יובל דיסקין (צילום: רויטרס, חדשות)
"בנט ראוי לשבח, הקבינט לא נספר". דיסקין | צילום: רויטרס, חדשות

העימות החריף בין השרים בנט ויעלון ממשיך לעורר הדים: ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין התייחס היום (רביעי) למחלוקת בין חברי הקבינט המדיני-ביטחוני ושיבח את השר בנט על החלטתו "לנקוט יוזמה, לרדת לשטח וללמוד את הנתונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסטטוס שפרסם בפייסבוק תחת הכותרת "מדוע העימות בין בנט ליעלון חשוב לציבור בישראל?" מתח דיסקין ביקורת נוקבת על האופן שבו מתנהלות ישיבות הקבינט. "לאורך השנים ישיבות הקבינט הפכו להיות אירוע הנשלט לחלוטין על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון", כתב.

"חברי הקבינט הפכו להיות סטטיסטים בחלק גדול מהדיונים ואינם 'נספרים' בדרך כלל על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון", אמר. הוא הוסיף כי בעבר נתקל במקרים שבהם עד לכניסתם לחדר הדיונים, לא ידעו חברי הקבינט מהו נושא הדיון.

מאיימים. חזן וסמוטריץ' (צילום: פלאש 90)
עימות יוצא דופן | צילום: פלאש 90

"העובדה שבנט החליט לא לסמוך על מנגנוני העדכון והעברת המידע הקיימים, ירד לשטח, הגיע מוכן לישיבה ואף אתגר את ראש הממשלה ושר הביטחון - ראויה בעיניי לשבח", הדגיש דיסקין. ראש השב"כ לשעבר הוסיף ש"ניתן להעריך בסבירות גבוהה" כי נושא מנהרות הטרור אכן לא היה עולה לדיון ללא התעקשות השר בנט, וכי נתניהו ויעלון היו חותרים להגיע להפסקת אש ללא מבצע קרקעי להריסת המנהרות.

עם זאת, לאור טענתו של יעלון על כך שהרב הצבאי לשעבר רונצקי העביר מידע לבנט, גינה דיסקין את תופעת ההדלפות. "אני מגנה כל הדלפת מידע ללא אישור על ידי חיילים וקצינים", כתב דיסקין וקרא לנקוט יד קשה אם אכן יוכח שקצינים הדליפו מידע ללא אישור.

בנט: "שיעלון יתעסק איתי ולא עם צה"ל"

בריאיון למהדורה המרכזית עם דני קושמרו התייחס אתמול בנט לראשונה לטענותיו של השר יעלון. אני לא יודע מאיפה הדבר הזה בא", אמר בנט שהכחיש כי קיבל אינפורמציה מקצינים באמצעות הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף (במיל') אביחי רונצקי. "לא היה ולא נברא. הרב רונצקי שירת 45 שנה בצבא, היה מ"פ בסיירת שקד, איש אציל. אני לא מבין מה קרה לשר הביטחון, זה לא בסדר. הרב רונצקי הוא לוחם ומפקד טוב. פעם אחת הוא סיפר לי על המורל. זהו, לא העביר לי כלום".

"אין פה איזו קונספירציה", הדגיש בנט. "מתחילת 'שובו אחים' ולתוך 'צוק איתן', בתור חבר בקבינט המדיני-ביטחוני ירדתי עשרות פעמים לשטח, פגשתי עשרות מפקדים. מתפקידי לחקור. מאיפה יזמתי את מבצע השמדת המנהרות? זה מהשטח".

לדבריו של בנט, יעלון טעה כשבחר לטעון שהוא קיבל מידע מהרב רונצקי. "זו הייתה טעות גדולה כי הוא מכניס את הפוליטיקה לצבא", אמר יו"ר הבית היהודי. "שיתעסק איתי - לא עם הצבא. אני רואה קבינט שצריך להיות תוסס. אם מישהו חושב שאהיה חותמת גומי של שר הביטחון, וכשהוא אומר 'אין איום' אני אלך אחריו, אז לא. לא זאת דרכי".