברת השוויון בנטל על פי העיקרון שבו אזרחי ישראל יתרמו את חלקם לנשיאה בנטל וכי הצדדים יפעלו לקידום "חוק יסוד: מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי".